Нобеля з хімії за 2024 рік отримало ШІ-дослідження нових видів білків
Королівська академія наук Швеції вирішила присудити Нобелівську премію за 2024 рік з хімії Девіду Бейкеру за обчислювальний дизайн білка, а також Демісу Хасабісу і Джону М. Джамперу за прогнозування структури білка. Трансляція вручення премії зі Стокгольму доступна на сайті оргкомітету премії.
Девід Бейкер з університету штату Вашингтон в Сіетлі створив “абсолютно нові види білків”. А Деміс Хассабіс і Джон Джампер з лондонської компанії Google DeepMind розробили модель штучного інтелекту для вирішення 50-річної проблеми прогнозування складних структур білків.
Це вже другий Нобель цього року, пов’язаний з використанням штучного інтелекту.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Білки зазвичай складаються з 20 різних амінокислот, які можна описати як будівельні блоки життя. У 2003 році Девіду Бейкеру вдалося використати ці блоки для створення нового білка, який не схожий ні на один інший білок. З тих пір його дослідницька група створювала одне за іншим штучні білкові структури, включно з білками, які можна використовувати як фармацевтичні препарати, вакцини, наноматеріали та крихітні сенсори.
Друге відкриття стосується прогнозування структури білків. У білках амінокислоти з’єднані разом у довгі ланцюги, які складаються в тривимірну структуру, що є вирішальною для функції білка. З 1970-х років дослідники намагалися передбачити структуру білків за амінокислотними послідовностями, але це було, як відомо, важко. Однак чотири роки тому стався приголомшливий прорив.
У 2020 році Деміс Хассабіс і Джон Джампер представили модель штучного інтелекту під назвою AlphaFold2. З його допомогою вони змогли передбачити структуру практично всіх 200 мільйонів білків, які ідентифікували дослідники.
З моменту прориву AlphaFold2 використовували понад 2 млн людей із 190 країн. Серед безлічі наукових застосувань дослідники тепер можуть краще зрозуміти стійкість до антибіотиків і створити зображення ферментів, які можуть розкладати пластик.