Як і коли сфотографувати супутники Starlink у нічному небі
Починаючи з 2019 року українці все частіше можуть спостерігати супутники Starlink у нічному небі. Станом на травень 2023 року на орбіті знаходиться майже 4000 супутників, і щомісяця запускається все більше. Вони виглядають досить заворожливо, і спіймати таку ціль у об'єктив камери — успіх.
Але як зробити фото якісно, що для цього потрібно і чи можна передбачити, коли супутник з'явиться на небі — дивіться нижче.
Вибір камери
Якою б камерою ви не фотографували, вона повинна мати ручний режим, щоб повністю контролювати діафрагму, витримку та ISO. Крім того, має добре працювати при слабкому освітленні.
Однією з найкращих камер для астрофото вважаються цифрові дзеркальні фотоаппарати, наприклад Nikon D850, та бездзеркальні як-от Sony A7R IVA.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Однак бездзеркальна зйомка має більше переваг: вони добре працюють в умовах слабкого освітлення, а електронний видошукач демонструє яскравіші види нічного неба, ніж цифрові дзеркальні фотокамери з оптичним видошукачем.
Вибір об’єктива
Для астрофотографії більше всього підходять ширококутні світлосилові об’єктиви, які зможуть охопити велизечну площу, яку супутники займають на нічному небі, а також деякі елементи переднього плану.
Найкращим ширококутним об’єктивом для астрофотографії вважається Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art. У якость більш бюджетного варіанту можна обрати Rokinon/Samyang 14mm f/2.8, який сумісний із камерами Canon EF, Nikon F-mount і L-mount.
Штатив для фото
Штативи надзвичайно важливі для фотографій з довгою витримкою. Найкращі місця зйомки супутника Starlink – це місця з нижчим рівнем освітлення. Для пошуку такого місця можливо доведеться подорожувати – тому краще мати портативний і легкий штатив.
Місце і час для зйомки
Щоб зробити фотографії супутника Starlink, потрібно визначити, де вони з’являться в небі залежно від часу та місця розташування, а також переконатися, що погода безхмарна, щоб їх побачити.
Щоб перевірити, чи є у вас шанси побачити супутники Starlink, можна скористатися сайтом findstarlink.com або застосунком Find Starlink Satellites, який показує, коли орієнтовно можна побачити супутник у вашому місці. Так, в Україні ми можемо спостерігати супутники близько 5 ранку і 9 вечора.
Час доби відіграє важливе значення: самі супутники не випромінюють світло, а лише відбивають сонячне світло. Тому, що побачити супутник, сонце має бути у правильному положенні, а саме біля горизонту – ближче до сутінок або на світанку.
Необхідні налаштування камери
-
1
Необхідно перевести камеру в ручний режим. Це забезпечує повний контроль над ISO, витримкою та діафрагмою. Краще знімати у форматі RAW, щоб покращити фотографії після зйомки за допомогою фоторедакторів.
-
2
Налаштуйте діафрагму. Встановіть ширшу діафрагму (нижче число діафрагми). Вона збирає більше світла, що і потрібно для зйомки нічного неба.
-
3
Оберіть швидкість затвора. Швидкість затвора визначає, як довго датчик зображення піддається дії світла. Щоб побачити Starlink як сліди, встановіть швидкість затвора від 10 до 20 секунд. Довші швидкості затвора призведуть до довших слідів, і навпаки. Щоб зафіксувати Starlink у вигляді точок, потрібна витримка 1/2 секунди або менше.
-
4
Збільшіть чутливість ISO — це потрібно для підвищення чутливості світла. Однак слід враховувати, що від цього з’являється більше “шуму” на зображенні. Тому якщо на вашому зображенні забагато шуму, трохи зменшіть ISO.
-
5
Скористайтеся налаштуванням затримки експозиції камери. Це важливо, оскільки торкання кнопки спуску затвора під час експозиції майже напевно призведе до розмиття від тремтіння камери.