Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як зробити FPV-дрон удома і скільки це коштує

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький Головний редактор SPEKA
15 січня 2024 9 хвилин читання

Нещодавно міністр цифрової трансформації та віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій Михайло Федоров закликав українців долучитися до створення вдома FPV-дронів для війська. SPEKA поспілкувалась із співзасновником однієї з команд, яка вже створює такі дрони у домашніх умовах. Це Сергій, київський айтівець, який щойно завершив навчання на проєкті інженерного онлайн-курсу «Народний FPV» і збирає зі своїми друзями у вільний час FPV-дрони.

13 січня Михайло Федоров написав у Facebook: «За час повномасштабної війни уряд змінив полісі для виробників безпілотників, прибравши блокери і створивши для них умови. Це дало старт масовому виробництву. Саме тому я й казав, що мільйон FPV-дронів за рік — це реалістична ціль».

Сергій, розповідає, як влаштоване таке домашнє виробництво, і що можна покращити з боку держави.

Ідея виготовляти дрони

Почалося все з реклами на ФБ від Victory Drones у листопаді минулого року. Йшлося про те, що це високоточний та ефективний засіб проти броньованої техніки та живої сили ворога і є нагальна потреба збільшити щонайменше у 10 разів виробництво цих дронів. Я зрозумів, що FPV-дрони дають велику перевагу на полі бою, і ми, на жаль, відстаємо від ворога за кількістю їхнього виробництва. Якщо до цього проєкту долучаться тисячі українців, то є шанс що ми можемо допомогти нашим воїнам не тільки вирівняти ситуацію, а ще й врятувати багато життів наших захисників.

Я подав заявку на участь у безкоштовному онлайн-курсі від Victory Drones «Народний FPV» і у грудні дивився онлайн-лекції. А наприкінці грудня уже знав, які треба замовляти компоненти і як збирати дрон. Паралельно я подав заявку на вечірні курси пілотів для цивільних на сайті «Академія Перемоги». 

Цікаво не тільки збирати дрони, а ще й уміти керувати ними, щоб тестувати зібрані дрони самостійно. Курс від «Академії Перемоги» триває два тижні по чотири години на день, і за цей короткий період отримуєш дуже багато знань, досвіду, а вже через два тижні впевнено керуєш дронами не тільки на симуляторі, а й у полі. Навчання проводять після роботи у приміщенні та на обладнанні організаторів курсу. 

На жаль, відбувається все не так швидко, як хочеться. Я замовив рекомендовані на цих курсах компоненти на сайті AliExpress, деякі з них йшли поштою два місяці. На деякі я ще й досі чекаю. Нещодавно отримав поштою два комплекти для 7-дюймових дронів і вже збираю їх, але деякі дрібні деталі ще не прийшли. 

Компоненти можна придбати у місцевих продавців, але вони надто накручують ціни. Один із дронів планую передати організаторам Victory Drones, щоб протестувати та передати ЗСУ, а другий хочу протестувати сам за допомогою інструктора з курсів «Академія Перемоги», щоб відправити у підрозділ свого друга Сергія, який є пілотом дронів і захищає нас на сході України.

Як побудований процес

На курсах вам дають перелік необхідних компонентів для збирання різних моделей дрона, приблизні ціни на них та посилання на сайти, де можна купити. Вас забезпечують усіма навчальними матеріалами з детальними інструкціями. Також вам дають доступ до закритих чатканалів, де ви можете ставити запитання інженерам та отримувати оновлену інформацію. Це важливо, тому що все швидко змінюється і треба бути в курсі подій.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Домашнє виробництво дронів. Фото Сергія Домашнє виробництво дронів. Фото Сергія

Ви вирішуєте для себе, яку із запропонованих моделей дрона плануєте зібрати. Виділяєте гроші або з власного бюджету, оголошуєте збір грошей серед своїх друзів чи у соцмережах або шукаєте спонсорські організації. Після цього купуєте компоненти, необхідні інструменти і, коли вони приходять, починаєте збирати дрони вдома чи у місці, де вам ніхто не заважає.

«Перший дрон важко збирати, але потроху ви розумієте що не все так складно. Навіть школярі старших класів їх збирають». 

Якщо ви передаєте дрон спеціалістам із Victory Drones, то вони самі його тестують, проводять льотні випробування і передають у військо. Можуть навіть надіслати відео, як дрон спрацював на полі бою. 

Якщо ви хочете передати свого дрона у конкретний підрозділ, то краще, щоб цей підрозділ звернувся до Victory Drones і попросив з вашої згоди передати їм перевірений і протестований дрон. Тоді Victory Drones це зробить. 

Якщо ви просите Victory Drones протестувати дрон і повернути його вам, що би могли самі передати у військо, то так не вийде. Для цього вам потрібно самому його налаштуватиа, провести польотні випробування і тоді передавати військовим. Це дуже відповідальна справа. Якщо ви не готові вчитися це робити і брати на себе відповідальність за неякісне тестування, то краще це доручити професіоналам.

До речі, на курсах «Академії Перемоги» нема таких вимог, тому що там вас навчать усе робити і ви зможете провести тестування, випробування і передати свого дрона у військо. Там вам нададуть допомогу та додаткові консультації після навчання. Крім того, якщо вас запросять до лав ЗСУ, у вас уже буде необхідний для служби досвід інженера та пілота дронів.

Можливості запровадити інновації, наприклад, штучний інтелект, є, але на навчання та впровадження піде багато часу. Я думаю, щонайменше пів року піде тільки на навчання, враховуючи, що це треба робити у неробочий час. Мене зацікавив один онлайн-курс на цю тему. Можливо, знайду вільний час, зможу розширити свої знання і зробити щось корисне у цьому напрямі. Ідей багато, але, як я казав, часу бракує.

Про організацію Victory Drones та проєкт «Народний дрон»

Дуже цікава ініціатива «Народний дрон» — чудова база для самоосвіти, допомоги війську та відбору працівників для подальшого залучення до промислового виробництва БпЛА

Крім того, це децентралізація збирання великого флоту дронів. Це важливо, тому що великі та середні підприємства з виробництва БпЛА завжди під загрозою ракетного удару або іншими засобами ураження. 

Але я вважаю, що без допомоги уряду навряд чи буде досягнута бажана кількість переданих учасниками проєкту дронів. Тому що вартість компонентів та час їхнього отримання не дають змогу збирати їх десятками на місяць. Михайло Федоров сказав, що у межах цього проєкту до ЗСУ передали 100 дронів, хоча насправді, за моїми розрахунками, навчання пройшло вже більш ніж 2 тис. українців. 

Без допомоги уряду цей проєкт не зможе закрити потреби ЗСУ у дронах. Ворог на державному рівні впроваджує аналогічні проєкти, а у нас це перекладають на плечі простих громадян та організацій, як-от Victory Drones. 

Вартість компонентів для дрона

Компоненти для 7-дюймового дрона коштують приблизно $290, для 8-дюймового — $467, для 10-дюймового — $722. Ці суми не враховують вартість інструментів, акумуляторних батарей та скидів. Замовляють на сайтах Aliexpress, Alibaba та FlyMod. Я намагаюся замовляти дрібними партіями на 150 євро, щоб не платити податки на митниці — стара звичка (20 травня 2023 року президент підписав закони №№ 9275 і 9276, які звільняють на час війни від податку на додану вартість і ввізного мита комплектуючі безпілотних літальних апаратів. — Ред.).

Зрозуміло, що ціни значні, і, якщо хтось хоче допомогти задонатити, ми будемо вдячні. Навіть 20 грн — це ще одна маленька деталь у дроні. 

Монобанка для донатів за посиланням.

Про допомогу від держави

«Потрібно більше допомоги від уряду. Варто виводити проєкт на новий рівень. Прості люди з сімейного бюджету не можуть виділити багато грошей — можливо, на один дрон на місяць». 

Треба долучати малі підприємства, ФОПів. Цим підприємствам потрібно надати підтримку уряду. Встановити зрозумілі правила, процедури та реальні норми виготовлення певної кількості дронів на місяць, забезпечити їх компонентами для збирання стандартних моделей дронів, які закупить держава. Надати цим ФОПам та робітникам, що збирають дрони, бронь від мобілізації, адже це дозволить їм бути впевненими за майбутнє своєї справи і виробництва. 

2000 таких ФОПів зможуть створити більш ніж мільйон дронів на рік. Вони навіть самі можуть налаштувати їх, протестувати, зробити льотні випробування. Користі від цієї невеликої кількості підприємців буде набагато більше, ніж якби їх забрали в окопи. Можливо, навіть запропонувати додаткові пільги з оподаткування, щоб мотивувати ще більше малих підприємств долучитись до цього проєкту. Зрозуміло, що ці ФОПи мають довести, що вони зможуть виробляти якісну продукцію, і мають надати зразки продукції для проходження відбору.

Якщо хочете безкоштовно навчитися збирати дрони, реєструйтеся тут.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Працюють цілодобово у три зміни: як російсько-українська війна впливає на західні оборонні компанії

Олександр Тартачний 54 хвилини тому

Феодосійська нафтобаза знищена, підтвердили у Генштабі ЗСУ

Кіра Іванова 6 годин тому

Литовський стартап поставить Україні FPV-дрони за контрактом з Міноборони країни

Вікторія Рудзінська 4 жовтня 2024 17:00

Виробник “Леопардів” та “Цезарів” відкрив представництво в Києві

Ангеліна Мусієнко 2 жовтня 2024 17:03

Як ШІ допомагає кенійським фермерам покращити врожай

Ангеліна Мусієнко 1 жовтня 2024 19:21