Як індустрія GameDev може допомогти ЗСУ?

24 квітня 2023 3 хвилин читання

Було б шикарно, якби українська індустрія розроблення комп'ютерних ігор змогла зробити військовий симулятор на тему «Операція у Косові — 1999». Там дуже цікаві стратегічні маневри відбувалися, через які світова військово-тактична наука нарешті позбулася стереотипів Другої світової війни. Саме тоді почало народжуватися новітнє покоління тактичних ідей.

Скриншот з гри Metro Last Light від української студії A4 Games

Як тривала операція НАТО у Косові

Базувалася операція з введення сил НАТО на територію Косова на тактиці 1970-х та 1980-х — застосування гелікоптерного десанту за підтримки артилерії та авіації. Стояло велике питання про те, як висаджувати цей десант, де і що той десант повинен мати у наплічниках.

Косово — не така велика територія, тому логічно було би не організовувати надто складної логістики, покласти десантникам по добовому раціону їжі у наплічник, а ввечері чи вранці повернути всіх на базу. Але ж і план Б потрібен, і план В, і план Г, і план Д, й інші плани.

Операція сил НАТО в Косові 1999-го була дуже швидкою. Це те, що називається high-intensity warfare. Інтенсивна військова операція, ще й в умовах міського ландшафту з присутністю значної кількості цивільного населення у зоні бойових дій. Це високий рівень складності, адже присутні спостерігачі ООН, котрі фіксують кожну випадкову чи не дуже випадкову смерть цивільної особи.

Як GameDev може допомогти у навчанні ЗСУ

Росіяни у лютому-березні 2022-го намагалися щось подібне здійснити у Гостомелі, однак діяли вкрай безглуздо. Кілька тижнів поспіль вони висаджували десант приблизно в одному й тому самому місці, зменшуючи його здатність вижити майже до нуля.

Власне, це і сталося. Гостомельська операція задумувалася у москві на 2-3 дні й мала закінчитися окупацією Києва. Усе, що відбувалося після перших 2-3 днів, було просто посиланням російськими генералами російських солдатів на стовідсоткову смерть. Російська логістика з пальним та їжею з'явилася на півночі Києва аж у середині березня, а тому російський десант просто не мав іншого вибору — або ти окуповуєш Київ і грабуєш місцеві магазини та АЗС, або ти гинеш. Так і загинув російський десант під Гостомелем.

Тому було б цікаво, якби індустрія розроблення комп'ютерних ігор могла би підготувати для потреб військових навчальних закладів симулятор «Косово-1999». Там є над чим можна добре подумати. Тим пак досвід розроблення першокласних комп'ютерних ігор в українців є (взяти хоча б студію A4 Games з її серією Metro та багатьох інших розробників).