Набір виживальника на 2023 рік: у топі повербанки, ліхтарі та туристичні горілки
Українці зустріли новий 2023 рік в умовах ракетних обстрілів. Але ці труднощі більше не лякають країну, адже у перервах між повітряними атаками росії кожен із нас співав гімн України, «Калину», готував святкові страви та відправляв русню у відомому напрямку.
Але, на жаль, війна триває, тож не варто забувати про ризики можливого зимового блекауту. SPEKA вирішила підготувати набір виживальника, що допоможе українцям зробити оселю дійсно енергонезалежною.
Правило №1. Купуємо техніку для тепла
Восени українці купували прилади, що допоможуть зберегти тепло. За даними маркетплейсу Prom.ua, великим попитом користувалися електропростирадла, термобілизна, котли, обігрівачі та ін. На все це витрачали від 1 тис. до 30 тис. грн. Тож якщо хтось не встиг придбати необхідну техніку, варто це зробити тепер.

Правило №2. Обираємо гаджети для зберігання електрики
В умовах постійних відключень світла українці почали купувати пристрої для безперебійного живлення, інвертори та стабілізатори. Як наголошують аналітики Prom.ua, восени люди готові були витратити на цю техніку у середньому від 2,5 до 30 тис. грн.

Правило №3. Придивляємося до LED- та USB-освітлення
Зараз українці вчаться економно споживати електрику, тож великий попит є на кемпінгові ліхтарі, LED-лампи, гірлянди на батарейках тощо. Середній чек на ці товари становить від 100 до 800 грн.

Правило №4. Запасаємося повербанками для підзарядження
В умовах війни українці почали активніше використовувати повербанки для живлення смартфонів, ламп, ліхтарів, роутерів тощо. За повербанки платять від 2 до 3 тис. грн.

Правило №5. Формуємо запаси їжі та води
Сьогодні важливо зберігати багато води та їжі швидкого приготування. Запасів має вистачити на декілька днів у разі настання блекауту.
«Цього року, після вторгнення рф, ми додали запас питної води. Почали замовляти чотири бутлі замість двох, завжди тримаємо два у запасі», — рекомендує аналітик центру «Суспільство і довкілля» Андрій Андрусевич.
А біологиня Дарка Озерна вважає, що на зиму кожна родина має зробити корисні та поживні запаси. Зокрема, варто закупити цукор, сухофрукти, каші, картоплю, макарони, бобові та горіхи.
Також необхідно купити борошно, дріжджі та сіль. Важливо запастися консервацією.
Правило №6. Правильно використовуємо генератор
Через ризики блекауту населення та бізнес почали масово купувати генератори. Техніка для домогосподарств може мати потужність від 1-2 до 10 кВт. Для приватного будинку потрібен генератор потужністю від 5 кВт, кажуть майстри сервісу Kabanchik.ua. Також варто пам'ятати, що коштують генератори недешево, тож потрібно буде викласти щонайменше 15 тис. грн (якщо знайдеться якісний пристрій за таку ціну), а щонайбільше 130 тис. грн.
Але, як показала практика, генератори можуть бути дуже небезпечними сусідами. Вони навіть вибухають, якщо не дотримуватися правил безпеки та експлуатації.
Тож майстри Kabanchik.ua рекомендують не повторювати помилки у використанні генераторів:
- Самостійне встановлення. Генератор не є аналогом повербанку. Це складна техніка, що потребує фахового обслуговування. Для підключення генератора скористайтеся послугами майстра, який має відповідну кваліфікацію. Фахівець також повинен ознайомити вас із правилами експлуатації техніки після її встановлення. Послуги майстра коштують у середньому 700 грн.
- Неправильне місце встановлення. Генератор має стояти на відкритому просторі. Йому потрібен постійний доступ до повітря та охолодження. Наприклад, генератор, що стоятиме у гаражі, у кращому разі заглухне.
Попередження: поряд із генератором не мають бути легкозаймисті речовини та матеріали. У разі перегріву карбюратора виникне пожежа.
- Ігнорування захисту від зовнішніх чинників. Генератор встановлюють просто неба, але його електронна система чутлива до вологи. Потурбуйтеся про навіс, що надійно захищатиме техніку від снігу та дощу.
Попередження: не створюйте цей захист у вигляді металевої чи пластикової коробки, що закриває генератор з усіх сторін, це призведе до перегріву. Під час дощу краще технікою не користуватися.
- Додавання пального. Часто користувачі забувають вчасно додавати пальне, через що генератори горять. Категорично забороняється відкривати кришку бака, коли генератор працює. Доливати пальне можна тільки у вимкнений прилад, який уже охолов. Небезпечно також використовувати неякісне, прострочене пальне або його змішувати.
Попередження: не зберігайте ємність із пальним біля генератора та вихлопу. Карбюратор розташований достатньо близько до вихлопу. Якщо буде перегрів, пальне займеться.
- Перевантаження. Часом із трикіловатного генератора намагаються витиснути більше. Обирати генератор треба відповідно до потужності техніки, яку ви плануєте підключати. Ця інформація є у технічному паспорті приладів. Якщо документи не збереглися, проконсультуйтеся з фахівцями.
Правило №7. Готуємо оселю до холодної зими
Напередодні зими українці займалися підготовкою квартир та будинків до холодів. За даними сервісу Kabanchik.ua, популярними були такі послуги:
- ремонт та регулювання вікон;
- встановлення вікон;
- внутрішнє утеплення;
- утеплення балкона;
- утеплення фасаду.
Холодні зимові місяці ще попереду, тож варто завершити всі роботи з утеплення оселі, щоб захистити себе та свою родину від хвороб, великих платіжок за комунальні послуги та поганого настрою.

Правило №8. Обираємо смартфони з потужною батареєю
Якщо відключення електрики стануть тривалими, перечекати тимчасовий блекаут допоможуть гаджети з потужними акумуляторами. Тож українці можуть звернути увагу на топ корисних смартфонів, які працюватимуть без додаткового живлення одну-дві доби або навіть більше.
До переліку енергоефективних гаджетів, на думку редакції SPEKA, можна внести:
- Samsung Galaxy M32;
- Motorola G32;
- Infinix Note 11;
- Xiaomi Redmi Note 10 Pro;
- Xiaomi Redmi 10C;
- Oukitel WP19.
Якщо смартфон швидко розряджається, варто ліквідувати наступні причини:
- замінити старий акумулятор на новий;
- почистити гаджет від вірусів;
- не викорстовувати телефон на холоді;
- зменшити яскравість екрана;
- відключити зайві функції;
- перевірити зв'язок, можливо, він нестабільний.
Правило №9. Використовуємо застосунки для економії енергії
Коли немає коштів на новий смартфон, можна обрати програму з топ застосунків для збереження ресурсу батареї. Вони допоможуть очистити пам'ять гаджета, охолодити пристрій, проаналізувати ефективність роботи акумулятора тощо.
SPEKA рекомендує звернути увагу на такі застосунки, які збережуть заряд батареї:
- AccuBattery;
- Root Booster;
- Battery Doctor;
- Hibernator;
- DevCheck.
Правило №10. Формуємо корисні звички
Війна стала для кожного українця складним випробуванням. Багато людей перебувають у стресі, не можуть відновити ресурс та не розуміють, як далі жити. Тож варто спробувати знайти заняття, що допоможе підтримати здоров'я, відволіктися від проблем та визначити нову мету в житті.
Корисні звички можуть сформувати тематичні застосунки від SPEKA:
-
1
Спортивні тренування. У топі застосунків для фізичних активностей HIIT, кардіо, йога, біг, фітнес ін. Тож має сенс завантажити один із цих застосунків: Fitbit, Track Yoga, Seven, Sworkit, FatSecret.
-
2
Спокійний сон. У топі застосунків для засинання є цікаві функції: мелодії для релаксу, розумний будильник, медитації, трекер здоров'я. Варто протестувати можливості Rain Rain Sleep Sounds, Sleepo, Pzizz, Calm та ActionDash.
-
3
Іноземні мови. Розробники пропонують багато цікавих застосунків для вивчення мов. Тож якщо людина мріє на високому рівні знати англійську, французьку, італійську, японську, арабську або інші мови, у нашому топі програми, як-от Duolingo, Babbel, Busuu, Preply, HSK1 Chinesimple.