Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як обрати телескоп для дому чи квартири. Гайд для астроновачків

Ганна Гілова
Ганна Гілова Журналіст Speka
28 липня 2023 11 хвилин читання

Як готуватися до блекаутів? Купити генератор, ліхтарики та свічки, газову горілку (якщо у вас електроплита), можливо, поїхати за місто до родичів, у яких в будинку є піч.

Торік було важко не зʼїхати з глузду через постійну темряву, тож зараз з’являється більше мотивації задонатити ЗСУ і при цьому подумати, як би скористатися відключеннями і зберегти психіку, наприклад, почати роздивлятися зірки через телескоп прямо з балкона, даху будинку чи стадіону. 

SPEKA розповідає, за якими критеріями обирати телескоп для новачків, та пропонує добірку телескопів, які трохи наблизять їх до зірок. 

На що звернути увагу новачкам за вибору телескопа

Насамперед варто визначити мету купівлі телескопа. Якщо ви бажаєте споглядати Місяць, планети та деякі зірки-близнюки, то вам більше підійдуть рефрактори. А якщо ви хочете спостерігати туманності, далекі галактики та зіркові скупчення, вам підійде телескоп Ньютона та Шмідта-Кассегрена. Новачкам не слід лякатися навіть просунутих телескопів, адже чи не всі сучасні моделі телескопів універсальні. 

Та все-таки варто звертати увагу на їхні технічні характеристики.

Апертура (діаметр об’єктива). Від апертури залежить, більше чи менше небесних тіл ви зможете побачити, розрізнити деталі їхньої будови та поверхні. Новачкам підійде апертура 50-80 мм, поціновувачам — від 90 мм, а профі — більш ніж 150 мм.

Фокусна відстань об’єктива. Слід враховувати, що телескопи не мають параметра збільшення, як у біноклів. Регулювати відстань можна за допомогою різних окулярів: тоді загальне збільшення телескопа є відношенням фокусної відстані об’єктива до окуляра. Але не варто обирати телескоп з найбільшою фокусною відстанню: за загального збільшення до 100х картинка виглядає контрастніше, краще видно деталі та ширший сектор огляду, ніж якщо кратність 250х.

Світлосила (діаметр відносного отвору). Це відношення апертури до фокусної відстані. Залежно від світлосили телескопи поділяють на:

  • більш ніж 1/6 — швидкі (кращий вибір для астрофото, можливість розглянути більше деталей);
  • від 1/6 до 1/8 — світлосильні, оглядові (для вивчення протяжних об’єктів);
  • 1/8 до 1/10 — універсали (мають комплектуватися набором різнофокусних окулярів);
  • менше 1/10 — довгофокусні (для дослідження віддалених/компактних об’єктів).

Що більший відносний отвір телескопа, то тьмяніші об’єкти він зможе роздивитися на темному тлі і збільшити без втрати контрасту. Наприклад, рефрактор з параметрами 120/1000 мм має більш пильне око, ніж аналогічна модель 90/900 мм (ВO=1/10 < 1/8.3):

Порівняння телескопів з різною світлосилою. Джерело: OZ.UA Порівняння телескопів з різною світлосилою. Джерело: OZ.UA

Якість оптики. Від типу оптичної системи, сорту скла та кривизни оптичних поверхонь залежить, чи буде сформоване зображення, схильне до оптичних спотворень (аберацій). Однак ці явища можна коригувати.

Спотворення в астрофотографії: сферична аберація, кома і два види астигматизму. Джерело:&nbsp;OZ.UA Спотворення в астрофотографії: сферична аберація, кома і два види астигматизму. Джерело: OZ.UA

Розміри телескопа. Перед купівлею слід звернути увагу і на розмір телескопа: якщо ви плануєте встановити прилад на балконі, то він може займати забагато місця або взагалі не вміститися.

Сторона, з якої будуть проводити спостереження. Найкращі для спостережень південна та південно-східна сторони, трохи менше південно-західна. Найменш цікавою буде північна сторона, адже на ній завжди найменше цікавих об’єктів для спостережень. Це варто враховувати, якщо ви встановлюєте телескоп у квартирі.

Що можна побачити у телескоп з різною апертурою

Місяць. За стокразового збільшення можна побачити кратери, моря, гори, ущелини. Супутник видно щоночі за ясної погоди, але не на молодика. Через обладнання з апертурою 50 мм можна роздивитися рельєф і кратери.

Венера. Планета вкрита щільною атмосферою, тому розгледіти її поверхню не можна. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Марс. У певні цикли обертання, коли планета розташована найближче до Землі, можна побачити моря, схожі на темні плями.

Сатурн. Кільця Сатурну можна розгледіти навіть на невеликих телескопах, а з апертурою понад 90 мм можна побачити відстань між кільцями, хмарні пояси та супутники планети.

Юпітер. Залежно від можливостей техніки можна побачити від 2 до 6 хмарних поясів. Також можна розгледіти супутники Юпітеру: Каллісто, Європа, Іо і Ганімед.

З апертурою від 70 мм можна побачити Велику червону пляму. 

Сонце. У сучасні моделі телескопів вдень можна роздивитися поверхню Сонця. Навіть через обладнання з невеликою апертурою можна побачити плями на поверхні зірки. За їх допомогою можна відстежувати обертання Сонця. При цьому обов’язково слід використовувати спеціальні фільтри, щоб не пошкодити очі чи взагалі не втратити зір.

Подвійні зорі. Іноді можна спостерігати візуально-подвійні зорі, а саме їх загальний спільний рух. Можна спостерігати як парний ефект, так і скупчення кількох зірок. Вони випромінюються у різному диапазоні, тому сприймаються як об’єкти різного кольору — червоного, блакитного, жовтого.

Галактики. За слабкогозбільшення вони виглядають як невеликі плями, а з більш потужною технікою можна детально розглянути їхню геометрію і спіральні рукави. Найближча до нас галактика туманність Андромеди. Більш віддалені туманності, як-от Оріон, Гантель, Кільце у сузір’ї Ліри, можна побачити тільки на обладнанні з апертурою не менше 200 мм.

Періодичні астрономічні явища. На телескопі з апертурою 130 мм можна розгледіти комети з характерним хвостом. Зазвичай про ці явища заздалегідь повідомляють у ЗМІ, також графік польотів можна переглянути у календарі астрономічних явищ.

Види телескопів

Існує три основні типи телескопів: рефлекторні, рефракторні та катадіоптричні. Рефлектори використовують основне дзеркало для збирання та фокусування світла. У рефракторах використовують об’єктив, а у катадіоптриках головне дзеркало і лінза такого ж діаметру. Ці типи інструментів мають підвиди, зважаючи на особливості ​​оптичної конструкції. Наприклад, основний тип рефлектора — це ньютонівська конструкція, а у катадіоптрика — Шмідта або Максутова-Кассегрена. 

Види телескопів та їхня будова Види телескопів та їхня будова

Телескопи-рефрактори

Рефрактор найбільш звичний для новачків телескоп. Він досить простий в обслуговуванні та використанні, стійкий до впливу температури та вологості. 

Найбільше підходить до планетарних спостережень, вивчення поверхні Місяця та подвійних зірок.

Однак вони не годяться для перегляду неяскравих галактик та туманностей і зазвичай мають невелику апертуру. Також вони габаритні у порівнянні з іншими видами телескопів.

Телескоп Sigeta Volans 70/400

Ціна
1696-2323 грн
Діаметр об’єктива
70 мм
Фокусна відстань
400 мм
Кратність
140х
Світлосила
5,71
Довжина
36 см
Вага
1,5 кг
Додаткова комплектація
настільний штатив, окуляри 1,25": Н6мм (67х), Н25мм (16х), що обертає, призма 1,5х, лінза Барлоу 3х 1,25 ", шукач 5х24, інструкція

Телескоп Sky-Watcher BK707AZ2

Ціна
4200-7866 грн
Діаметр об’єктива
70 мм
Фокусна відстань
700 мм
Кратність
140х
Світлосила
10
Довжина
70 см
Вага
4 кг
Додаткова комплектація
монтування AZ2, тринога алюмінієва LT2, окуляр 1.25 ", Super 25мм (28х) окуляр 1.25", Super 10мм (70х) лінза Барлоу 2х, 1.25 "(56х і 140х)

Телескоп Celestron Travel Scope 70 Portable Telescope

Ціна
4123-9293 грн
Діаметр об’єктива
70 мм
Фокусна відстань
400 мм
Кратність
140х
Світлосила
5,71
Довжина
43,2 см
Вага
1,5 кг
Додаткова комплектація
шукач 5x24, окуляр 20 мм, окуляр 10 мм, алюмінієвий штатив, ПО TheSkyX, рюкзак для транспортування

Телескоп Sky-Watcher 705AZ2

Ціна
6536 грн
Діаметр об’єктива
70 мм
Фокусна відстань
500 мм
Кратність
140х
Світлосила
7,1
Довжина
96 см
Вага
6,3 кг
Додаткова комплектація
окуляр Super 25 мм (20x), 1.25", окуляр Super 10 мм (50x), 1.25", лінза Барлоу 2x, 1.25", діагональне дзеркало 90°, 1.25", шукач 5х24, азимутальне монтування AZ2, алюмінієвий штатив, інструкція

Телескоп Levenhuk Blitz 70s BASE

Ціна
2490-10 090  грн
Діаметр об’єктива
70 мм
Фокусна відстань
300 мм
Кратність
140х
Світлосила
F/4
Довжина
46 см
Вага
1,58 кг
Додаткова комплектація
окуляр H6 мм, окуляр H20 мм, обертальний окуляр 1,5х, лінза Барлоу 3х, діагональне дзеркало 90°, азимутальне монтування AZ2, алюмінієвий штатив, інструкція

Телескопи-рефлектори

Попри невеликі габарити, рефлектор працює на значно більших кратностях і з більш доступними цінами за одиницю апертури. У рефракторів менший ризик хроматичних спотворень, тому він найбільше підійде для астрофото

Годиться для спостереження розсіяних зоряних скупчень, туманностей та інших неяскравих об’єктів і глибокого космосу.

Однак за рефлектором потрібно більше доглядати: іноді необхідно чистити відкриті оптичні поверхні і враховувати довгий час термостабілізації телескопа. Також на краях поля іноді помітне спотворення у вигляді коми.

Телескоп Celestron AstroMaster 130EQ

Ціна
6550-15 907  грн
Діаметр об’єктива
130 мм
Фокусна відстань
650 мм
Кратність
260х
Світлосила
5
Довжина
61 см
Вага
10,9 кг
Додаткова комплектація
екваторіальне монтування CG-2 з механізмами тонких рухів і координатними колами, кріплення «ластівчин хвіст» для швидкого встановлення оптичної труби, сталевий трубчастий штатив з поличкою для аксесуарів, попередньо встановлений шукач StarPointer, два окуляри 10 і 20 мм (1,25 "), 20-мм окуляр має обертальну систему для отримання прямого зображення, програма The Sky Level I на CD

Телескоп Celestron PowerSeeker 127EQ

Ціна
11 065  грн
Діаметр об’єктива
127 мм
Фокусна відстань
1000 мм
Кратність
254х
Світлосила
7,87
Довжина
50,8 см
Вага
7,7 кг
Додаткова комплектація
127-мм рефлектор Ньютона, екваторіальне монтування з механізмами тонких рухів і координатними колами, алюмінієвий штатив з поличкою для аксесуарів, 3-разова лінза Барлоу, яка спотроює збільшення кожного окуляра, шукач 5х24, два окуляри 1,25 ", програма The Sky Level I на CD

Телескоп Celestron Omni XLT 150

Ціна
10 392  грн
Діаметр об’єктива
150 мм
Фокусна відстань
750 мм
Кратність
360х
Світлосила
1/5
Довжина
67,3 см
Вага
20,9 кг
Додаткова комплектація
монтування Omni CG-4, штатив, шукач 6х30, 25-мм окуляр і діагональне дзеркало 1,25", програма The Sky Level I на CD

Телескопи-катадіоптрики

Катадіоптрики найбільш компактні і портативні, мають більш захищений корпус, хоча на термостабілізацію теж слід витратити час. Найбільше підходять для спостереження та астрофото об’єктів глибокого космосу, не годяться для спостережень на малій кратності. Вони мають гарну якість зображення та широке поле зору. У них висока ціна.

Sky-Watcher BKMAK102EQ2

Ціна
15 494-21 014  грн
Діаметр об’єктива
102 мм
Фокусна відстань
1300 мм
Кратність
210х
Світлосила
13
Довжина
99 см
Вага
10 кг
Додаткова комплектація
окуляр Super 25 мм (52x), 1.25", окуляр Super 10 мм (130x), 1.25", діагональне дзеркало 90°, 1.25", шукач Red Dot, екваторіальне монтування EQ2, алюмінієвий штатив, лоток для аксесуарів, інструкція

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Космічний апарат Juice підтвердив, що Земля придатна для життя

Вікторія Рудзінська 5 годин тому

Екіпаж Polaris Dawn побив орбітальний рекорд місії Gemini 11

Вікторія Рудзінська 9 годин тому

Астрономи застерігають від колоніалізму у космосі: чому потрібно досліджувати інші планети, не експлуатуючи їх

Анна Сергієнко 9 вересня 2024 13:41

Вчені довели, що на Місяці в минулому вивергалися вулкани

Дмитро Мухін 7 вересня 2024 20:11

Зонд BepiColombo зафіксував зображення Меркурія під час чергового прольоту

Вікторія Рудзінська 6 вересня 2024 16:07