Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

На Марсі виявили 9-кілометровий вулкан, під яким може бути вода

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
16 березня 2024 2 хвилин читання

Здається, що об'єкт заввишки 9 кілометрів приховати важко навіть у масштабах планети. Але вулкану на Марсі вдавалося вислизати від уваги вчених довгі роки, незважаючи на інтенсивне вивчення Червоної планети. Об'єднання даних, отриманих з орбіти Марса різними апаратами, дозволило зробити незвичайне відкриття. Про це пише SETI Institute.

Вулкан ховався у регіоні, який називається Noctis Labyrinthus. Він поцяткований тріщинами і каньйонами, що й дозволяло гігантській горі маскуватися. Вулкан, який отримав назву Noctis Mons, перебуває у сильно зруйнованому стані через тривалу ерозію.

На Марсі виявили 9-кілометровий вулкан, під яким може бути вода На Марсі виявили 9-кілометровий вулкан, під яким може бути вода

Висота вулкана 9022 метри. Це робить його сьомим за висотою об'єктом на Марсі. Для порівняння, найбільший сплячий вулкан на Землі сягає всього 6893 метрів.

На минулу вулканічну активність у регіоні Noctis Labyrinthus вказував характер мінералів, які там знаходяться. Вони утворилися з вулканічних порід у присутності води, що створює додаткову інтригу та перспективу для досліджень.

На Марсі виявили 9-кілометровий вулкан, під яким може бути вода На Марсі виявили 9-кілометровий вулкан, під яким може бути вода

Обчислити вулкан Noctis Mons удалося завдяки структурі місцевості. У центрі району знаходяться залишки кальдери – зруйнованого кратера, який колись був заповнений лавою. Область вулканічних відкладень охоплює площу близько 5 тис км2.

Розмір вулкана і складність навколишнього рельєфу дозволяють припустити, що він був активний дуже довгий час. Біля підніжжя однієї зі сторін дослідники виявили специфічні насипи, які утворюються, коли шар лави покриває поверхню, багату на воду і льод. Це означає, що за часів активності вулкана тут розташовувався льодовик.

На Марсі виявили 9-кілометровий вулкан, під яким може бути вода На Марсі виявили 9-кілометровий вулкан, під яким може бути вода

Автори роботи припускають, що під поверхнею можуть знайтися залишкові сліди льодовика, тобто запаси змерзлої води. Якщо ж Noctis Mons ще вдалося зберегти внутрішнє тепло, то гіпотетично у надрах Noctis Labyrinthus можуть виникнути умови для підтримки життя. Попередні дослідження показували, що Марс зберігає сейсмічну та геологічну активність.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Космічна кульбаба: астрономи відкрили планету зі щільністю цукрової вати

Дмитро Мухін 18 травня 2024 19:38

Curiosity знайшов на Марсі ознаки можливого життя у далекому минулому

Дмитро Мухін 12 травня 2024 19:34

З'явилися кадри сонячного затемнення 8 квітня 2024 року — відео

Вікторія Рудзінська 8 квітня 2024 22:22

Вчені знайшли планету, завжди повернуту до зірки одним боком

Дмитро Мухін 7 квітня 2024 19:59

Фрагменти підбитого NASA астероїда можуть врізатись у Марс

Дмитро Мухін 6 квітня 2024 15:31