Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені вперше виявили замерзлу воду на екваторі Марса

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
15 червня 2024 2 хвилин читання

Погодні процеси, що відбуваються на Марсі, не перестають дивувати вчених. Вважалося, що в екваторіальному районі не можуть виникати умови для утворення водяного льоду, який раніше відшукували у вищих широтах і біля полюсів. Але спостереження європейських орбітальних зондів TGO і Mars Express дозволили зробити інтригуюче відкриття. Воно важливе з погляду моделювання кругообігу води на Марсі, оцінки її кількості та процесів обміну між поверхнею планети й атмосферою. Про це пише Nature.

Топографічна мапа регіону Фарсіда Топографічна мапа регіону Фарсіда

Відкриття було зроблено в регіоні Фарсіда, де розташовані 12 великих вулканів. Серед них і знаменитий вулкан Олімп, який височіє на 29,9 км і є найвищою горою в Сонячній системі. Раніше помітити замерзання води в цьому районі не вдавалося, тому що для спостережень потрібні специфічні умови.

Вулкан Олімп Вулкан Олімп

Підписуйтеся на наші соцмережі

Плями інею з'являються лише в деякі сезони і лише на кілька годин перед самим сходом сонця. Щойно сонячне світло потрапляє на них, вода випаровується. Крім того, шар інею надзвичайно тонкий — завтовшки з людську волосину. Натомість крижані ділянки вкривають велику площу. Обсяг води, що міститься на них, перевищує 110 млн літрів. Ця вода постійно переміщується між поверхнею Марса й атмосферою, беручи участь в активній циркуляції.

Іній на вершині вулкану Олімп Іній на вершині вулкану Олімп

Іній утворюється в кальдерах вулканів, де створюються особливі умови. Вітер жене відносно вологі атмосферні маси схилами гір до вершин. Там вони опиняються над кальдерами, волога конденсується й осідає на дно. Таким же підйомом пояснюється і відома сезонна витягнута хмара, що формується над вершиною вулкана Арсія.

Відкриття дасть змогу детальніше зрозуміти процес циркуляції води на Марсі, що важливо в контексті майбутніх досліджень Червоної планети, зокрема за допомогою експедицій за участю людей.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Марсохід Perseverance від NASA освоює нові території — фото

Олеся Дерзська 19 червня 2024 15:15

НАСА замовила 10 досліджень щодо повернення зразків із Марсу на Землю

Анастасія Ковальова 9 червня 2024 14:45

SpaceX проведе четвертий тестовий політ Starship: як працює ракета?

Олеся Дерзська 5 червня 2024 16:51

Як подивитися парад планет в Україні у червні 2024-го

Олеся Дерзська 3 червня 2024 13:33

Чому людство досі не на Марсі

Сергій Коноплицький 29 травня 2024 18:16