Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чим живе шведське ІТ-середовище: ринок, єдинороги та особливості роботи зі шведами

Роман Бурдюжа
Роман Бурдюжа Cloud Architect & CTO у компанії Gart Solutions
1 березня 2024 9 хвилин читання

Швеція — одна з найбільш технологічно розвинених країн світу. Це така собі EU Silicon Valley, де народились мастодонти технологічного ринку — Spotify, Skype, Ericsson, Electrolux, Truecaller, μTorrent, Klarna, Mojang та багато інших. При всьому цьому сьогодні в країні доволі сильно відчувається брак робочої сили у сфері ІТ.

Привіт, мені звати Роман Бурдюжа, я — Cloud Architect & CTO у компанії Gart Solutions. Нещодавно мені довелось стати учасником другої конференції The Future of Ukraine в Стокгольмі, де підіймалися питання співпраці між Україною та Швецією на технологічному та бізнесовому рівні. В цій статті хочу розповісти вам про потреби шведського IT ринку і можливості для українських технологічних компаній.

Про шведський ринок

Колись відома насамперед як батьківщина IKEA, Volvo та Ericsson, за останні 10 років Швеція перетворилася на одну з найбільш диджиталізованих європейських екосистем. Ринок ІТ-послуг у Скандинавських країнах стрімко зростає не перший рік поспіль. На саму ж Швецію припадає понад 40% скандинавського ІТ-ринку (за нею Данія, Норвегія та Фінляндія). 

Стокгольм відомий у всьому світі як інноваційний центр, що визначається довгою історією інновацій, сприятливою екосистемою та акцентом на сталому розвитку. Екосистема в Стокгольмі включає співпрацю між різними зацікавленими сторонами, включаючи науку, бізнес, уряд та організації, такі як Sting, Startup Stockholm та Програма масштабування Стокгольму.

У рейтингу міст за European Digital City Index (EDCi) Стокгольм посідає 2-ге місце і є одним із найсприятливіших міст для стартапів. Тут дуже часто можна почути, як хтось іде з великої/стабільної компанії у стартап або відкриває свій.

Середньостроковий прогноз до 2028 року для країни є позитивним, оскільки Швеція знаходиться в авангарді регіональних інноваційних тенденцій у сфері ШІ завдяки своїй цифровій економіці, великій ICT-індустрії та ролі регіонального хабу хмарних сервісів.

Регіон переживає стрімке зростання цифрової трансформації. Ринок ІТ-послуг у Швеції охоплює хмарні сервіси, ІТ-консалтинг, ІТ-аутсорсинг та ін. Цікавий факт — 33% від світових угод із продажу бізнесу відбувається саме у Швеції. Компанії тут ростуть, а потім їх перепродають. Для інвесторів Швеція стала країною, в якій європейські стартапи найчастіше досягають успіху, вигідно продаються або виходять на біржі.

Єдинороги живуть у Швеції?

Швеція — родючий ґрунт для нових технологічних єдинорогів (компаній, ринкова оцінка  вартості яких понад 1 млрд доларів США). На 2022 рік країна викарбувала 35 єдинорогів. Країна має потужний потенціал: тут знаходиться 5-й за величиною пул потенційних майбутніх єдинорогів — компаній вартістю від 250 мільйонів до 1 мільярда доларів — у Європі. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Стокгольм створив більше єдинорогів на душу населення, ніж будь-яке інше місто у світі, а у 2014 році місто з населенням 800 000 осіб прийняло 15 відсотків усіх іноземних інвестицій в європейський технологічний сектор.  

Швеція вже давно підтримує інновації та підприємництва. Стартап-екосистема країни підтримується державними фондами та інвестиціями, спрямованими на стартапи.

Декілька державних установ пропонують фінансову підтримку або виступають в ролі локальних операторів (LP) для seed інвесторів, що дає змогу підприємцям на ранніх стадіях отримати доступ до фінансування.

На макрорівні Швеція має щедру систему соціального захисту. Вона включає національний доступ до безкоштовної освіти, що створює великий пул талантів, які засновують власні компанії або працюють у швидкозростаючих стартапах. 

Швеція високо цінує інновації, стимулює розвиток стартапів та намагається залучити жінок у технологічні проєкти. Країна інвестує понад 3% свого ВВП у наукові дослідження та розробки, 0,8% з яких з яких інвестується коштом державного фінансування — це один з найвищих показників у світі.

Факторів, які зазвичай вважають причиною підприємницького успіху шведів — безліч. Це технічна підготовка в університетах, хороша шкільна система, що заохочує незалежне мислення і творчість, невеликий внутрішній ринок, який змушує стартапи мислити на міжнародному рівні.

Дефіцит талантів 

Дефіцит талантів зростає в усьому світі, причому найбільш значне зростання спостерігається в США, Швеції, Фінляндії, Угорщині та Словенії. Уявіть, лише 18% країн не повідомляють про дефіцит талантів, серед них і Україна.

На конференції The Future of Ukraine я мав нагоду поспілкуватись з інвесторами, представниками акселераторів, уряду та бізнес-овнерами зі Швеції. Той момент, коли на живих прикладах розумієш, що потреба в цифрових компетенціях в країні не закрита. 

Дуже багато можливостей відкривається для людей, які мають досвід у розробці систем, хмарних рішеннях або Інтернеті речей (IoT). Серед сфер, які відчувають гострий дефіцит кваліфікованих кадрів  — бізнес-аналітика та аналіз даних, кібербезпека, архітектура підприємства, технічна архітектура, користувацький інтерфейс та DevOps.

Виклики, спричинені COVID-19, ще більше підкреслили необхідність цифрової трансформації. Тому диджиталізація в країні набирає масованого характеру. Наразі шведські компанії потребують підтримки для переходу на цифрові технології та створення структур, які покращують внутрішні операції та клієнтський досвід за допомогою хмарних сервісів. 

Якщо вірити Hays Global Skills Index 2019/20 (глобальний індекс навичок) Швеція стикнулась зі значним тиском на ринку праці. Індикатор дефіциту талантів сягнув максимальної позначки в 10,0 балів, що свідчить про збільшення розриву між навичками, яких потребує бізнес, і тими, що є на ринку праці.

Зараз IT-інженерів у Швеції дуже не вистачає. Дійшло до того, що вони шукають hobby coder. Тобто беруть тих, хто вже живе у Швеції офіційно і хоч трохи вміє кодити. І наймають його до себе, навчають безкоштовно на fullstack, а потім він у них рік працює за мінімальну зарплату.

Як працювати зі шведами?

Перш ніж розпочати співпрацю чи розвивати бізнес у Швеції, важливо детально ознайомитися з місцевою бізнес-культурою, її особливостями, традиціями та очікуваннями. Отже, дам кілька порад з цього приводу.

  • У Швеції багато чого вирішується на особистих зустрічах. Розвиток мережі контактів є ключем до успіху у шведському бізнесі. Важливо активно взаємодіяти з представниками різних галузей та шукати можливості для співпраці.
  • Під час зустрічей варто бути добре підготованим і пунктуальним. Відчуття часу та пунктуальність вважаються важливими аспектами ведення бізнесу у Швеції. Домовитись про зустріч “на завтра” практично нереально. Календар планується заздалегідь.
  • Особливу увагу варто приділити аспектам сталого розвитку в бізнес-стратегії. Шведське суспільство дуже цінує сталий розвиток, тому підхід до цієї теми може вплинути на успішність вашого бізнесу в країні.
  • Важливо завжди дотримуватися обіцянок та бути професійним у всіх аспектах взаємодії з партнерами та клієнтами у Швеції. Це сприятиме побудові довіри та успішних відносин.

З дискусій, які я мав на конференції, я побачив високий попит на послуги, пов'язані з побудовою та управлінням ІТ-інфраструктурою, управлінням та оптимізацією хмарних сховищ, а також розробкою кібер-стійких проєктів. 

Отож, якщо ви плануєте вийти на ринок Швеції або ж розпочати співпрацю з ними — рекомендую гарно ознайомитися з ринком і його особливостями, вивчити попит, зробити гарний ресьорч ринку і його перспектив,  розуміти концепцію сталого розвитку (sustainability) та як працюють різні інституції,  а також  зрозуміти бізнес-культуру і виклики, які стоять перед Швецією і як ці виклики на державному та приватних рівнях планують бути вирішеними. 

З конкретних порад: відвідайте декілька технологічних виставок, які проводяться у Швеції (наприклад, той же Stockholm Tech Week, або ж конференції присвячені відновленню України), сплануйте “роадшоу” та познайомтеся з власниками бізнесів ближче та у більш персональній взаємодії та особистісних дискусіях.

Підказка: ключ до входження на ринок буде полягати у налагодженні співпраці між вами, вашою компанією і компанією чи установою у Швеції. Інші способи самостійного просування навряд чи принесуть вам очікуваний результат. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 10 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 15 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35