Як TikTok впливає на ментальне здоров’я?
TikTok вибухнув з моменту свого запуску 2016 року і тепер налічує майже 1,7 млрд користувачів по всьому світу. Половина з них, 52%, люди віком від 13 до 24 років. Як популярні короткі ролики впливають на наш психологічний та емоційний стан? SPEKA спробувала розібратися.
Короткі відео та їхня популярність
Короткі відео — це динамічні ролики, тривалість яких зазвичай становить від 15 секунд до кількох хвилин. Вони створені для швидкого захоплення уваги глядачів і часто містять популярну музику або трендові теми. Такі платформи, як TikTok, Instagram Reels та YouTube Shorts, популяризували цей формат та зробили його важливим інструментом для творців цифрового контенту. Ці відео ідеально підходять для перегляду на мобільних пристроях і часто стають вірусними.
Короткі відео користуються великою популярністю завдяки своєму різноманітному контенту, комфортному режиму взаємодії людини з пристроєм, легкому доступу та короткому часу перегляду.
Залежність від коротких відео
Якщо ви користуєтеся TikTok, YouTube Shorts або переглядаєте Instagram Reels, певно, помічали, як настанова «Перегляну кілька відео і буду займатися своїми справами», переростає у годинне гортання стрічки.
Лі Цзян та Ізун Ю, які провели дослідження впливу коротких відео на якість та кількість сну підлітків, зазначають, що відеозалежність від коротких роликів як нова форма інтернет-залежності демонструє загальні характеристики адиктивної поведінки, як-от сильний і стійкий потяг, психологічна та поведінкова залежність.
Лі Цзян та Ізун Ю визначають залежність від коротких відео як «хронічну або періодичну одержимість, що характеризується багаторазовим використанням відеозастосунків із короткими відео, що призводить до сильного і безперервного потягу та залежності».
Проблеми зі сном та соціальна тривожність
Сон є однією з основних фізіологічних потреб людини і впливає на фізичний розвиток, імунітет та психічне здоров'я. Особливе значення якісний сон має у підлітковому віці, коли відбуваються значні фізичні, когнітивні, емоційні та міжособистісні зміни. Проте підлітки все частіше стикаються з проблемами сну, як-от коротка тривалість і низька якість.
Результати дослідження, проведеного в Китаї, показали, що підлітки з більш вираженими симптомами залежності від коротких відео, зазвичай повідомляли про гіршу якість сну та вищий рівень соціальної тривожності. Крім того, учні з більш вираженою соціальною тривожністю також говорили про гіршу якість сну.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Дослідники зазначають, що підлітки повинні навчитися свідомо зменшувати свій потяг до перегляду коротких відео, зменшити частоту використання інтернету та займатися самоконтролем перед сном, щоб забезпечити достатню кількість годин сну.
Також батьки та вчителі повинні свідомо спрямовувати підлітків на оволодіння стратегіями соціалізації та вдосконалення навичок міжособистісного спілкування, щоб послабити вплив негативних емоцій, як-от тривожність, на взаємозв'язок між залежністю від короткого відео та якістю сну.
Хоча дослідження й проливає світло на зв'язок між вираженістю симптомів залежності від коротких відео та якістю сну, ми не можемо зробити причинно-наслідкові висновки. У майбутніх дослідженнях необхідно буде з'ясувати, дійсно залежність від коротких відео погіршує якість сну чи студенти з проблемами сну просто проводять більше часу за переглядом коротких відео, можливо, як метод засинання.
Погіршення пам’яті
Дитяча психіатриня Стефані Балика зазначає, що через довгий перегляд коротких відео підвищується стомлюваність та знижується концентрація уваги.
Результати дослідження, проведеного серед підлітків-користувачів TikTok, показали, що ті, хто виявляв схильність до звикання до платформи, гірше запам'ятовували послідовності чисел.
У дослідженні взяли участь 3036 китайських школярів першого та другого років навчання у старших класах. Підлітки були активними користувачами TikTok. Учні заповнили адаптовану версію шкали залежності від смартфонів, у якій слово «смартфон» замінили на «TikTok». Це використали як показник розладу використання TikTok (TTUD). Враховувалися такі чинники, як втручання в повсякденне життя та синдром відміни. Потім студенти виконали тести на прямий і зворотний цифровий проміжок для оцінки вербальної робочої пам'яті. Ці тести оцінювали здатність студентів запам'ятовувати послідовності чисел, які були представлені на екрані, і повторювати їх у тому ж або зворотному порядку.
У всій вибірці студенти з вищими показниками розладу використання TikTok показали гірші результати у тестах на прямий і зворотний проміжок цифр, що свідчить про знижений обсяг робочої пам'яті у тих, хто має схильність до залежності від TikTok. Ці студенти також мали вищі показники депресії, тривоги та стресу.
Депресія, тривога і стрес
У тому ж дослідженні студенти також пройшли тестування на депресію, тривогу та стрес. За припущенням дослідників Пенг Ша та Сяою Донг, депресія, тривожність і стрес принаймні частково пояснюють, чому проблемне використання TikTok пов'язане з погіршенням робочої пам'яті. Депресія і тривога частково опосередковували зв'язок між розладом використання TikTok і обсягом пам'яті на прямий цифровий проміжок. Депресія, тривога і стрес частково опосередковували зв'язок між розладом використання TikTok і здатністю пам'яті на зворотний проміжок цифр.
Мері Габріель, дитячий та підлітковий психіатр, зазначила, що TikTok створений таким чином, щоб забезпечити дуже короткий, інтенсивний і легкий доступ до відео, що підсилює вивільнення дофаміну і забезпечує постійний, хоч і непослідовний, вплив на мозок. Вона каже, що помітила, як додаток вплинув на її пацієнтів.
Теорія підкріплення (англ. Reinforcement Theory). Згідно з цією теорією поведінка людини пояснюється навколишнім середовищем, тож не потрібно шукати пізнавальних пояснень. Теорія покладається на концепцію закону ефекту: поведінка, яка має позитивні наслідки, ймовірно повторюється, а поведінка, яка має негативних наслідків, ні.
У багатьох випадках застосунок загалом, а особливо різні виклики, лише посилюють тиск з боку однолітків, з яким діти можуть стикатися у школі. Габріель вважає, що це одна з основних причин, чому вона бачить все більше дітей, які страждають від депресії або тривожних розладів.
За цим впливом стоїть наука. Габріель вказує на одну ділянку мозку, яка зазвичай не стає повністю розвиненою, поки люди не досягнуть 25 років. До цього часу, за її словами, процес ухвалення рішень може бути не таким логічним і раціональним, що робить їх більш вразливими до впливу того, що вони бачать у застосунку.
Зниження самооцінки
Психіатриня Стефані Балика зазначає, що постійне порівняння себе з іншими може призвести до зниження самооцінки, особливо коли користувачі бачать ідеалізовані образи, фільтровані реальності або так званий ідеальний спосіб життя інших. Дуже часто нам транслюють гарну картинку, уникаючи життєвих негараздів.
Результати індонезійського дослідження підлітків, які використовують соціальні мережі, показали такі результати:
- з 41 респондента, які відповіли на запитання анкети, 92,7% користувалися TikTok.
- 41,5% підлітків схильні порівнювати себе з іншими після перегляду контенту в TikTok.
- 14,6% підлітків відчувають надмірну тривогу після перегляду контенту в TikTok.
- 48,8% підлітків схильні завжди відчувати себе неповноцінними/невпевненими, коли вони бачать досягнення або виступи інших людей в TikTok.
- 75,6% підлітків заходять у TikTok вночі.
Тобто частина підлітків, які користуються TikTok, відчувають занижену самооцінку через те, що бачать контент, який показує сильні сторони людини (досягнення, спосіб життя, стиль одягу), а також коли вони бачать когось, хто має ідеальну тілобудову.
Отже, що вищий рівень використання соціальних мереж, то вищий рівень депресії у людини. Депресія, викликана соціальними відмінностями та порівнянням себе з іншими користувачами соцмереж, може призвести до негативного сприйняття себе.
Надмірна тривожність та невпевненість можуть з'явитися при перегляді відео в TikTok через обмеженість здібностей. Коли підліток бачить у TikTok контент, який демонструє навички та вміння когось, хто є експертом у певній галузі. TikTok розвиває низьку самооцінку, почуття неповноцінності та невпевненості, тривогу щодо своїх здібностей.
Проте тут варто підкреслити, що не завжди TikTok є основним чинником низької самооцінки у підлітків, він може впливати лише зовні. Відповідно до теорії Розенберга, основним чинником заниженої самооцінки є внутрішні впливи, а саме страх починати і пробувати щось нове.
Тож, переглядаючи певні категорії відео в TikTok, користувачі припускають, що у них самих немає здібностей і в них немає нічого хорошого. Тоді як низька самооцінка виникає через те, що вони не наважуються починати і не хочуть пробувати щось нове, у них на думці лише невдачі та осуд з боку інших.
Виходить такий алгоритм: людина не наважується на якийсь крок, потім бачить у TikTok людей, які мають певні досягнення, і на основі цього відчуває себе гіршою за інших.
Стефані Балика підсумовує, що загалом вплив соціальних мереж на психологічний стан молодих людей значною мірою залежить від їхнього використання: контенту, який споживають, часу, проведеного в мережі, і соціальних взаємодій, які там відбуваються. Важливо мати усвідомлений підхід до використання соціальних медіа, розвивати критичне мислення та підтримувати баланс між онлайн- та офлайн-життям.