Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Грошові перекази в Україну: чим скористатися, щоб надіслати кошти додому

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
8 листопада 2022 11 хвилин читання

Перекази коштів в Україну з-за кордону завжди були актуальною послугою. А після російського вторгнення, коли мільйони українців стали біженцями, її важливість зросла ще більше, адже люди намагаються допомагати родичам та близьким, що залишилися в Україні. Тож ми підготували невеликий огляд способів надіслати гроші додому.

 

Міжнародні банківські перекази

Це один із найпростіших варіантів відправити кошти з-за кордону в Україну. Потрібно лише зайти у відділення місцевого банку та вказати реквізити отримувача в Україні. Їх небагато — номер рахунку у форматі IBAN, ПІБ одержувача, ідентифікатор банку-отримувача та призначення платежу. Всю цю інформацію отримувач може дізнатися через інтернет-банкінг або у відділенні банку, в якому він обслуговується. До речі, з 2019 року всі нові рахунки в Україні відкривають у міжнародному форматі IBAN, що спрощує процедуру отримання як міжнародних, так і внутрішніх переказів.

SWIFT

Найпопулярнішою світовою системою міжнародних банківських  переказів є SWIFT. Вона працює у понад 200 країнах і підтримує більшість світових валют. Тобто гроші в Україну можна переказувати навіть з екзотичних острівних країн Карибського басейну чи Океанії. Строк проходження SWIFT-платежу — від одного до трьох днів. Тож для термінового переказу це не найкращий варіант. Після проходження платежу гроші опиняються на банківському рахунку отримувача в Україні і він може їх використовувати на власний розсуд.

Комісія за SWIFT-переказ зазвичай становить 0,5-1% від суми платежу (хоча може збільшуватись, якщо у переказі беруть участь банки-посередники) плюс $10-20 за послуги.

SEPA

Країни Євросоюзу мають свій механізм швидких та дешевих переказів коштів, що називається Single Euro Payments Area. Як зрозуміло з назви, перекази тут здійснюються лише в євро. Учасниками системи є 36 країн (також існує система миттєвих переказів SEPA Instant, до якої під'єднані 23 країни). Головні переваги SEPA — швидкість переказів та низькі комісії. Переказ йде один робочий день (миттєво у SEPA Instant), для приватних клієнтів він зазвичай безкоштовний (хоча банки-партнери можуть встановлювати власні комісії у розмірі кількох євро). 

В Україні отримати переказ через SEPA можуть клієнти кількох банків, серед яких monobank, Universal Bank та А-Банк. Та незабаром ситуація може суттєво покращитись, адже Національний банк ще влітку почав роботу з повноцінного приєднання України, як кандидата на членство у ЄС, до зони SEPA.  

Міжнародні системи грошових переказів

У світі є багато фінансових організацій, що займаються терміновими транскордонними грошовими переказами. Історія деяких сягає середини позаминулого століття, проте і зараз їхні послуги залишаються актуальними. 

Western Union

Одна з найбільших у світі систем, що має 500 тис. відділень у понад 200 країнах, серед яких в Україні працює понад 7 тис. Переказати гроші через Western Union дуже просто: якщо це готівка, треба відвідати відділення з документами, вказати дані отримувача, а потім повідомити його спеціальний код, за яким можна отримати переказ. Також можна здійснити онлайн-переказ через застосунок або сайт компанії. Гроші можна відправити безпосередньо на картку або на банківський рахунок. Для великих сум (понад 5 тис. євро) можуть знадобитися додаткові документи.

Комісії для кожної країни розраховують індивідуально і зазвичай для цієї системи вони доволі високі. Проте для переказів в Україну на час війни Western Union скасувала комісію, тож за винятком деяких можливих додаткових платежів у розмірі кількох євро ця система наразі доволі вигідна. 

Готівковий переказ може йти один-два дні залежно від країни відправлення. А от з онлайн-переказами ситуація краща: переказ прийде за кілька хвилин, а комісія становитиме кілька євро. Щоправда, у такому разі є серйозні обмеження щодо суми, тож це непоганий варіант для невеликих переказів.

MoneyGram

Ще одна популярна в Україні система міжнародних переказів, яка конкурує за поширеністю з Western Union. Вона співпрацює з більшістю українських банків, тому отримати такий переказ дуже просто. Через MoneyGram можна відправляти й отримувати готівку (для цього треба надати паспорт або посвідчення особи, а для отримання — спеціальний секретний код), а також переказувати кошти на банківський рахунок (тоді знадобляться банківські реквізити одержувача). На час війни система скасувала комісії за відправлення в Україну, а сам переказ може йти до трьох робочих днів, хоча зазвичай він приходить швидше.

RIA MoneyTransfer

Ще одна популярна у світі і в Україні система переказів коштів.  Вона співпрацює з багатьма українськими банками, а також із платіжним сервісом NovaPay від «Нової пошти». Це означає, що переказ можна отримати у будь-якому відділенні цього поштового оператора, що вельми зручно особливо для невеликих населених пунктів. Переказ можна отримати вже за 10 хвилин після відправлення, для цього потрібен лише номер переказу і документ отримувача. Як і інші великі системи переказів, на час війни RIA MoneyTransfer скасувала комісії за відправлення коштів в Україну.

Електронні платіжні системи та сервіси

На ринку є багато інших фінансових компаній, що здійснюють електронні грошові перекази. Серед них і такі мастодонти, як PayPal, піонер ринку електронних переказів, і молоді фінтех-сервіси, що стрімко увірвались на ринок за останні кілька років. Їх об'єднує простота і зручність роботи, адже для надсилання та отримання коштів навіть не треба виходити з дому.

PayPal 

В Україні ця система довго працювала лише «на вихід»: люди могли надсилати через неї платежі з випущених українськими банками карток, а також купувати в інтернеті товари та послуги. Проте від весни цього року PayPal повноцінно працює в Україні, тож її клієнти можуть здійснювати прямі перекази з картки на картку (P2P) та виводити гроші на картки українських банків, прив'язаних до особистого рахунку у PayPal.

Ця система не бере комісії з українців, однак попереджає, що при роботі з сервісом можуть застосовуватись обмінні курси та стягуватися комісії банку або компанії-емітента картки клієнта. В системі є певні ліміти на обсяги фінансових операцій, які залежать від різних чинників і типів акаунту. Дізнатися їх (а також способи збільшення) можна у своєму профілі.

Payoneer  

Особливо популярна серед айтівців служба, що дозволяє отримувати перекази, зарплату та гонорари від іноземних замовників. В системі є кілька варіантів переказу. Можна сформувати платіж через SWIFT прямо на сайті. Гроші прийдуть як звичайний банківський переказ із комісією 2% і з деякою затримкою. А можна відправити P2P-переказ, що прийде за лічені хвилини з трохи більшою комісією у 3,5%. Для роботи з системою треба у ній зареєструватися, в іншому це доволі зручний спосіб отримувати регулярні перекази та гонорари з-за кордону.

Wise

Одна з найпростіших систем електронних переказів, яка навіть не потребує створення окремого профілю (можна користуватися акаунтом Google чи Facebook). Варто лише  ввести на сайті суму, обрати тип переказу, спосіб оплати, валюту і відправити кошти. Залежно від обраного типу гроші зараховують або моментально, або протягом робочого дня. Комісія залежить від типу переказу та суми відправлення. Але загалом вона становить приблизно 1%, що є дуже гарним показником.

TransferGo

Ще один сервіс прямих переказів з картки на картку, який пропонує клієнтам простоту користування та низькі комісії. Для відправки платежів треба зареєструватись на сайті, надавши деякі персональні дані. Потім обираєте країну і валюту відправки, а також реквізити отримувача. Комісія за переказ коштів в Україну в цій системі відсутня, тож це вельми гарний варіант для відправки грошей сюди з-за кордону. Сам же переказ надходить на картку отримувача за лічені хвилини.

Криптовалюти

Цифрові активи, через високу волатильність та інші ризики, далеко не найкращий варіант збереження заощаджень. А от для переказу коштів це цілком прийнятний варіант, особливо якщо гроші треба надіслати швидко і з мінімальною комісією. Головна проблема цього способу — низька обізнаність людей (особливо старшого віку) із екосистемою криптовалют і відсутність досвіду поводження з ними. 

Щоб здійснити переказ у криптовалюті, і відправник, і одержувач повинні мати криптовалютні гаманці тієї монети, з якою вони збираються працювати (біткоїн, етеріум, стейблкоїн USDT чи USDC тощо). Найпростіший шлях їх отримати — завести акаунт на криптовалютній біржі. За кордоном це, наприклад, може бути Binance, а в Україні Kuna. Варто зазначити, що для повноцінної роботи з будь-якою біржею вам доведеться пройти процедуру KYC, тобто підтвердити свою особу.

Завівши гроші на криптовалютну біржу за кордоном, відправник може придбати деяку кількість обраної криптовалюти і відправити її на гаманець отримувача на українській біржі. Зазвичай транзакції у блокчейні криптовалют відбуваються доволі швидко, тож за 10-30 хвилин людина в Україні отримає криптовалюту на свій гаманець на біржі.

Після цього залишається лише обміняти її на гривні, скориставшись обмінним сервісом біржі (або продати за дещо вигіднішою ринковою ціною, але це може тривати довше) і вивести гроші на заздалегідь додану платіжну картку або замовити отримання готівки. 

Комісії за ці процедури невеликі, для отримувача все загалом обійдеться у 1,5-2%, ще менше доведеться заплатити відправнику. При цьому криптовалютні перекази не мають лімітів, а от біржі можуть встановлювати обмеження на щоденні виведення коштів з платформи.

 

На що ще звернути увагу

Розглянемо кілька моментів, на які треба звертати увагу при відправці та отриманні закордонних переказів. 

Різниця в курсах

Якщо вам надсилають переказ з-за кордону у валюті, а отримуєте ви його у гривні, будьте готові до того, що остаточну суму розрахують за курсом НБУ, який дещо відрізняється від комерційного курсу. Це відбувається через те, що багато фінансових установ працюють саме за курсом Нацбанку, або за банківськими курсами, які теж менші від реального. 

Тож для отримання валютних переказів варто подбати про відкриття валютних карток у доларах чи євро. Це може бути просто цифрова картка, заведена через мобільний застосунок банку. Відкриття таких карток безкоштовне, для цього навіть не треба ходити у відділення. Отримавши переказ у валюті, ви зможете замовити отримання готівкової валюти у банку, а потім обміняти її в обміннику за ринковим курсом. 

Оподаткування

Багатьох людей хвилює питання, чи треба платити податки з отриманих міжнародних переказів. Юристи кажуть, що треба.

Згідно з чинним законодавством, для громадян України суми отриманих з-за кордону переказів незалежно від їхнього формату (готівковий переказ, надходження на картку тощо) вважаються доходом, з якого треба сплатити податок 18% та військовий збір 1,5%. Проте ця сума не вираховується з кожного переказу. Отримувач має самостійно заповнити річну декларацію, подати її до податкової та сплатити відповідну суму разом з іншим податками.

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Лідерство та стратегія в ІТ та бізнесі — подкаст SPEKA «Що буде далі?» #4

Сергій Коноплицький 11 червня 2024 12:26

Експерти з Tinder i Bumble масово йдуть у фінтех: що відомо?

Олеся Дерзська 3 червня 2024 20:12

SPEKотна читанка. Історії з Кремнієвої долини

Анна Сергієнко 30 травня 2024 14:16

Криптобіржа Mt.Gox переказала $9 млрд у біткоїнах кредиторам через 10 років після банкрутства

Кіра Іванова 28 травня 2024 14:48

Як волонтери стають маркетологами, аби просувати збори

Анна Сергієнко 28 травня 2024 14:46