Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Цікаві факти про планети Сонячної системи

Анна Омельян
Анна Омельян
12 січня 2024 9 хвилин читання

Космічні місії NASA та ESA, надпотужні телескопи, марсоходи — інформація про Космос нині оновлюється з космічною швидкістю. Як давно ви освіжали знання про планети Сонячної системи? Ми приготували короткий огляд сучасних знань про кожну з восьми планет (спойлер — і про гіпотетичну дев’яту планету Х).

Сонячна система розташована у зовнішньому спіральному рукаві Галактики Чумацький Шлях під назвою Рукав Оріона. Структура її досить чітка: власне зірка Сонце, вісім планет, п’ять карликових планет (Плутон, Церера, Хаумеа, Еріда та Макемаке), численні супутники, комети та астероїди. Усі планети Сонячної системи обертаються навколо зірки. Сонячна система зібрала дуже різні планети з унікальними особливостями. За фізичними властивостями їх поділяють на дві групи

  • 1
    Внутрішні планети (планети земної групи), що мають тверду поверхню, центральне ядро та кам’янисту мантію. Це Меркурій, Венера, Земля та Марс.
  • 2
    Зовнішні планети розташовані подалі від Сонця, відокремлені від внутрішніх поясом астероїдів. Ними є газові гіганти Юпітер і Сатурн та крижані гіганти Уран і Нептун.

Далі за Нептуном знайшли своє місце карликові планети та ціла низка кандидатів у карликові планети. Ймовірно, ми підготуємо матеріал і про них, але наразі пропонуємо дізнатися цікаві факти про всі планети, розглянувши їх у порядку від найбільшої до найменшої. 

Гігант Юпітер 

Характеристики Юпітеру

  • Радіус: 69 911 км (1120% від розміру Землі)
  • Порядок розташування від Сонця: 5
  • Тривалість року: 12 земних років

Юпітер величезний, але легкий щодо свого розміру. Його атмосфера складається здебільшого з гелію та водню, в яких ковзають холодні повітряні хмари води та аміаку. Саме через це утворюються видимі смуги і завихрення. Тут немає твердої поверхні, але є ймовірність існування ядра. Юпітер має особливу прикмету — Велику Червону пляму розміром з Землю, спричинену гігантським безперервним штормом тривалістю сотні років. 

Тут холодно: температура поверхні Юпітера у середньому -145°C. Приблизно кожні 13 місяців найбільша планета Сонячної системи наближається до нас і стає набагато яскравішою і помітнішою на нічному небі.

Ефектний красень Сатурн 

Характеристики Сатурну

  • Радіус: 58 232 км (945% від розміру Землі)
  • Порядок розташування від Сонця: 6
  • Тривалість року: 29,4 земних років

Найвіддаленіша планета з-поміж помітних неозброєним оком. Ця масивна куля складається переважно з гелію та водню. Ймовірно, має маленьке ядро. 

Середня щільність Сатурну менша, ніж щільність води, тому у достатньо великій водоймі він би плавав.

У Сатурну надзвичайно ефектна зовнішність через прикрасу з восьми широких крижаних кілець. Ймовірно, вони утворилися у той час, коли на нашій планеті панували динозаври. До того ж за допомогою телескопа Хаббла вчені вивчають ще одне незвичне явище на Сатурні. Це спиці — нестабільні елементи, що виглядають як темні плями, що обертаються вздовж площини кілець. Ймовірно, це продукт електростатичних сил, створених взаємодією магнітного поля планети з сонячним вітром. Сатурн нахилений навколо своєї осі та має сезони, які тривають приблизно по сім років.

Уран обертається лежачи 

Характеристики Урану

  • Радіус: 25 362 км (400% від розміру Землі)
  • Порядок розташування від Сонця: 7
  • Тривалість року: 84 земних роки

Холодний і вітряний, Уран є єдиною планетою Сонячної системи, що завдяки унікальному куту нахилу (майже 90 градусів від площини орбіти) обертається на боці. Вчені вважають, що таке положення спричинене зіткненням планети з іншим об’єктом, удвічі більшим за Землю, що відбулося приблизно 4 млрд років тому. Цей нахил спричиняє екстремальні сезони довжиною понад 20 років кожен. 

Структурно Уран — це крижана куля зі скелястим ядром, оточена слабкими кільцями. Синьо-зелений колір планети пояснюється значною кількістю метану, який поглинає червоне світло та відбиває синій колір. Атмосфера Урана складається переважно з водню і гелію плюс містить метан та аміак. У центрі може бути невелике скелясте ядро.

Вчені NASA на основі аналізу даних космічного корабля «Voyager» та нових методів комп'ютерного моделювання дійшли висновку, що на деяких з найбільших супутників Урана ймовірно, існують океани. 

Далекий-далекий Нептун 

Характеристики Нептуну

  • Радіус: 24 622 км (388% від розміру Землі)
  • Порядок розташування від Сонця: 8
  • Тривалість року: 165 земних років

Найвіддаленішу планету від Сонця неозброєним оком не побачиш, а відкрито його було за допомогою математичних розрахунків. З-поміж планет-гігантів Нептун найбільш щільний. Атмосфера складається з молекулярного водню та атомарного гелію з домішками метану. Планета має кільця, які фіксуються камерами ближнього інфрачервоного діапазону (найчіткіші зображення надав космічний телескоп Джеймса Вебба). 

Нептун не надто привітний: холод, темрява та надзвукові (найшвидші в Сонячній системі) вітри. Опівдні на Нептуні так само темно, як на Землі в густих сутінках.

Наш дім, єдина і неповторна Земля 

Характеристики Землі

  • Радіус: 6371 км
  • Порядок розташування від Сонця: 3
  • Тривалість року: 365,25 дня

Єдина планета Сонячної системи з рідкою водою на поверхні. І на сьогодні єдине відоме місце, де існують живі істоти. Величезні океанські простори Землі (майже 70% поверхні планети) стали сприятливим місцем для зародження життя приблизно 3,8 мільярдів років назад. В глибині океанів сховані вулкани та гірські масиви, що часом перевершують у розмірах надземний рельєф. Світло від Сонця досягає нашої планети приблизно за 8 хвилин. Місяць, наш єдиний супутник, знаходиться на відстані 384 400 кілометрів від Землі. 

Ця планета унікальна і різноманітна. Температура внутрішнього ядра сягає 5400°C, а біля поверхні Землі маємо захисний бар'єр, атмосферу, яка складається з 78% азоту, 21% кисню та 1% інших газів.

Оманлива Венера

Характеристики Венери

  • Радіус: 6052 км (95% від розміру Землі)
  • Порядок розташування від Сонця: 2
  • Тривалість року: 225 земних днів 

Наша найближча сусідка, що навіть схожа зовнішньо (за розмірами і масою) на Землю. Але за характеристиками є повною протилежністю нашій гостинній планеті. На Венері надзвичайно спекотно, там плавився б свинець. Це відбувається завдяки надзвичайно щільній атмосфері, яка затримує тепло і створює парниковий ефект. Через цю особливість Сонце виглядало би з поверхні Венери як нечітка світлова пляма. Інші дивовижні деталі про планету: має день, що довший за рік (найдовший період обертання навколо своєї осі, близько 243 земних діб), а напрямок руху — назад (тобто Сонце сходить на Заході, а заходить на Сході). 

Вчені мають гіпотезу, що Венера була придатною для життя раніше за Землю. Але щось пішло не так, і вона перетворилася на екстремально спекотну теплицю з надвисоким атмосферним тиском і отруйними хмарами з сірчаної кислоти.

Марс, Червона планета 

Характеристики Марсу 

  • Радіус: 3390 км (53% від розміру Землі)
  • Порядок розташування від Сонця: 4
  • Тривалість року: 687 земних днів

Марс — одна з найпомітніших планет на нічному небі. І одна з найбільш досліджених на сьогодні. Червона планета має таку назву через колір, а колір — через окиснення мінералів заліза в марсіанському ґрунті. Це не сприятлива для живих істот планета: атмосфера складається переважно з вуглекислого газу, аргону та азоту. Температура теж не комфортна для розбалуваних землян: середні її значення становить 63°C нижче нуля (приблизно як зимою в Антарктиді). Рельєф Марсу складають скелі, долини, каньйони, а серед цих кам'янистих пейзажів блукають торнадоподібні пилові бурі.

Існують наукові свідчення того, що мільярди років назад Марс був набагато теплішим і вологішим. Вчені вважають, що колись там могли бути умови для існування деяких форм життя.

Меркурій: найближча до Сонця та найменша за розміром планета

Характеристики Меркурію

  • Радіус: 2440 км (38% від розміру Землі)
  • Порядок розташування від Сонця: 1
  • Тривалість року: 88 земних днів

Найближча до Сонця і водночас найменша у Сонячній системі планета. З її поверхні Сонце виглядало б утричі більшим і світило б у 11 разів яскравіше. Але при цьому Меркурій не є найгарячішим, віддаючи цей статус Венері. 

Пейзажі Меркурію, вкриті кратерами, нагадують Місяць. Розміри цих двох небесних тіл, до речі, теж близькі. На планеті різкі перепади температур: опівдні на екваторі до +450 °C, вночі тріщать морози нижче -180 °C. У глибоких темних кратерах біля полюсів може бути лід.

Гіпотетична планета Х

Дослідники припускають можливість існування дев’ятої планети. На цю думку вчених наштовхнули спостереження за гравітаційним полем у поясі Койпера, регіоні на околицях Сонячної системи. Ця гіпотетична планета, маса якої, за підрахунками, у 10 разів перевищує масу Землі, може мати орбіту на відстані приблизно у 20 разів далі від Сонця, ніж Нептун. Існування цього далекого об’єкта є лише теоретичним, жодних прямих спостережень не проводили. Поки що. Залишаємось в ефірі.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Небезпечний астероїд наблизиться до Землі у ніч з 27 на 28 червня 2024-го: де дивитися

Владислав Паливода 27 червня 2024 22:50

Марсохід Perseverance від NASA освоює нові території — фото

Олеся Дерзська 19 червня 2024 15:15

Вчені вперше виявили замерзлу воду на екваторі Марса

Дмитро Мухін 15 червня 2024 19:30

НАСА замовила 10 досліджень щодо повернення зразків із Марсу на Землю

Анастасія Ковальова 9 червня 2024 14:45

SpaceX проведе четвертий тестовий політ Starship: як працює ракета?

Олеся Дерзська 5 червня 2024 16:51