Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Від смартфонів до медичних досліджень. Хто й за що отримав Нобелівську премію з хімії

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
7 жовтня 2023 4 хвилин читання

Нобелівський тиждень триває. 4 жовтня 2023 року оголосили трьох лауреатів Нобелівської премії з хімії. Ними стали вчені Мунгі Бавенді, Луїс Брус та Алексєй Єкімов. Вони отримали премію за відкриття та розроблення квантових точок.

SPEKA попросила вченого Олександра Толстова розказати, у чому користь відкриття для людства.

Лауреати Нобелівської премії з хімії Лауреати Нобелівської премії з хімії

У чому практична цінність «Нобелівки» з хімії. Розповідає науковець

Олександр Толстов
Олександр Толстов
методист лабораторії хіміко-біологічних наук НЦ «МАНУ», завідувач відділу полімерних композитів Інституту хімії високомолекулярних сполук НАН України, кандидат хімічних наук

Нобелівську премію з хімії цього року отримали троє видатних вчених, які розробили методи синтезу квантових точок, тобто дуже дрібних частинок одного і того самого матеріалу, які мають різні властивості, і ці властивості залежать від розміру цих частинок.

На початку їх роботи це було дуже нетривіальним завданням: регулювати розмір частинок, коли в їхньому складі містяться від кілька десятків до кілька сотень атомів, дуже складно. Але науковці були нагороджені за свою наполегливість, за оригінальні підходи. Вони представили світу способи одержання подібних матеріалів.

Метод синтезу квантових точок — один з видів нанотехнологій, який дає людству багато практичних можливостей використання. Найголовніше, що спадає на думку, — екрани наших гаджетів.

Екрани ноутбуків, телефонів, планшетів складаються з безлічі світлодіодів переважно трьох кольорів (червоний, зелений і блакитний), що створені з матеріалів різного типу, різної конструкції і за специфічними технологіями.

Квантові точки дозволяють використати один і той самий матеріал, але за рахунок зміни розміру частинок цього матеріалу регулювати довжину хвилі або колір світіння цих матеріалів. Саме квантові точки дозволили створювати екрани, використовуючи один і той самий матеріал і ініціюючи його випромінювання одним і тим самим джерелом освітлення. При цьому в результаті ми можемо бачити таку ж саме картинку, як при використанні світлодіодних екранів.

Квантові точки дозволили спростити технологію одержання світло-випромінюючих панелей і елементів демонстрації відеоінформації.

Крім того, квантові точки зручно використовувати в біохімічних дослідженнях та медицині. Їхні розміри співмірні з розміром молекул, які є в живих клітинах, тому можна легко приєднати ці квантові точки до біомолекул і подивитися, яку роль відіграють біомолекули при життєдіяльності клітин, які біохімічні процеси ініціюють й у яких беруть участь різні молекули.

Квантові точки дозволяють візуалізувати процеси, які раніше були невідомі або які можна було визначити лише теоретично. 

Квантовими точками можна підсвічувати різні тканини й компоненти клітини, щоб побачити, яка їхня функція, яку роль вони відіграють в клітині і яку додаткову інформацію можна отримати для того, щоб використати її потім для покращення здоров'я людини.

Ці квантові точки здатні взаємодіяти зі світлом і давати відгук. Тому можна винайти технології їх використання у лікуванні пухлин. Тобто розробити механізми розподілення квантових точок не в здорових тканинах, а, наприклад, в тканинах пухлин. Ініціюючи зовнішнім випромінюванням певні процеси, можна забезпечити знищення злоякісних клітин.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Побудова комунікації між науковцями та представниками бізнесу. Відкриття проєкту INSCIENCE Business

Анна Сергієнко 5 квітня 2024 20:11

Небезпечний цукор. Що станеться, коли припинити його їсти?

Анна Сергієнко 3 квітня 2024 11:42

Дослідники з’ясували, що перші європейці з’явилися на території України 1,4 млн років тому

Анна Сергієнко 8 березня 2024 17:15

Препаті Nobilitet 2023 відбудеться 9 грудня 2023 в оновленому форматі

Артем Житкевич 30 листопада 2023 19:00

Нобелівську премію — 2023 з економіки отримала Клаудія Ґолдін за дослідження гендерної нерівності на ринку праці

Богдан Камінський 9 жовтня 2023 13:50