За рік росія подвоїла антиукраїнську пропаганду в європейських медіа
У лютому-жовтні 2023 року експерти VoxCheck зафіксували 8296 випадків поширення російської пропаганди у шести країнах.
Щомісяця у Німеччині, Італії, Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині виходило в середньому понад 920 публікацій з російською дезінформацією. Для порівняння, минулого року аналітики зафіксували 4836 випадків, або 403 кейсів пропаганди в місяць.
Про що брешуть росіяни в європейських ЗМІ
Підписуйтеся на наші соцмережі
За словами старшої аналітикині VoxCheck Мирослави Маркової, у цьому році команда додала 43 нових фейки. Здебільшого дезінформаційна кампанія спрямована на теми контрнаступу та дискредитації ЗСУ. Серед головних наративів — нібито українські воїни масово здаються в полон, а мобілізація в Україні масово порушує права громадян.
Також додалося фейків про передачу західного озброєння. На цю тему було опубліковано тисячі фейкових повідомлень, які аналітики поділили на 27 пропагандистських наративів.
За словами Маркової, один з найбільших наративів — Захід контролює Україну і використовує її у своїх цілях. Ба більше, «куратори» нібито забороняють Києву домовлятися про мир та змушують воювати «до останнього українця».
Також додалося фейків, мовляв, Україна — терористична держава. Цей наратив налічує 12 наративів, серед яких, зокрема, нібито Україна підірвала Каховську ГЕС.
VoxCheck створив базу «білих» та «чорних» медіа
Для запобігання поширенню дезінформації аналітики VoxCheck уклали перелік «білих» та «чорних» медіа. До перших експерти віднесли ЗМІ, які фактологічно передають інформацію про Україну, а в другу — поширюють російські вкиди та маніпуляцію.
Також аналітики зібрали базу даних фейків, яка доступна дев’ятьма мовами: українською, російською, англійською, німецькою, польською, італійською, чеською, словацькою та угорською.
Крім цього, фахівці VoxCheck створили інструмент, який дозволяє дивитися динаміку фейків. За його допомогою можна знайти помісячну інформацію про топові повідомлення, хто їх публікував тощо.