Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Джуліан Ассанж на свободі. Історія засновника WikiLeaks

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
25 червня 2024 6 хвилин читання

Після угоди зі слідством у США засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа звільнили з в’язниці. Він визнав себе винним за одним звинуваченням у шпигунстві і повернувся додому в Австралію після багатьох років боротьби з екстрадицією у США. SPEKA згадує історію людини, яка при житті стала легендою.

Звільнення Ассанжа

52-річний Ассанж визнає себе винним за одним пунктом звинувачення у змові з метою отримання та розголошення секретних документів національної оборони США, згідно з поданням до Окружного суду Північних Маріанських островів США.₴|

Джуліан Ассанж в літаку | x.com/wikileaks Джуліан Ассанж в літаку | x.com/wikileaks

У понеділок його звільнили з британської в’язниці суворого режиму Белмарш і доставили в аеропорт, звідки він вилетів з країни. Ассанж стане перед судом на Сайпані, тихоокеанській території США, де його засудять до 62 місяців вже відбутого терміну.

Він покинув в’язницю суворого режиму Белмарш вранці 24 червня, провівши там 1901 день. Він був звільнений під заставу Високим судом Лондона і у другій половині дня був звільнений в аеропорту Станстед, де сів на літак і покинув Велику Британію.
WikiLeaks

Творець WikiLeaks

Ассанж став відомим після запуску WikiLeaks у 2006 році, створивши онлайн-платформу для викривачів, на якій люди могли анонімно подавати секретні матеріали, такі як документи і відеозаписи. Перший матеріал: «Рішення Ісламського суду Сомалі про страту урядових чиновників». 

Оприлюднення у 2010 році сотень тисяч секретних американських документів про війни в Афганістані та Іраку,  інформації про ув'язнених у в'язниці Гуантанамо, а також скарбниці дипломатичних телеграм зробило її мішенню для американської влади. 

У серпні 2010 Джуліан Ассанж у межах свого візиту до Швеції підписав угоду з місцевою «Партією піратів» про розміщення частини серверів Wikileaks на її майданчиках.

WikiLeaks публікував матеріали про багато країн, у тому числі й про Україну, але саме США, за часів адміністрації колишнього президента Дональда Трампа, вирішили звинуватити його у 2019 році за 17 пунктами у порушенні Закону про шпигунство.

Американські адвокати стверджували, що він вступив у змову з Челсі Меннінг, колишнім аналітиком армійської розвідки, яка провела сім років у в'язниці за витік матеріалів до WikiLeaks. Вона була звільнена, коли президент Барак Обама пом’якшив її вирок у 2017 році.

Звинувачення викликали обурення: прихильники Ассанжа стверджували, що як видавець і головний редактор WikiLeaks він не повинен був стикатися зі звинуваченнями, які зазвичай висуваються проти державних службовців, що крадуть або витокують інформацію.

Захисники свободи преси тим часом стверджували, що висунення кримінальних звинувачень проти Ассанжа є загрозою свободі слова.

Історія арештів

Вперше Ассанж був заарештований у Лондоні в 2010 році за шведським ордером за звинуваченням у сексуальному насильстві. Звільнений під заставу до розгляду справи про екстрадицію, Ассанж знайшов притулок у посольстві Еквадору в Лондоні у 2012 році після того, як суд постановив, що він може бути відправлений до Швеції для судового розгляду.

Наступні сім років він провів у крихітному посольстві — за цей час шведська поліція зняла з нього звинувачення у зґвалтуванні — до того, як поліція Великої Британії заарештувала його за звинуваченням у порушенні умов звільнення під заставу. 

Ассанжа утримували у в'язниці у Великій Британії, поки справа про його екстрадицію до США розглядалася в суді. Адвокат заявляв, що ці звинувачення політично мотивовані і пов'язані з «полюванням» на Ассанжа, влаштованим урядом США.

24 лютого 2011 року Белмарський магістратський суд Британії ухвалив екстрадувати Ассанжа до Швеції. 

У квітні 2012 року Ассанж несподівано з'явився в росії і, навіть, спробував бути телеведучим на пропагандистському англомовному телеканалі RT. У своїй першій передачі він узяв інтерв'ю у лідера ліванського руху «Хізбалла» Хасана Насралли. Але довго в цій країні не затримався і 19 червня 2012 року попросив політичного притулку в Еквадорі. 

Незабаром стало відомо, що він залишається на території посольства цієї країни в Лондоні до рішення влади про надання або ненадання притулку.

11 квітня 2019 року незваний гість все ж таки набрид еквадорцям, тож вони видворили засновника Wikileaks зі свого посольства. Президент Еквадору позбавив Ассанжа притулку, а посол Еквадору особисто впустив поліціянтів до будинку. Британська поліція заарештувала його на місці.

У грудні 2021 року Верховний суд Лондона дозволив екстрадицію Ассанжа до США.

Тиха дипломатія

Угода про визнання провини, укладена у цей понеділок, відбулася на тлі тиску на президента США Джо Байдена, який вимагав припинити довготривалу справу проти Ассанжа.

У лютому уряд Австралії звернувся з офіційним проханням про це, і Байден сказав, що розгляне його. Тоді австралійський уряд заявив, що справа Ассанжа «затягнулася надовго».

Прем'єр-міністр Австралії Ентоні Альбанезе заявив, що хоче, щоб Ассанж повернувся до Австралії якомога швидше.

Тим часом мати Ассанжа Крістін у заяві для австралійських ЗМІ сказала, що вона вдячна за те, що «випробування її сина нарешті добігають кінця».

«Це показує важливість і силу тихої дипломатії», — сказала вона у заяві, яку поширили ЗМІ.

Австралія мала власні причини рятувати Ассанжа від американського правосуддя. Джуліан — громадянин цієї країни. До того ж суспільство досі вагається — він ворог демократії чи борець за свободу слова. Схоже, його дивна історія боротьби за власну свободу завершується.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
1
Прокоментувати
Bohdan Kostychev 26.06.2024, 04:39
Тест
Інші матеріали

Яка відповідальність ФОП за порушення вимог закону про РРО?

Дарина Ціва 13 червня 2024 16:15

Закон про мобілізацію та ринок праці в IT

Сергій Коноплицький 13 травня 2024 14:48

Угоди про неконкуренцію у вітчизняному правовому полі: бути чи не бути?

Владислав Миронович 3 травня 2024 17:45

Чому забороняють TikTok і що буде далі з найпопулярнішою платформою для коротких відео

Сергій Коноплицький 24 квітня 2024 15:35

Як штучний інтелект забруднює інтернет і що з цим робити?

Сергій Коноплицький 15 березня 2024 16:11