Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому я заснував Kavun UA?

Yev Rachkovan
Yev Rachkovan Founder at Kavun UA
12 жовтня 2023 8 хвилин читання

У 2021 році, за місяць до того, як розпочалася повномасштабна війна, я виїхав з України в подорож, яка затягнулася аж на 1,5 року. За цей час я хотів зробити свій внесок у перемогу України. Я не військовий, не хакер і навіть не громадський діяч, але я бізнесмен. Я знав, що не можу зробити значущий внесок у перемогу України, але я можу відновлювати її економіку в післявоєнний період.

«Як зробити так, щоб Україна стала країною з топовою економікою після закінчення війни?» — цим питанням я задавався і відповіддю на нього став Kavun UA.

Україні потрібні лідери та інноватори

У післявоєнний період Україна зіткнеться з багатьма викликами, на вирішення яких будуть спрямовані чималі кошти. Люди працюватимуть, натхненні перемогою, а бізнес отримає можливість змінити країну на краще для цілих поколінь. Та щоб досягти цього, нам потрібні лідери та інноватори. Поза сумнівом, інновацій потребуватимуть нерухомість, транспорт і логістика, але найефективнішим паливом, яке живитиме майбутню українську економіку, є ІТ.

Я працюю в українському ІТ з 2018 року. Я знаю український ІТ-ринок зсередини і відчуваю брак лідерів та інноваторів. Український ринок сам по собі дуже малий, і створювати будь-який продукт для нього на українському ІТ-ринку не рентабельно, є лише кілька людей, які готові платити за послуги в Інтернеті. Більшість зусиль у сфері ІТ в Україні зосереджені на аутсорсингу та аутстафінгу, і я вважаю це важливою проблемою.

Коли ти навчаєшся в ІТ-коледжі, твій очевидний шлях в українському ІТ — знайти роботу в компанії, вирости до старшого інженера, і щороку подорожувати в нову країну та насолоджуватися життям. На моє бачення, безумовно, вплинула інформаційна бульбашка, в якій я виріс, але це шлях більшості, який я хочу змінити. 

Це шлях низьких амбіцій. Це шлях, який говорить, що ти не можеш досягти великих успіхів, бо твої батьки не володіють бізнесом і не є кумами президента. Це шлях, який популярний у соціалістичних країнах, але абсолютно неприйнятний у капіталістичних країнах що швидко розвиваються, таких як США.

Від продажу таланту до його реалізації

Після двох років роботи в ІТ я зрозумів, що не хочу працювати в компанії, в якій не маю власної частки. Лише тому, що я дуже серйозно ставлюся до того, над чим працюю. Я витрачаю найкращі роки свого життя, щоб побудувати те, що, сподіваюся, допоможе мільйонам людей, і я хочу, щоб мене цінували за цю ідею, коли компанія досягне висот.

Більшість ІТ-перлів в Україні працюють як підрядники. Вони не отримують винагороду у вигляді акцій. Підрядникам добре платять за роботу, яку вони виконують, і здебільшого вони є тіньовими геніями, що стоять за найбільшими стартапами, такими як Airbnb та Lift. Великі, вже сформовані компанії не віддадуть свої частки так легко, особливо офшорним розробникам, які можуть легко купити їх за готівку. Єдиний спосіб отримати ласий шматочок — націлитися на дрібні стартапи, які ще тільки починають свій шлях.

Індія мала похмуре минуле з дуже густою верствою бідних жителів, яких експлуатувала Великобританія. Ця країна починала з дуже низьких щаблів, але стратегія, яку вона використала для свого економічного зростання, просто вражає. За 30 років з однієї з найбідніших країн світу Індія перетворилася на одну з найбільш заможних.

Для цього індійський уряд зробив 3 простих кроки:

  • "Так!" обов'язковому вивченню англійської;
  • "Так!" IT-технологіям;
  • "Так!" популяризації стартапів.

Ця стратегія настільки ефективна і проста, що африканські країни, такі як Уганда, також почали її застосовувати. Зараз понад 50% населення Індії розмовляють англійською, і кожен з них мріє про запуск стартапу. Кожен другий стартап, з яким я мав справу, має засновника, співзасновника або працівника з Індії, і Індія зараз є другим за величиною стартап-хабом у світі.

Україна пропустила перший крок і зараз перебуває на другому. Всі думають, що ІТ — це модно, але здебільшого тому, що за це платять хороші гроші, а не тому, що це відкриває можливості для запуску стартапів, тому до 3-го етапу нам ще веслувати. Коли всі налаштують свої телефони на англійську мову, вплив західного інтернету змусить Україну досягти етапу 3, і тоді ІТ стане рушійною силою інновацій. Цей процес відбуватиметься самостійно, але займе десятки років. Я хочу дожити до того моменту коли українська економіка підніметься до висот, і саме тому в мене є план, як полегшити цей перехід.

Як Kavun UA творить з України столицю стартапів

«Щоб змусити когось щось робити, потрібно зробити це чимось привабливим». Отже, завдання Kavun UA — зробити англійську мову та стартапи привабливими для широкого загалу в Україні. Наразі Kavun UA працює як маркетплейс для фрілансерів, оскільки в Україні відбуваються масові скорочення, і будь-яка вакансія матиме попит. Оскільки Kavun UA з'єднує фрілансерів безпосередньо з клієнтами, заробітна плата тут приблизно на 50% вища. Але є один нюанс — потрібно дуже добре володіти англійською мовою.

Бути фрілансером привабливо, тому що це дає вам роботу, гнучкість і високу зарплату. Щоб стати фрілансером, вам потрібно знати англійську. І щоб зробити англійську для вас привабливою, я спочатку роблю фріланс привабливим. Я активно пишу блоги, розповідаю людям про свою історію, ініціюю нові проекти, витрачаю тисячі доларів на позиціонування України як столиці фрілансу на ринку США, щоб привернути більше клієнтів.

Ще одна частина — це стартапи. Kavun UA — це орієнтована на стартапи фріланс-платформа. Ми працюємо виключно зі стартапами, і навіть наша бізнес-модель унікально розроблена для цього. Найбільшою перешкодою для стартапів є пошук довгострокових кофаундерів та співробітників. Використання фріланс-платформ — це велике «ні» для них, оскільки умови використання не дозволяють фрілансерам і клієнтам укладати довгострокові прямі контракти, особливо з вже розпланованим бюджетом. Я прибрав це правило з правил користування Kavun UA і зробив довгострокові відносини частиною платформи.

Якщо клієнт зацікавлений залучити фрілансера в якості бізнес-партнера, співробітника або кофаундера, він може зробити це в будь-який момент. Щоб зробити цю систему надійною та запобігти шахрайству, KavunUA все одно буде стягувати комісію за наступний рік безпосередньої роботи. Таким чином, KavunUA працює за унікальною подвійною бізнес-моделлю, яка знаходиться між ринком фрілансу та агентством з працевлаштування.

Це робить Kavun UA ідеальним місцем для пошуку талантів для засновників стартапів на ранніх стадіях. Працюючи з цими засновниками, українські фахівці будуватимуть відносини та здобуватимуть авторитет в індустрії. Вони також дізнаються, як бути засновником, як впроваджувати інновації та як створити продукт, яким користуватимуться мільйони людей. Механізм обміну знаннями, який раніше був практично недоступний для українських розробників, тепер став відкритим для широкого загалу.

Спілкування з американськими засновниками та можливість спостерігати за їхнім успіхом зробить стартапи привабливими.

Підсумки

Kavun UA — це стартап з бізнес-моделлю, в якій людям потрібно побачити той потенціал. І коли ця бізнес-модель покаже себе, то в найближчі 10 років ми побачимо, як Україна стане новою стартап-столицею світу. Для того, щоб створити ажіотаж навколо стартапів, потрібна лише одна реальна історія успіху, лише один український засновник має стати мільярдером, щоб зробити траєкторію стартапів привабливою. Тому не маю жодного сумніву, що таких історій в нас ще багато попереду.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 15 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 17 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 17 годин тому

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41