Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як СБУ протистоїть кібератакам та що планують спецслужби рф

Анна Нагорна
Анна Нагорна
8 лютого 2024 5 хвилин читання

Україна зіткнулася з ворогом не лише на полі бою, але й у кіберпросторі. Щодня спецслужби та хактивісти відбивають десятки російських кібератак, які стають дедалі більш витонченими і жорстокими. Як далеко зайде ця кібервійна та які козирі приховує ворог? 

Україна поки що стримує загрозу світової кібервійни. Україна поки що стримує загрозу світової кібервійни.

Служба (кібер)безпеки України

Від 2014 року Україна зазнала кардинальних трансформацій у галузі кібербезпеки, намагаючись адаптуватися до нових викликів. Якщо порівняти кількість атак до повномасштабного вторгнення і після, то зростання було в три рази, розповів під час Kyiv International Cyber Resilience Forum 2024 керівник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк. 

«Від лютого 2022 року і дотепер відбулося орієнтовно 10 тис. кібератак та критичних інцидентів, які зафіксувала лише одна СБУ. Це 10-15 спроб здійснити щось серйозне щодня, і кібератаки стали більш витонченими», —
зазначив Ілля Вітюк.

Сьогодні СБУ веде боротьбу одночасно на трьох фронтах кібервійни: як контррозвідка, правоохоронний орган і команда реагування на технічні виклики. Наприклад, СБУ веде так звану MISP (Malware Information Sharing Platform), систему обміну індикаторами компрометації, до якої сьогодні підключено приблизно 2 тис. різних суб'єктів, та встановлює сенсори на об’єкти критичної інфраструктури для запобігання атак.

«І ми також діємо проактивно. СБУ проводить операції з проникнення до систем ворога, насамперед для отримання надважливої розвідувальної інформації, яку ми передаємо нашим силам оборони. А вони використовують її для реалізації наших заходів як на окупованих територіях, так і в рф», —
розповідає фахівець.

Серед інших завдань СБУ — розслідування випадків уникнення санкцій рф. Цю інформацію служба передає західним партнерам, щоб зупинити ланцюжки постачання, які дозволяють росії продовжувати свою агресію проти України.

Кібератаки стають жорстокішими

До повномасштабного вторгнення були певні дебати щодо терміна «кібервійна». Сьогодні вже немає сумнівів, що в Україні триває справжня жорстока кібервійна, зазначає Вітюк.

Війна триває не лише на фронті України. Війна триває не лише на фронті України.

Кібератаки на банківську та цивільну інфраструктуру, медіа та телеком-операторів впливають на населення не лише психологічно, а мають і реальні наслідки. Та ж атака на «Київстар» у грудні 2023 року залишила понад мільйон громадян без зв’язку: у деяких регіонах не було чутно сигналу повітряної тривоги, а хтось не зміг викликати швидку.

«Ті атаки, які ми бачимо, це вже не просто віруси-вимагачі, спроби крадіжки даних або DDoS-атаки, які на короткий час можуть зупинити роботу якогось сайту. Тут працюють держави. Це конкретні загрози для життя і військових, і цивільних людей».

Як приклад того, що робить рф у кіберпросторі сьогодні, Вітюк розповів, що під час операцій СБУ знайшла сім шкідливих програмних засобів, розроблених під конкретну військову систему. Вони теоретично могли давати рф доступ до мобільних пристроїв, які українські військові використовують на передовій, та конфігурацій старлінків, щоб визначати можливі місця розташування штабів та спрямовувати точні ракетні удари.

«З росією з боку кіберсфери з нами воюють спецслужби. Там працюють лабораторії та науково-дослідні інститути. Сьогодні ми маємо чіткі докази того, що в рф запущена національна кібернаступальна програма», —
пояснює Вітюк.

рф готується до світової кібервійни

За словами експерта, в рф студентів технічних та військових вишів навчають кібернаступальних дисциплін вже з 4-5 курсу. Є відряджені офіцери ГРУ та ФСБ, які наглядають за студентами і дають теми науково-дослідних робіт. 

«Ми бачили їхню роботу. Це, наприклад, автоматизація експлуатації вразливостей об’єктів критичної інфраструктури у галузі енергетики. Вони вивчають критичну інфраструктуру не лише України, а й інших країн».

Розраховуючи на тривалу війну, ворог прагне максимально підняти рівень і складність атак та виростити значну кількість кіберспеціалістів для знищення цифрових структур. І, на жаль, Україна стала випробувальним майданчиком для цієї деструктивної кіберзброї. 

«В Україні сьогодні триває перша у світі кібервійна між двома державами. Те, що робить росія та як вона готується, якщо ми не переможемо її у найближчий час, ця кібервійна може стати світовою», —
зазначив експерт.

Рівень конфліктності у світі зростає. Тому, за словами експерта, дуже важливо донести західним партнерам, які перебувають у відносному мирі, що треба змінити парадигму мислення та підходи, і навчитися «боятися удару, поки тебе ще не б’ють».

0
Прокоментувати
Інші матеріали

TeamViewer атакували російські хакери

Владислав Паливода 29 червня 2024 08:00

Експерти стурбовані відкриттями Дурова про безпеку Telegram

Вікторія Рудзінська 25 червня 2024 11:36

Кіберзлочинці атакували індонезійський центр обробки даних та вимагали викуп

Владислав Паливода 24 червня 2024 22:18

Морські дрони СБУ Sea Baby дистанційно заклали понад 15 мін

Олеся Дерзська 24 червня 2024 15:09

Хакери продають на аукціоні викрадені дані користувачів LendingTree

Владислав Паливода 21 червня 2024 13:14