Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Перша Windows. Як Білл Гейтс продав операційну систему, якої у нього не було

Володимир Хомяков
Володимир Хомяков Редактор SPEKA
20 листопада 2023 5 хвилин читання

20 листопада 1985 року Microsoft випустила першу версію операційної системи Microsoft Windows. У шикарному готелі Helmsley Palace у Нью-Йорку Білл Гейтс презентував Windows 1.0 — першу графічну операційну систему. На захід запросили виробників комп’ютерів, розробників програмного забезпечення і пресу (насправді саме для неї і влаштували презентацію). У межах проєкту #cпекотнадата розповідаємо історію першої Windows. 

Білл Гейтс презентує першу Windows  Білл Гейтс презентує першу Windows 
  • Що сталося. Співзасновник і керівник Microsoft Білл Гейтс оголосив, що компанія розробила і запускає першу в світі графічну операційну систему. Навіть більше, Гейтс пообіцяв, що до кінця наступного року Windows «буде стояти на 90% комп’ютерів». Для ринку, де панував MS-DOS, а спілкуватися з комп’ютером доводилося за допомогою командного рядка (тільки з клавіатури), це була справжня сенсація.
  • Чому це важливо. Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс та маніпулятор-миша дозволили комп’ютерам із забавки для фриків та інженерів перетворитися на прилад широкого вжитку. З графічною ОС його міг використовувати будь-хто. А це давало виробникам ПК мільйони нових потенційних покупців і відкривало неймовірний багатомільярдний ринок.

Якою була Windows 1.0

Назвати Win 1.0 справжньою операційною системою було важко. Радше це була надбудова над старим добрим MS-DOS, яка давала змогу спілкуватися з персональним комп’ютером, оминаючи командний рядок за допомогою звичних для нас усіх вікон та маніпулятора-миші. А ще там був графічний редактор і перша вбудована комп’ютерна гра. Але все це існувало тільки у вигляді презентації: щоб Windows 1.0 реально запрацювала, Microsoft потрібен був принаймні ще рік для розроблення.

Навіщо було представляти неробочу ОС Windows 1.0

Річ у тім, що ще 1982 року Білл Гейтс дізнався, що операційну систему із graphical user interface (GUI) розробляють VisiCorp та Apple. У 1983-му обидві ОС конкурентів були майже готові, а Microsoft катастрофічно відставав із розробленням власної. Саме тому вирішили перехопити ініціативу та провести презентацію напіврозробленої Windows. А оскільки раніше Microsoft спромоглися продати ліцензію на MS-DOS «самій IBM», про Windows після презентації заговорили буквально всі.

Перший екран Windows 1.0 Перший екран Windows 1.0

Windows 1.0: як це спрацювало  

Через 18 днів після презентації Windows 1.0 у Лас-Вегасі розпочалася осіння COMDEX«83 — одна з найбільших комп’ютерних виставок світу. Представлену на ній графічну ОС від VisiCorp преса проігнорувала: журналісти писали і говорили лише про Windows 1.0. Навіть попри те що до демонстраційної версії Windows 1.0 на COMDEX сторонніх не допускали (нагадаємо, вона ще не працювала), виробники комп’ютерів та розробники програмного забезпечення зацікавилися ОС всерйоз.

Перша графічна OS: що було далі

Виробників ПК нова ОС зацікавила саме через репутаціїю «хижої Microsoft, яка змогла встановити свою MS-DOS на кожен ПК IBM». Для розробників ПЗ — тому що Білл Гейтс зробив геніальний хід: він пообіцяв, що під Windows працюватиме будь-яка стороння програма. Без жодних обмежень, відрахувань чи додаткових вимог, причому розробники програм могли продавати їх користувачам напряму — таке ПЗ просто мало відповідати специфікаціям Microsoft, що автоматично робило його сумісним із цією операційною системою. Саме цей факт забезпечив ОС шалену популярність серед розробників. На відміну від набагато досконалішої ОС-розробки Apple, яка висувала суворі вимоги до сумісних програм і яка так і залишилася нішевим продуктом.

Інструкція для користувача Windows 1.0 Інструкція для користувача Windows 1.0

Гегемонія Microsoft

Перша Windows, яка реально працювала, з’явилася лише у листопаді 1985 року, за два роки після презентації у Helmsley Palace. Це була Windows 1.01, яка вміщувалася на дві п’ятидюймові дискети, потребувала лише 256 Кб оперативної пам’яті і коштувала $99. Лише за чотири наступні місяці продали приблизно  пів мільйона копій. Навіть зараз, 37 років потому, на ОС Windows припадає 75% ринку (станом на квітень 2022 року). 

А Microsoft досі залишається однією з найдорожчих компаній у світі, її капіталізація становить $1,67 трлн. Для порівняння: капіталізація Apple становить $2,146 трлн (переважно завдяки випуску мобільних пристроїв), IBM, яка давно втратила позицію виробника комп’ютерів №1, коштує $123 млрд. 

Раніше у #спекотна дата в листопаді:  

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Microsoft інвестувала у французькій ШІ-стартап 2 млрд євро

Богдан Камінський 20 годин тому

Microsoft тестує встановлення патчів для Windows 11 без перезавантаження

Артем Житкевич 24 лютого 2024 13:32

Intel готова випускати компоненти для конкурентів

Артем Житкевич 23 лютого 2024 00:00

Meta і Microsoft попросили ЄС вплинути на нову політику Apple

Артем Житкевич 21 лютого 2024 23:47

Microsoft інвестує $2,1 млрд в Іспанію, щоб розширити інфраструктуру ШІ

Юлія Мирська 20 лютого 2024 12:53