Японія поставить ДСНС технологічні міношукачі з функцією георадара ALIS
Японія надішле саперам з ДСНС високотехнологічне обладнання для робіт з гуманітарного розмінування.
Це першій проєкт співпраці Японської агенції з міжнародного розвитку (Japan International Cooperation Agency — JICA) та Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Сапери отримають міношукачі з функцією георадара ALIS (advanced landmine imaging system), які здатні не лише знаходити потенційний вибухонебезпечний предмет під ґрунтом, але й показувати на моніторі його форму.
Проєкт офіційно розпочався у січні 2023 року з тренінгу для українських саперів у Камбоджі.

За даними ДСНС, майже 30% території України забруднені мінами та вибухонебезпечними предметами. За підрахунками МВС, щодня піротехніки очищають від вибухонебезпечних предметів приблизно 50 га землі, а попереду ще чимало роботи. Деокуповані регіони дуже забруднені на протитанкові та протипіхотні міни, нерозірвані боєприпаси, розтяжки та інші вибухонебезпечні залишки війни.
Прилад поєднує функції металошукача та георадара. Він дає чітке зображення форми предмета під землею.

Камбоджійський центр протимінної діяльності (Cambodia Mine Action Center — CMAC) надав свої полігони та інструкторів для проведення тренінгу. За останні 30 років Камбоджа у співпраці з міжнародними партнерами спромоглася очистити значну територію від мін та вибухонебезпечних предметів і у такий спосіб відродити нормальну життєдіяльність регіону.
У 2023 році JICA планує запустити низку проєктів допомоги для ДСНС, уточнив Нозому Ямашіта, директор офісу з розбудови миру в штаб-квартирі JICA. Це надання міношукачів ALIS, постачання вантажівок з кранами у межах проєкту технічної допомоги, а також додаткової техніки для розмінування.
JICA — це урядова організація, яка сприяє міжнародній співпраці та розвитку економіки Японії та глобальної економіки через соціоекономічний розвиток, досягнення економічної стабільності у регіонах, які розвиваються. Від 2017 року JICA працює в Україні та Молдові через офіс у Києві.
СМАС займається розмінуванням та очищенням територій від вибухонебезпечних предметів з 1992 року. Сьогодні СМАС активно передає свій досвід іншим країнам, зокрема Колумбії, Лаосу, Іраку та Анголі.