Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як штучний жир допоможе у боротьбі зі змінами клімату — Білл Гейтс

Білл Гейтс
Білл Гейтс Підприємець, філантроп, засновник корпорації Microsoft
13 березня 2024 7 хвилин читання

Виробництво тваринних та рослинних жирів негативно впливає на довкілля. Тож підприємець і філантроп Білл Гейтс вважає, що перехід на їхні штучні аналоги сприятиме досягненню кліматичних цілей. Про це він докладно розповів у своєму блозі. 


Чизбургери — моя улюблена їжа. Але я хочу, щоб це було не так, враховуючи їхній вплив на довкілля. Я перепробував багато найкращих замінників, і хоча мені траплялися чудові, ніщо з того, що зараз є на ринку, не здатне повністю обдурити любителя бургерів. Секретний інгредієнт справжнього бургера — тваринний жир. Саме він надає багатьом продуктам насиченості, соковитості, легкоплавкості, унікального смаку та аромату. 

Тваринний жир — це те, що відрізняє вершкове масло від маргарину, молочне морозиво від замороженого десерту на рослинній основі, а чудовий бургер від бургера із соєвого білка або гороху. 

Як виробництво жирів впливає на клімат

На жаль, ці жири — катастрофа для клімату. Щороку світ викидає 51 млрд т парникових газів, і виробництво жирів та олій із тварин і рослин становить 7% від цієї кількості. Для боротьби зі зміною клімату нам потрібно звести цей показник до нуля.

Ми не можемо сподіватися, що люди відмовляться від продуктів, які вони люблять. Зрештою, люди не просто так прагнуть тваринних жирів — вони є найбагатшими на поживні речовини та калорійними. Тож нам потрібні нові способи отримання тих самих молекул жиру, що й у продуктах тваринного походження, але без викидів парникових газів, страждань тварин і небезпечних хімікатів. І вони мають бути доступними для всіх.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Зосередження на тваринних жирах є пріоритетом, оскільки вони суттєво впливають на зміну клімату і відіграють визначальну роль у багатьох улюблених харчових продуктах, впливаючи на їх смак та поживність. Але навіть якби ми змогли усунути викиди від виробництва усіх тваринних жирів за одну ніч, ми б однаково мали проблеми, оскільки деякі рослинні жири та олії можуть спричиняти зміну клімату. Найбільший винуватець — пальмова олія.

Небезпечна пальмова олія

Сьогодні це найпоширеніший рослинний жир у світі. Вона міститься у половині всіх запакованих товарів — від арахісового масла, печива, розчинного рамену, кавових вершків і заморожених обідів до косметики, засобів для миття тіла, зубної пасти, прального порошку і дезодоранту, свічок, котячого корму, дитячих сумішей. Її навіть використовують як біопаливо для дизельних двигунів.

Проблема з пальмовою олією полягає не стільки у тому, як ми її використовуємо, а як ми її отримуємо. Це тому, що олійна пальма (різновид пальми, яка походить з Центральної та Західної Африки), росте не скрізь. Дерево добре росте лише у межах до десяти градусів від екватора. Це призвело до суцільної вирубки тропічних лісів в екваторіальних регіонах по всьому світу, які потім перетворюються на плантації олійних пальм.

Цей процес негативно впливає на біорізноманіття, адже ставить під загрозу цілі екосистеми. Це також є одним із двох ударів по зміні клімату: під час спалювання лісів в атмосферу викидаються тонни парникових газів, а зі знищенням водно-болотних угідь, на яких вони розташовані, вивільняється і вуглець, який вони зберігали. У 2018 році спустошення лише у Малайзії та Індонезії було настільки потужним, що на них припало 1,4% світових викидів — більше, ніж на весь штат Каліфорнія, і майже стільки ж, скільки на авіаційну промисловість у всьому світі.

Як розв’язати проблему із виробництвом жирів

Деякі компанії, наприклад, Savor, уже працюють над створенням штучних жирів, які б замінили жири природного походження від тваринництва чи вирощування пальм.

Фахівці компанії почали з того, що всі жири складаються з різних ланцюжків атомів вуглецю і водню, тож вони вирішили створити такі самі вуглецеві та водневі ланцюжки — без залучення тварин чи рослин. Зрештою, розробили процес, який містить взяття вуглекислого газу з повітря і водню з води, їхнього нагрівання та окислення, щоб запустити поділ жирних кислот, а потім формулювання жиру. 

Так утворюються справжні жирові молекули, подібні до тих, які ми отримуємо з молока, сиру, яловичини та рослинних олій. При цьому не виділяються жодні парникові гази, не використовуються сільськогосподарські угіддя, а для процесу потрібно менш ніж тисячну частину води, як традиційне сільське господарство. Та найголовніше — отриманий жир дуже смачний, як справжній, тому що хімічно він таким і є.

Я куштував продукцію Savor і не міг повірити, що їм не справжнє вершкове масло. (бургер теж був близький до цього.) Великий виклик полягає в тому, щоб знизити ціну, щоб такі продукти були доступні для широких мас або за тією самою ціною, що й тваринні жири, чи навіть дешевші. Savor має хороші шанси на успіх, оскільки ключові етапи їхнього процесу виробництва жирів уже працюють в інших галузях.

Щодо пальмової олії, то її, на жаль, важко замінити. Вона дешева, не має запаху і її багато. Оскільки вона діє як природний консервант, то має надзвичайно довгий термін зберігання. Це також єдина рослинна олія з майже рівним балансом насичених і ненасичених жирів, саме тому вона така універсальна.

З цих причин такі компанії, як C16 Biosciences, наполегливо працюють над альтернативами пальмовій олії. Від 2017 року C16 Biosciences розробляє продукт із диких дріжджових мікробів, використовуючи процес ферментації, який не виробляє жодних викидів. Хоча вона відрізняється від звичайної пальмової олії за хімічним складом, олія від C16 Biosciences містить такі самі жирні кислоти, а це означає, що її можна використовувати у тих же сферах. І вона така ж натуральна, як і пальмова олія, просто її вирощують на грибах, а не на деревах. Як і у Savor, процес виробництва C16 Biosciences не пов’язаний із сільським господарством. Їхня «ферма» — це лабораторія у центрі Манхеттена.

Споживчий бренд компанії випустив свій перший продукт минулого року. Компанія планує виготовляти більше власних продуктів і співпрацювати з наявними брендами — спочатку в секторі косметики та особистої гігієни, а потім і у харчовій галузі, щоб замінити пальмову олію. Оскільки ферментація є відносно доступним, масштабованим і швидким процесом, особливо у порівнянні з вирубкою лісів, я впевнений, що C16 досягне успіху.

Замість післямови

Ідея переходу на жири та олії лабораторного виробництва може здатися дивною. Але це має великий потенціал для значного зменшення вуглецевого сліду величезний. Використовуючи перевірені технології та процеси, ми стаємо на крок ближчими до досягнення наших кліматичних цілей.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Нове дослідження виявило, як вживання канабісу впливає на пам’ять

Сергій Коноплицький 29 січня 2025 11:47

Світ став на крок ближче до свого кінця: годинник Судного дня перевели вперед

Вікторія Рудзінська 29 січня 2025 07:09

Київський авіаційний інститут створює науковий парк

Сергій Коноплицький 28 січня 2025 21:36

Базові відсотки: спосіб запобігти стереотипному мисленню — уривок із книжки «Раціональність. Що це таке, чому важливе і чому трапляється так рідко»

Laboratory Community 23 січня 2025 17:30

25 січня відбудеться віртуальна конференція UA Online PMDay 2025

Інна Настенко 20 січня 2025 10:05