Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Електронні vs паперові. Як читають в Україні та в усьому світі

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
2 січня 2024 8 хвилин читання

У 1993 році Пітер Джеймс опублікував перший віртуальний роман HOST на двох дискетах. Тоді це було лише експериментом, а ідея, що читачі масово перейдуть на електронний формат, здавалася безглуздою. Але вже наступного десятиріччя Amazon випустив перший Kindle (2007 рік), і видавці та дистриб’ютори відчули тектонічні зміни. Цифровізація читання — одного з найдавніших та сталих хобі людства — обіцяла бути швидкою та змінити формат споживання літератури. Минули роки, але й досі друковані книги не так легко виштовхнути з рук читачів.

Чому електронні?

Свого часу Amazon створив цілий ринок недорогих електронних книг, з’явилися нові виробники пристроїв для читання різних форматів, застосунки для смартфонів та планшетів, інтернет заполонили електронні бібліотеки, книжкові магазини, платформи самвидаву. Mobi, PDF, EPUB, FB2 та інші книги швидко наздоганяли друковані, але так і не змогли обійти їх, не кажучи вже про підтвердження найоптимістичніших прогнозів прихильників книжкової цифровізації, які передбачали смерть паперу та світле екологічне майбутнє.

Звісно, у них були власні аргументи. Електронні книги — портативні. Можна носити із собою цілу бібліотеку на одному пристрої. Вони легкодоступні: купити та завантажити можна все, потрібен лише інтернет. Пристрої достатньо функціональні: можна робити закладки й виділення, змінювати розмір шрифту, є словник, подекуди інтеграція з аудіо та браузер. Також доступні такі переваги, як вартість, легкість спільного використання та екологічність. 

Останній пункт залишається дискусійним. Пристрої для читання електронних книг споживають більше вуглецю під час виробництва, ніж друковані книги, тому про перевагу для довкілля можна говорити, якщо ви читаєте багато. А якщо ні, тоді краще вже відвідувати звичайну бібліотеку.

Важливість атмосфери читання

Однак процес читання має певну атмосферу, яка є невіддільною частиною задоволення. Це часто порівнюють із вживанням їжі, де електронна книга наче фастфуд, а паперова — справжня духовна кулінарія з шелестінням сторінок та запахом типографської фарби.

Дослідження доводять, що наш мозок сприймає матеріал на папері краще, ніж на цифрових пристроях. Тому, наприклад, читання паперових книжок краще, ніж читання з електронних пристроїв, коли йдеться про навички навчання дітей. Читання з паперу покращує навички розуміння у шість разів, а читання з екранів негативно впливає на розуміння тексту учнями початкової та середньої школи. 

Існує кілька пояснень цього. Генетично ми не були створенні для читання. У нас є два ока, щоб бачити, та рот, щоб говорити. Але з появою здатності зберігати та передавати інформацію за допомогою алфавіту наш мозок пристосувався і до цього. Лінійна розповідь стала звичною. Проте електронні пристрої мають багато елементів, що відвертають увагу — реклама, додаткові функції, освітлення, перегортання сторінок через оновлення, не кажучи вже про той випадок, коли цим пристроєм є звичайний смартфон або планшет, в якому крім книг є ще ігри та весь інтернет.

Продажі друкованих книг в США. Дані Statista Продажі друкованих книг в США. Дані Statista
Продажі електронних книг в США. Дані Statista Продажі електронних книг в США. Дані Statista

Дані Statista стверджують, що після певного злету до 2013 року продаж електронних книжок у США почав падати, а друкованих, навпаки, зростати. Statista прогнозує, що до 2027 року кількість користувачів електронних читалок зросте до 1,2 млрд, що призведе до очікуваного доходу на ринку електронних книг у $15,39 млрд. А ринок фізичних книг сягне 1,87 млрд користувачів із середнім доходом на користувача (ARPU) $37,41.

Фактор вартості

На початку появи електронних книг цифрові версії коштували набагато дешевше, ніж друковані. І не дивно, бо електронна книга — це відсутність жодних витрат на друк, папір чи доставлення. Але сьогодні ціни на Amazon не надто різняться. 

Наприклад, серед бестселерів Amazon — мемуари принца Гаррі, герцога Сассекського «Запасний», що коштують $19,99 у твердій палітурці та $17,99 за електронну книгу. «Атомні звички» Джеймса Кліра коштують $14,89 у твердій палітурці та $12,99 за електронну книгу. Різниця дійсно невелика. 

Але на інших платформах та у магазинах різниця у вартості залишається вагомою, особливо в інших країнах. Психологічний трилер «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка, який увійшов до короткого списку премії «Книга року BBC — 2020», а у 2023 році очолив топ продажів «Видавництва Старого Лева», коштує на Yakaboo у паперовій версії 484 грн, а електрона майже вдвічі дешевша — 250 грн.

Як читають в Україні

Проте і у США, і в Україні читачі, як і раніше, віддають перевагу друкованим книгам. У 2020-му лише друковані книги читали 39% українців, у 2023-му ця частка становить 21%. Читачі почали віддавати перевагу друкованим і електронним форматам водночас: їхня кількість зросла з 27% у 2020-му до 33% у 2023-му. Лише електронні формати у 2023-му обирають 12% проти 5% у 2020-му, йдеться у дослідженні Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги. Важливий нюанс: електронні книги у 2023 році купували лише 3% українських респондентів. Це свідчить про високий рівень піратства, який виключає вартісний чинник із переваг електронного формату.

Ще одне дослідження провела компанія «Нью Імідж Маркетинг Груп» на замовлення Українського інституту майбутнього у квітні минулого року. 72% респондентів зазначили, що до повномасштабної війни читали паперові та електронні книги або слухали аудіокниги. 75% серед тих, які читали до повномасштабної війни, відповіли, що читали саме паперові книги, 60% — електронні, 31% — слухали аудіокниги.

Джерело: Український інститут майбутнього Джерело: Український інститут майбутнього

Паперові книги впродовж 2023 року купували 46% респондентів, структура середніх витрат на місяць: 

  • 14,4% — до 200 грн, 
  • 17,8% — 201-500 грн, 
  • 9% — 501-1000 грн, 
  • 4,8% — понад 1000 грн.

Електронні книги впродовж 2023 року купували приблизно 17% опитаних, структура середніх витрат на місяць: 

  • 8,5% — до 200 грн, 
  • 5% — 201-500 грн, 
  • 1,9% — 501-1000 грн, 
  • 1,4% — понад 1000 грн.

Паперові книги досі охоче купують та більше читають, ніж електронні. Друковане видання має принаймні одну перевагу, яку не може задовольнити електронна книга — його можна відчути на дотик, воно має запах, звук, вагу. Для багатьох читачів володіння книгою, можливість поставити її на полицю та звертатися до неї — це поведінковий патерн із дитинства. Саме цей чинник, схоже, є одним із головних, що пояснює дивну цікавість покоління Z паперовими книгами. Опитування показують, що люди, які народилися між 1997 і 2015 роками, або покоління  Z, відмовляються від електронних книг на користь друкованих.

Схоже, що у майбутньому паперові та електронні формати будуть співіснувати, а не конкурувати.

Альтернативні моделі цифровізації читання

Цифровізація читання та дистрибуція книг не обмежуються лише протистоянням форматів. У наш час з’являються нові оригінальні проєкти, як, наприклад, Short Story Dispenser

Фото з сайту Short Édition Фото з сайту Short Édition

Це технологія французького видавництва Short Édition, що дозволяє друкувати короткі уривки літератури на аркушах паперу у літературному автоматі. Вони стоять у громадських місцях і безоплатно друкують оповідання. Читач може вибрати тривалість читання — 1, 3 чи 5 хвилин. На папері, що схожий на довгий чек із супермаркету, не використовують чорнила, текст з’являється через нагрівання паперу. Ще можна роздрукувати QR-код та прочитати оповідання на своєму мобільному пристрої. Сплачують за таку розвагу власники локацій, уже встановили понад 300 автоматів по всьому світу. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Кожний п’ятий українець ніколи не був у офтальмолога

Олеся Дерзська 15 годин тому

Amazon досяг ринкової вартості у $2 трлн завдяки оптимізму щодо ШІ

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 10:27

Компанія EvolutionaryScale виділить на розвиток ШІ в біології $142 млн

Владислав Паливода 25 червня 2024 20:48

TikTok розробляє можливість пошуку по фото

Владислав Паливода 24 червня 2024 21:30

Amazon витратить на хмарні технології у Німеччині $11 млрд

Владислав Паливода 20 червня 2024 08:35