Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Надпровідник LK-99 працює за кімнатної температури. Що створили вчені та чому це потенційна Нобелівська премія

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
27 липня 2023 7 хвилин читання

Корейські дослідники нібито створили перший у світі надпровідник, що працює за кімнатної температури. Це може зумовити створення левітаційних потягів, потужних квантових комп’ютерів та передання електроенергії на необмежену відстань без втрат. SPEKA з’ясовувала, що відомо натепер та чи справді це революційне дослідження. 

Вчені створили надпровідник LK-99, що працює за кімнатної температури: що це означає Вчені створили надпровідник LK-99, що працює за кімнатної температури: що це означає

Що таке надпровідник і навіщо йому кімнатна температура?

Надпровідник — це матеріал, який дозволяє електриці перетікати з одного місця в інше. Ми часто бачимо їх у дротах, що транспортують електроенергію від електростанцій до наших домівок, або у двигунах, освітлювальних приладах чи гаджетах. 

Коли електричні прилади працюють, вони часто випромінюють тепло. Ваші телефон та ноутбук перегіріваються через те, що під час роботи частина електроенергії виходить у вигляді тепла. Ця енергія вважається марною, а стається це через опір провідника. Саме з цих причин в електроніці використовують цінні метали на кшталт міді або золота, які мають нижчий опір. 

Відмінність між провідником і надпровідником полягає в тому, що надпровідник передає електрику без цієї втраченої енергії — матеріал не стикається з опором і ніколи не буде генерувати тепло, коли електрика проходить через нього.

До липня 2023 року надпровідники, які створили вчені, могли працювати лише за надзвичайно низької температури, натомість надпровідник, який би працював за кімнатної температури, повністю змінив би сучасну електроенергетику. 

Що відомо про надпровідник LK-99 та відкриття вчених 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Науковці з Корейського університету Сукбе Лі, Джі-Хун Кім і Янг-Ван Квон 22 липня 2023 року опублікували препринт наукової статті, у якій стверджували, що створили перший у світ надпровідник, що працює за кімнатної температури.

Матеріал, який використовували вчені, має назву LK-99, який нібито зберігає надпровідність навіть за звичайного атмосферного тиску та температури до 127°C.

Що може означати створення надпровідників кімнатної температури

Якщо доведуть, що надпровідник LK-99 працює, це позитивно вплине на енергетику та розвиток технологій.

Електроенергія, що передається через надпровідник, майже не зазнає опору, тому може транспортуватися на великі відстані дуже ефективно. Це означає, що її потрібно буде виробляти менше, а розміщувати електростанції можна буде фактично будь-де.

У Японії, Південній Кореї та Китаї експериментували з левітаційними потягами або потягами на магнітній подушці. Їхня потенційна швидкість може сягати 1000 км та бути конкурентною авіації. Наразі їхня експлуатація невигідна, адже для роботи їм потрібні складні кріогенні системи охолодження, але надпровідники можуть дозволити поїздам працювати зі значно меншим споживанням енергії. 

Магнітоплани можуть стати поширеним явищем із вдосконаленням надпровідників   Магнітоплани можуть стати поширеним явищем із вдосконаленням надпровідників  

Важливим буде і вплив на обчислювальні технології. Будь-які дані, що зберігаються на сервері (наприклад, ваші електронні листи), впливають на клімат. Центри обробки даних потрібно постійно охолоджувати, вони споживають величезну кількість електроенергії та виділяють при цьому тепло. 

Крім того, така технологія нарешті дозволить побудувати квантовий комп’ютер з великою кількістю кубітів.

Більшість квантових комп’ютерів працюють за наднизьких температур, що наближаються до абсолютного нуля. Ця вимога є не тільки технічно складною та дорогою, але й обмежує масштабованість систем квантових обчислень. Надпровідники кімнатної температури зможуть забезпечити стабільне та контрольоване середовище для кубітів.

Надпровідник LK-99 та його структура Надпровідник LK-99 та його структура

Що кажуть про відкриття надпровідника LK-99 вчені та техноентузіасти

Хімік Дерек Лоу прокоментував відкриття для журналу Science. Він зазначив, що формула та процес виготовлення LK-99 досить простий, а тому вчені зможуть легко повторити його в інших лабораторіях: «Якщо висновки підтвердяться, це справді стане відкриттям, яке змінить світ (а також очевидною миттєвою Нобелівською премією)», — каже вчений.

Водночас, на думку Лоу, можливість LK-99 стати великим промисловим матеріалом досі під сумнівом. Адже щільність струму (його кількість, яка протікає через певну площу) знижується у надпровідників із зростанням температури (у  LK-99 цей показник становить 250 mA за температури 25°C і 7 mA за температури 127°C). 

Також варто наголосити, що натепер це препринт, а отже, стаття нерецензована та не пройшла перевірку. Роботу одного дослідника Рочестерського університету, який стверджував, що виявив подібний надпровідник у 2021 році, нещодавно відкликали через виявлені помилки та фальсифікацію даних. Вчений використовував набагато складніше обладнання, через що містифікацію було складно виявити. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Японці розробили технологію виробництва електроенергії з джерельної води

Олеся Дерзська 25 червня 2024 18:27

В Україні прогнозують складну ситуацію з електроенергією: стан енергосистеми 24 червня

Владислав Паливода 24 червня 2024 20:08

Відключення світла 20 червня будуть

Олеся Дерзська 19 червня 2024 17:51

Будуємо затишок: науковий погляд та чекліст комфортного дому

Володимир Мельнічук 14 червня 2024 16:30

Облаштувати квартиру/будинок на випадок блекауту: скільки це коштує

Олександр Тартачний 11 червня 2024 09:00