Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Цифровий бум. Що українські видавці кажуть про електронні книжки

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
22 вересня 2023 5 хвилин читання

2022 року в Україні відбувся підйом інтересу до книжок в електронному вигляді. Це сталося з різних причин —  хтось підтримував видавництва, яким було особливо важко на початку вторгнення, хтось вперше скористався застосунками для читання. Тренд на «електронку» продовжується й цього року.

Видання The Page проаналізувало, як розвивається світовий ринок електронних книжок та що відбувається в Україні. SPEKA ділиться головним зі статті. 

Електронні книжки в Україні Електронні книжки в Україні

Наскільки популярні електронні книжки у світі

У всьому світі останні кілька років зростає кількість читачів електронних книжок та доходи від продажів літератури у цифровому варіанті. Серед країн Європи лідер — Велика Британія: там нараховується 10,5 млн користувачів цифрових книжок. Найбільш активно читають британські підлітки 12-15 років. За результатами дослідження британського Офісу інтелектуальної власності, принаймні раз на тиждень або частіше 48% респондентів 12-15 років отримували доступ до електронних книжок.

Хто читає електронні книжки у Європі. Дані Statista Хто читає електронні книжки у Європі. Дані Statista

 Хоча кількість населення у Франції майже така сама, як у Великій Британії, читачів електронних книжок серед французів у 2,5 рази менше. Проте прогнозується, що до 2027 року ця аудиторія зросте на 22%.

Доходи від електронних книжок Доходи від електронних книжок

Ринок електронних книжок в Україні тільки формується, але вже значно випереджає ринок аудіокнижок. Уявимо, що близько 6% населення — потенційні читачі електронних книжок (за усередненою статистикою Угорщини, Польщі та Франції). Тоді в Україні має бути близько 2 млн поціновувачів цифрових видань.

Чи зросли продажі електронних книжок на Yakaboo

Yakaboo працює з електронним контентом з 2017 року. У 2021 році  компанія запустила власний мобільний застосунок, де можна купити електронний та аудіоконтент. 90% продажів у застосунку — це саме електронні книжки.

При цьому на сайті компанії цифрові книжки складають усього 12% продажів, хоча динаміка останніх років позитивна.  СЕО платформи Yakaboo Олена Безугла каже, що у 2023 році продажі електронних книжок збільшилися на 30%. Як прогнозує Google internal data, до кінця року в Україні очікується зріст продажів цифрових книжок на 9%.

Безугла підкреслює, що наразі багато видавців планують збільшити частку саме електронного контенту, зокрема, і Yakaboo Publishsing. 

За спостереженнями видавців, через продажі електронних книжок не падає попит на паперові книжки. По-перше, дехто купує одну й ту саму книжку в двох форматах, щоб читати її у різних умовах. По-друге, більша частка аудиторії електронних книжок активно використовує гаджети. Таким читачам важливі додаткові опції — збереження цитат, можливість отримувати рекомендації книжок та формувати власні полички.

Як видавництво електронних книжок OLEAN запустилося під час війни

У квітні 2022 року піарниця Олена Новіцька вирішила заснувати видавництво електронних книжок OLEAN. Наразі вона перекладає та видає книжки закордонних авторів українською.

«Я обираю книжки, які б сама хотіла мати. Наприклад, мені цікаві психологія переговорів, маркетинг, комунікації, психологія продажів, побудова персонального бренду», — розповідає Новіцька.

В OLEAN вже вийшло три книжки польських авторів. Готується ще 13 видань, які планують випустити до кінця цього року. Також Олена веде перемовини з українськими письменниками.

Серед переваг електронних книжок Новіцька називає скорочення  витрат на виробництво, менші терміни підготовки книги до випуску, відсутність проблем з доставкою та витрат на неї. Новіцька не має сумнівів, що книжки її видання купуватимуть українці за кордоном — багато з них відчуває брак професійної літератури українською мовою.

Першопочаткові вкладення у роботу видавництва склали 200 тис. грн. Далі Новіцька продовжує роботу як піарниця та зароблені кошти вкладає у свій проєкт — близько 50 тис. грн щомісяця. Видавчиня не готова залучати інвестора для збільшення фінансування, бо хоче зберегти незалежність свого бренду. Втім вона шукає гранти для розвитку своєї справи.

Українська платформа цифрового самвидаву «Букнет» — що про неї відомо

«Букнет» — найбільша в Україні самвидав-платформа. Основний її напрям — художня література, зокрема, романи, детективи та фентезі. Будь-хто має можливість зареєструватися там та опублікувати свій твір. Більшість книжок безкоштовні, й при цьому читачі можуть підписатися на автора або книжку та отримувати зворотний зв'язок від нього й інших читачів. Підписка на книжку на «Букнеті» дорівнює 45-49 грн. Ціна електронних книжок професійних видавництв складає в середньому 80-100 грн.

У 2022 році порівняно до 2021 року продажі на платформі зросли на 172%. Зараз компанія намагається залучати тих, хто буде читати більше. 

Наразі «Букнет» залишається збитковим, але засновники планують вивести платформу на окупність у найближчі півроку-рік. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

7 книг українських авторів, які варто прочитати в 2024 році

Віталій Новак 30 квітня 2024 12:44

Інститут книги презентував інтерактивну мапу книгарень України

Богдан Камінський 29 лютого 2024 14:44

Електронні vs паперові. Як читають в Україні та в усьому світі

Сергій Коноплицький 2 січня 2024 13:20

Yakaboo відкриває доступ до читання всіх топових книжок з нагоди свого 19-річчя

Юлія Мирська 5 жовтня 2023 13:25

Ринок електронних книг в Україні виріс на 166%

Руслан Сорока 25 січня 2023 19:22