Електронний friendly fire: як уникнути негативного впливу РЕБ на власні військові підрозділи
Системи РЕБ допомагають знешкоджувати ворожі дрони, натомість постає проблема зворотної дії. Засоби радіоелектронної боротьби також негативно впливають на фізичний стан наших бійців, перешкоджають радіозв’язку, погіршують роботу бортової електроніки автомобілів та іншої техніки. Зі зростанням кількості РЕБ на фронті проблема набуває дедалі більшого масштабу. Чи снують дієві механізми зменшення цього негативного впливу?
Погіршення самопочуття та боєздатності
РЕБ — це потужне джерело електромагнітного випромінення в обмеженому, проте широкому діапазоні частот. До того ж дія цього випромінення зазвичай спрямована на 360 градусів. Перебування безпосередньо поряд із системами РЕБ несе відразу декілька ризиків для людського організму.
Згідно з численними свідченнями з фронту, бійці скаржаться на погіршення самопочуття: нудоту, головний біль, втому, запаморочення. Ще більшу небезпеку створює порушення когнітивних функцій. Електромагнітне поле негативно впливає на мозкову діяльність, знижуючи концентрацію уваги, швидкість реакції та пам'ять.
Усе це разом може спричинити часткову втрату боєздатності окремих бійців чи навіть підрозділів. Як наслідок — ускладняється виконання бойових завдань і зростає ймовірність втрат особового складу та техніки.
Варто зазначити, що більшість досліджень у цій сфері потребує подальшого вивчення. Проте наслідки, що наразі спостерігаються, свідчать про необхідність дотримання заходів безпеки. Зокрема, за можливості мінімізувати перебування бійців безпосередньо поряд із системами РЕБ.
Втрата зв’язку та вихід з ладу електроніки
Підписуйтеся на наші соцмережі
Більш значущою за миттєвими наслідками є втрата радіозв’язку між підрозділами внаслідок застосування РЕБ. Зазвичай піхота та штурмовики використовують недорогі радіостанції, які конструктивно мають мінімальний захист від потужного стороннього електромагнітного випромінення або позбавлені такої функції. Тому коли між двома окопами сусідніх підрозділів починає працювати РЕБ, у бійців на цих позиціях суттєво погіршується радіозв’язок або він просто зникає.
Мабуть, нікому не треба пояснювати, що на фронті втрата зв’язку унеможливлює згуртованість бійців та обмін інформацію. Особливо критично це під час бою. Припускаю, що ворог перед початком штурму може навмисно надсилати на наші позиції якнайбільше дронів задля увімкнення всіх РЕБ, аби ті опосередковано перешкоджали радіозв’язку.
Також зовнішнє електромагніте випромінення негативно впливає на роботу електронних систем автомобілів та військової техніки. Одна справа, коли системами РЕБ дообладнують танки, БМП або іншу броньовану техніку. Наявність металевої броні дозволяє частково або повністю екранувати електромагнітні хвилі та уникнути дії випромінення на бортову електроніку та екіпаж. Натомість звичайний пікап такого захисту позбавлений.
А інколи виникає потреба змонтувати сторонній комплекс РЕБ, скажімо, на гвинтокрил: броні мінімум, зате вкрай багато різноманітної чутливої електроніки. Вихід з ладу будь-якої з бортових систем (наприклад, авіоніки) загрожує миттєвою втратою керованості та катастрофою.
Friendly fire
Уявімо таку ситуацію. Безпосередньо на лінії бойового зіткнення знаходиться штурмовий підрозділ ЗСУ, де у відповідь на наближення ворожих дронів вмикають всі наявні системи РЕБ. Водночас суміжний підрозділ БПЛА, що розташований за декілька кілометрів вглиб нашого тилу, запускає розвідувальні або ударні безпілотники. Що відбувається, коли ті наближаються до лінії фронту? Правильно – дрони натрапляють на електромагнітну «стіну», створену нашими ж РЕБ, та стають некерованими.
Змальована картина насправді є не гіпотетичною, а цілком реальною. Подібні колізії виникають на різних ділянках фронту мало не щодня. В теорії наші дрони та РЕБ в межах суміжних підрозділів мають працювати на різних частотах, щоби не створювати один одному перешкоди, але на практиці використовувані діапазони часто перетинаються. Ось так виникає такий собі різновид friendly fire («дружнього вогню»), коли під ураження потрапляють свої ж підрозділи.
Дрон-детектор – дієвий помічник
Одним з помічних засобів зменшення «дружнього» негативного впливу РЕБ є застосування дрон-детекторів. Наразі більшість наявних на фронті пристроїв такого типу можуть виявляти безпілотники, але нездатні ідентифікувати їх за принципом «свій-чужий». Створення таких просунутих дрон-детекторів – перспективний напрямок для вітчизняних виробників БПЛА та РЕБ.
Найбільшу ефективність такий пристрій здатен демонструвати саме у зв’язці з системами радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки. Схема взаємодії виглядає наступним чином. За виявлення ворожих безпілотників надсилається команда для увімкнення РЕБ, за їх відсутності або масованої атаки наших ударних дронів, системи РЕБ припиняють дію.
В результаті це дозволить не тільки деякою мірою автоматизувати процес задіяння РЕБ, а й завчасно уникнути негативного впливу електронного випромінювання у потрібний момент.
Роз’яснювальна робота та злагодженість дій
Застосування дронів-детекторів лише частково вирішує проблему. Універсального рецепта для уникнення негативного впливу РЕБ, на жаль, не існує. Втім, його можна мінімізувати. Інформаційна обізнаність та максимальна злагодженість суміжних підрозділів — ось головні складові, що дозволяють це зробити.
Досвід застосування РЕБ набувають у буквальному сенсі потом та кров’ю наших захисників. Тим ціннішою є отримана інформація щодо різноманітних кейсів негативного впливу засобів радіоелектронної боротьби. Особлива відповідальність лежить на командирах: саме вони мають ухвалювати виважені рішення, у яких випадках залучити РЕБ, визначити тривалість використання та тримати постійний зв'язок із суміжними підрозділами, щоб уникнути перешкод для їхніх дій.
Своєю чергою виробникам РЕБ необхідно створювати максимально змістовні інструкції з використання своїх пристроїв. Такі документи мають містити не тільки правила налаштувань та рекомендації задля ефективного застосування, але й застереження щодо ймовірності негативного впливу електромагнітного випромінення на людей та техніку.
Вірогідно, надалі з’являться розгалужені посібники по роботі з РЕБ, створені Міноборони на основі набутого бойового досвіду. Це наступний обов’язковий крок на шляху до нашої перемоги.