IT-асоціації закликали відправити законопроєкт про мобілізацію на доопрацювання
IT-асоціації закликають не ухвалювати законопроєкт №10449 про мобілізацію у чинній редакції та доопрацювати його. Про це йдеться у консолідованій позиції ІТ-індустрії щодо законопроєкту від Асоціації IT Ukraine, Lviv IT Cluster та Kharkiv IT Cluster, яку отримала SPEKA.
Вдень 7 лютого 2024 року Верховна Рада України прийняла за основу 243 голосами «за» новий урядовий законопроєкт №10449 про мобілізацію.
Айтівці вважають, що текст законопроєкту №10449 «фактично дублює» попередній №10378, який в IT-секторі називали незбалансованим.
Новий проєкт «ускладнює функціонування бізнесу та ситуацію загалом, створюючи напругу між бізнес-середовищем, суспільством і державними інституціями», вважають IT-асоціації.
Які ризики для IT-галузі несе законопроєкт №10449 про мобілізацію
З попереднього варіанта до нового «переїхали»:
-
1
Перегляд КМУ Порядку бронювання військовозобов’язаних протягом місяця з дня опублікування цього закону.
-
2
Обовʼязок громадян реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста. Отримання повісток через такий електронний кабінет.
-
3
Обмеження осіб, що перебувають за кордоном, в отриманні консульських послуг за відсутності військово-облікових документів.
Навіть більше, додалися нові ризики, а саме:
Підписуйтеся на наші соцмережі
- Необґрунтовано малі строки на уточнення облікових даних усім військовозобов’язаним особам в Україні, зокрема з уже заброньованими.
- Виключається відстрочка від мобілізації особам, які отримують другу вищу освіту. Для багатьох ІТ-спеціалістів профільна ІТ-освіта не є першою вищою освітою. IT-асоціації вважають «вкрай нелогічним», що право на відстрочку у проєкті скасували для аспірантів на контракті.
- Законопроєкт встановив повторне проходження обстежень для всіх, кого визнали обмежено придатним для проходження військової служби, зокрема тих, хто отримав чи отримає статус інваліда ІІ та ІІІ групи до кінця 2024 року.
IT-асоціації просять доопрацювати законопроєкт №10449
IT-спільнота вважає, що необхідно «знайти баланс між обсягом мобілізації та здатності підтримувати економіку України на належному рівні для всебічного забезпечення Сил оборони».
Асоціація IT Ukraine, Lviv IT Cluster, Kharkiv IT Cluster закликали «зупинити розгляд законопроєкту №10449 та направити його на доопрацювання з урахуванням позицій громадськості та бізнесу».
Вони вважають, що у положеннях законопроєкту №10449 є протиріччя та закладені високі корупційні ризики «на незбалансованість повноважень компетентних органів».
Айтівці звернули увагу на неконституційність положень законопроєкту №10449
Асоціації нагадали про декілька ключових проблем через неконституційні положення нового законопроєкту:
- електронне вручення повісток;
- обмеження доступу до консульських послуг, рахунків та ведення підприємницької діяльності ФОПів за кордоном може призвести до значного скорочення обсягів експорту.
IT-асоціації запропонували механізм бронювання спеціалістів
Асоціації пропонують запровадити збалансований механізм бронювання ключових працівників для компаній, які працюють в Україні. Зокрема, забезпечити автоматичне бронювання працівників на квартал (із щоквартальним продовженням) за певними критеріями:
- певний мінімальний обсяг заробітної плати, яку повинна отримувати особа;
- сплата певної суми ПДФО щомісячно/щоквартально.
Гравці галузі нагадують, що за чинним механізмом було заброньовано лише 3400 IT-фахівців, тобто 1-1,5% від загальної кількості усіх співробітників галузі.
Асоціації нагадали про негативні тенденції у галузі. У 2023-му вперше ІТ-індустрія України не показала зростання. Експорт IT-послуг торік зменшився на 8,5%, або на $6,7 млрд.
Водночас комп'ютерні послуги становлять 41,5% загального обсягу експорту послуг.
Асоціації стверджують, що, найнявши одного IT-фахівця, компанія «створює та зберігає 2,7 робочих місця в економіці». Тож під час повномасштабної війни «608-615 тис. робочих місць прямої та непрямої зайнятості було створено індустрією»..
Три чверті компаній під час дослідження IT Research Ukraine 2023 зазначили, що мають у штаті мобілізованих спеціалістів. 93.6% айтівців скеровують частину своєї винагороди на благодійність. Середній чек на благодійність одного IT-спеціаліста дорівнює $264, або 9500 грн. IT-фахівці щомісяця донатять приблизно $80 млн, або майже 3 млрд грн.