Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Зв’язок шостого покоління: навіщо він потрібен та коли його чекати

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
8 квітня 2024 6 хвилин читання

Попри те що зв'язок п’ятого покоління (5G) повноцінно працює ще далеко не в усіх країнах, уже тривають дослідження технологій, що принесуть нам зв’язок покоління шостого (6G). Розбираємось, що він може та коли чекати на мережі нового покоління.

Що таке 6G та як він працюватиме

Бездротовий зв'язок шостого покоління (6G) — це наступник технології стільникового зв’язку 5G, над яким уже активно працюють дослідники та інженери телекомунікаційних компаній. Цей стандарт зв’язку має забезпечити значно більшу швидкість і пропускну здатність та набагато меншу затримку проходження сигналу. 

Передбачається, що мережі зв’язку 6G будуть використовувати, зокрема, терагерцовий і субтерагерцовий діапазони частот і навіть оптичний спектр для досягнення швидкостей, які становитимуть від 100 Гбіт/с до 1 Тбіт/с за затримки в одну мікросекунду. Це у 1000 разів менше, ніж пропускна здатність в одну мілісекунду (мс) — значення, в яких цей параметр вимірюють зараз.

«Для того щоб забезпечити значно вищі швидкості у порівнянні із 5G, 6G має використовувати набагато вищі частотні діапазони — вище 100 ГГц у міліметровому спектрі, оптичному та терагерцовому діапазонах. Зона дії цих діапазонів суттєво менша через високий рівень ослаблення сигналу, а стійкість до інтерференції (зміни у характері сигналу) значно нижча. Тож треба винайти більш удосконалені методи усунення внутрішньосистемної та перехресної інтерференції, що потенційно може подвоїти ефективність використання цих спектрів», — пояснює Костянтин Науменко, начальник відділу планування та розвитку мережі радіодоступу «Vodafone Україна».

Мережі 6G будуть значно швидшими, ніж попередні покоління завдяки подальшому вдосконаленню методів модуляції та кодування радіоінтерфейсу. Наразі розглядаються різні моделі його роботи, зокрема модель повсюдного підключення, яка пропонує не стільниковий доступ, як-от супутниковий зв’язок та WiFi.

Це дозволить операторам мереж впроваджувати гнучкі децентралізовані бізнес-моделі для 6G зі спільним використанням спектра та інфраструктури, а також інтелектуальним автоматизованим управлінням. 

Коли з’явиться 6G

Фахівці дещо розходяться в оцінках, коли з’явиться зв’язок 6G, але більшість прогнозів стосується 2026-2030 років, при цьому про комерційне використання раніше 2030 року не йдеться. Водночас експерти зазначають, що для управління такими мережами активно використовуватимуть штучний інтелект.

«Натепер стандартизація 6G не відбулась, та більшість світових експертів, зокрема й наші колеги з Vodafone Global, вважають, що 6G використовуватиме ту саму технологію мультиплексування з ортогональним частотним поділом (OFDM), на якій базується 5G», — говорить Костянтин Науменко.

Впровадження 6G перебуває на ранніх стадіях дослідження в усьому світі. Це стосується як сумісних технологій, так і мережевої архітектури. Але вже тепер численні компанії (Apple, Ericsson, Fly, Huawei, LG, Nokia, Samsung, Vodafone тощо), країни (США, країни ЄС, Китай, Індія, Японія, Південна Корея) та їхні науково-дослідні цікавляться цієї технологією та, як очікується, інвестуватимуть у її розвиток.

Що дасть 6G людям

Надзвичайно високі швидкості та пропускна здатність разом з мінімальною затримкою, якою можна знехтувати, дадуть новий поштовх для використання і розвитку багатьох наявних технологій. Це автономні транспортні засоби, віртуальна і доповнена реальність, інтернет речей та віддалена медицина, тобто всі галузі, де об’єми та швидкість передавання даних і мала затримка відіграють ключову роль. 

До прикладу: технологія 4G дозволяє об’єднувати в одну мережу до 100 тис. пристроїв на квадратний кілометр. Використання мережі шостого покоління дасть змогу об’єднати до 10 млн пристроїв на квадратний кілометр.

«Завдяки 6G ми можемо очікувати повністю зв’язаний світ, де фізичний світ тісно переплітається з деталізованим цифровим світом. 6G-мережа забезпечить зв’язок між ними за допомогою вбудованих всюди пристроїв, а також забезпечить інфраструктуру та інтелект цифрового домену», — говорить Костянтин Науменко.

Зв’язок 6G також здатен забезпечити конвергенцію розрізнених зараз технологій, як-от штучний інтелект, глибоке навчання та великі дані. А швидкість оброблення даних забезпечить моніторинг сотень різних параметрів в усіх сферах людської діяльності — від моніторингу стану здоров’я і вимірювання якості повітря до відстеження роботи систем критичної інфраструктури й виявлення потенційних проблем за найпершими ознаками їх виникнення.

Також очікується, що 6G сприятиме покращенням у сферах візуалізації, технології присутності й визначення місцерозташування, зберігання, оброблення та обміну даними тощо.

Короткий висновок

Саме тоді, коли у світі триває розгортання 5G, питання зв’язку шостого покоління може здаватися неактуальним. Проте його можливості, які можуть покращити наявні технології, а також створити нові, свідчать про те, що 5G буде лише перехідним етапом до зв’язку шостого покоління. І що саме впровадження цього стандарту може стати таким самим революційним, як поява свого часу мобільного зв’язку.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 7 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 9 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 9 годин тому

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40