Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Мeta оштрафували на $1,3 млрд за передання даних: що це означає і чому це важливо

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
23 травня 2023 5 хвилин читання

Регулятори даних ЄС оштрафували Meta на рекордні $1,3 млрд (€1,2 млрд) і зобов’язали припинити передання даних користувачів Facebook громадян ЄС у США. З’ясовуємо, чи може Facebook та Instagram піти з європейського ринку, чи заплатить Meta штраф та до чого тут Сноуден. 

Що відомо про штраф Мeta у $1,3 млрд за передання даних користувачів  Що відомо про штраф Мeta у $1,3 млрд за передання даних користувачів 

Чому Meta оштрафували за порушення зберігання приватних даних?

Комісія із захисту даних Ірландії (DPC) постановила, що таке передання даних наражає громадян ЄС на порушення конфіденційності. Згідно з рішенням регулятора,  чинна правова база для передання даних до США «не враховує ризики для основних прав і свобод» користувачів Facebook з ЄС і порушує GDPR (General Data Protection Regulation).

У Європі закони GDPR вимагають від компаній мати законні підстави для оброблення особистої інформації й надавати людям доступ до інформації про них та про те, як використовують ці дані. У деяких випадках вони можуть вимагати видалити певні типи даних. 

Поштовхом до рішення про штраф стала скарга ще з 2013 року та викриття Едварда Сноудена, який того ж року повідомив про стеження Агентством національної безпеки США за інформаційними системами багатьох країн. 

Зараз це рекордний штраф від регуляторів ЄС. Раніше цей рекорд належав Amazon: у 2021 році за аналогічні порушення конфіденційності компанію оштрафували на 746 млн євро.

Чому Meta передає дані громадян ЄС до США?

Передання даних до США дуже важливе для Meta у таргетуванні реклами, яка заснована на обробленні багатьох аспектів особистих даних користувачів. Торік Meta заявила, що буде змушена розглянути питання про закриття Facebook та Instagram у ЄС, якщо вона не зможе надіслати дані назад у США. Це попередження політики ЄС розцінили як загрозу.

«Meta не може просто шантажувати ЄС, щоб він відмовився від своїх стандартів захисту даних. Вихід з ЄС був би для них втратою».
депутат ЄС Аксель Восс

Раніше передання даних було захищене трансатлантичним пактом, відомим як Privacy Shield. Ця угода була правовою основою для регулювання обміну персональними даними з комерційною метою між ЄС та США. 

У 2020 році цю структуру визнали недійсною після позову австрійського адвоката Макса Шремса. У межах його справи Верховний суд ЄС встановив, що Privacy Shield не захищає дані від збирання програмами стеження США. 

Макс Шремс — австрійський юрист та борець за конфіденційність інформації Макс Шремс — австрійський юрист та борець за конфіденційність інформації

Як на штраф реагує Meta

Попри те що Meta тепер має наказ припинити це передання даних, у технокорпорації все не так погано. По-перше, це рішення стосується лише даних із Facebook, але не Instagram чи WhatsApp. Також існує п’ятимісячний пільговий період, перш ніж Meta має припинити передавати дані, і піврічний термін, щоб припинити зберігання наявних даних у США. Але найважливіше те, що ЄС і США зараз обговорюють нову угоду щодо передання даних. 

Meta назвала штраф «невиправданим і непотрібним». У блозі, написаному президентом Meta з глобальних справ Ніком Клеггом і головним юридичним директором компанії Дженніфер Ньюстед, підкреслили, що Meta лише одна з «тисяч» компаній, які використовують подібні алгоритми передання даних.

«Ми подаємо апеляцію на ці рішення та будемо домагатися негайно призупинити рішення у судах, враховуючи шкоду, якої завдадуть ці накази, зокрема мільйонам людей, які щодня користуються Facebook», — пишуть Клегг і Ньюстед.

Про що свідчить рекордний штраф Meta від ЄС

На думку експертів, рекордний розмір штрафу навряд чи призведе до змін у політиці конфіденційних даних Meta. «Рахунок за паркування вартістю мільярд євро не має жодного значення для компанії, яка заробляє багато мільярдів на незаконному паркуванні», — коментує для The Guardian Джонні Раян, старший науковий співробітник Ірландської ради громадянських свобод.

Натомість інші антагоністи Meta бачать ситуацію позитивніше. «Ми раді бачити це рішення після десяти років судової тяганини, — сказав у пресрелізі Макс Шремс, засновник Європейського центру цифрових прав, чий судовий позов у 2013 році став причиною цього рішення. — Штраф міг бути набагато вищим, враховуючи, що максимальний штраф становить понад $4 млрд, а Meta свідомо порушувала закон, щоб отримати прибуток протягом десяти років».

Водночас Разом з тим Макс Шремс передбачає, що труднощі Meta на цьому не закінчилися. 

«Meta планує покладатися на нову угоду, але це, ймовірно, не остаточне рішення. Якщо закони США про стеження не будуть виправлені, Meta, вірогідно, доведеться зберігати дані громадян ЄС у ЄС».
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Meta може блокувати у Facebook новинний контент з Австралії

Олеся Дерзська 28 червня 2024 18:31

На Meta позиваються в США через проблеми з безпекою даних і приватність дітей

Олеся Дерзська 24 червня 2024 18:47

ШІ-інструменти в смартфонах збиратимуть більше даних користувачів

Олеся Дерзська 24 червня 2024 17:57

Instagram вперше обігнав Facebook за кількістю дорослих користувачів в Україні

Вікторія Рудзінська 24 червня 2024 12:28

Як ШІ-фейки використовують в ІПСО проти України

Олеся Дерзська 19 червня 2024 21:05