Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як штучний інтелект змінює тактику шахраїв

Владислав Гринів
Владислав Гринів Digital-журналіст з досвідом роботи у WEB3-компаніях
29 березня 2024 6 хвилин читання

Криптовалютна індустрія продовжує залишатися привабливою мішенню для кіберзлочинності. Звіт «2024 Crypto Crime Report» від Chainalysis свідчить про зниження злочинної активності, пов'язаної з криптовалютою. Сума криптовалюти, отриманої на нелегальні адреси, минулого року впала до $24,2 млрд, порівняно з $39,6 млрд, зафіксованими у 2022 році. Однак не все так радісно, як здається на перший погляд. Дані аналітиків демонструють збільшення доходів ринку даркнету та від «романтичних шахрайств». Про це та інші основні моменти звіту йтиметься у сьогоднішній статті. 

Процвітання даркнету

Прибуток, отриманий через даркнет-ринки, склав щонайменше $1,7 млрд у 2023 році порівняно з 2022 роком, коли влада закрила найбільший у світі даркнет-ринок Hydra. Попри те, що досі жоден ринок не посів місце Hydra, звіт показав, що менші маркетплейси процвітають, обслуговуючи специфічні ніші та розвиваючи більш «спеціалізовані напрямки». 

Аналітики відзначають, що ринок Mega Darknet лідирує з надходженням криптовалюти на суму понад $500 мільярдів. Однак, дохід, який отримують даркнет-ринки, ще не повернувся до пікових рівнів, які спостерігалися за часів Hydra.

«Ми очікуємо, що правоохоронні органи продовжать розслідувати та ліквідовувати даркнет-ринки, особливо з огляду на те, що багато з них пропонують на продаж продукти з фентанілом». — зазначається у звіті.

Фінансування злочинних організацій

Аналітики Chainalysis відзначають, що оцінка фінансування тероризму є надзвичайно важливою, але водночас і складною справою. Використання криптовалют злочинними організаціями становить невелику частку незаконних транзакцій, але це питання викликає постійне занепокоєння. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Можливість відстежувати транзакції робить криптовалюту менш сприятливим інструментом для фінансування діяльності незаконних угрупувань.

Важливим є комплексний підхід, що включає не лише розвіддані, але й регуляторні та етичні міркування, а також дотримання точності фактів і ретельну перевірку. Криптовалютні біржі також відіграють значну роль у цьому питанні. Вони мають сувору політику боротьби з відмиванням грошей і активно дотримуються вимог Програми з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF).

У звіті також наводяться способи, за допомогою яких терористичні організації використовують криптовалютні транзакції. У ньому зазначено, що фінансові компанії стали ключовими посередниками незаконних криптовалютних транзакцій для таких угруповань, як «Хезболла».

«Урядові установи, які мають доступ до позамережевих розвідувальних даних, мають більше шансів виявити цю діяльність і можуть використовувати інструменти аналізу блокчейну для подальшого розслідування цих фінансових потоків», — пишуть в Chainalysis.

Масштаби шахрайства з крипто-романтикою

У звіті повідомляється, що доходи від крадіжок скоротилися на 29,2%, але тактика шахрайства, пов'язана з романтичними стосунками, стає все більш поширеною.

«Це викликає особливе занепокоєння, якщо врахувати, що романтичні афери мають найгірший вплив на жертв серед усіх видів шахрайства, виходячи з середнього розміру виплат», — пишуть у Chainalysis.

Дані компанії показують, що середня виплата в романтичних аферах становила $4,593. Враховуючи, що жертви часто здійснюють кілька платежів на одну і ту ж адресу, середні втрати на одну жертву зазвичай значно перевищують цю цифру.

Штучний інтелект як новий інструмент для криптошахрайства

Як повідомляє Cryptonews, керівник відділу досліджень кіберзлочинності Chainalysis Ерік Джардін підсумував тенденції зростання і спаду незаконної блокчейн-активності у 2023 році й спрогнозував, яку тактику злочинці будуть використовувати далі.

Він зазначив, що вже зараз ведуться розмови про те, як нові технології можуть вплинути на криптозлочинність, особливо великі мовні моделі (LLM).

Штучний інтелект може мати загрозливі наслідки для романтичного шахрайства, також відомого як «свинячі» афери. Вони починаються з невинних, на перший погляд, контактів, які потім переростають у сфабриковані стосунки, які шахрай використовує для отримання фінансової вигоди.

Хоча штучний інтелект приносить користь криптоіндустрії, він також може бути небезпечним інструментом. Романтичні шахрайства — не єдине, чим може бути загрозливий ШІ. Вже були випадки, коли документи, створені за допомогою нейромережі, обходили перевірку KYC. Такі ситуації не тільки викликають проблеми з безпекою, але й створюють нові «можливості» для шахраїв. 

Крім того, вже тривалий час серйозною проблемою залишається створення штучним інтелектом дипфейків. Відомі численні випадки, коли злодії використовували дипфейки для крадіжки коштів користувачів. Тому, навіть при всій користі від інтеграції ШІ й блокчейну, нам потрібно бути пильними та не забувати про зворотний бік медалі.

Підсумок

Попри те, що звіт Chainalysis показав зниження злочинної активності, ситуація все ще не є безпечною. Адже, не дивлячись на спад, доходи від даркнету та романтичного шахрайства продовжують процвітати. На додаток, новою небезпекою для користувачів криптовалют є загроза, що зростає з боку штучного інтелекту. Навіть попри позитивні зрушення у зниженні рівня криптовалютної злочинності, низка проблем і загроз досі залишаються актуальними для індустрії.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Meta заборонили тренувати моделі ШІ на даних бразильських користувачів

Вікторія Рудзінська 17 годин тому

Meta демонструє ШІ-інструмент 3D Gen для швидкої генерації текстурованих 3D-моделей

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 20:37

Figma тимчасово вимикає функцію ШІ через проблеми з копіюванням дизайнів

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 19:44

Студенти з України створили 21 defense-tech-рішення, яке допоможе ЗСУ на фронті

Владислав Паливода 2 липня 2024 14:01

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35