Як астронавти звикають до місячної гравітації
Європейська космічна агенція (ESA) у партнерстві з французькою компанією Novespace єдині, хто надає послуги з параболічних польотів, які допомагають космонавтам звикати до гравітації на Місяці та Марсі.
Тереза Пултарова, журналістка SPACE, побувала на одному з таких параболічних рейсів.
Параболічні польоти створюють умови невагомості або зниженої гравітації за рахунок траєкторії вгору-вниз із крутими підйомами та зануреннями літака.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Під час пришвидшення та підйому літака і його зниження пасажири на борту відчувають короткі періоди майже подвійної сили тяжіння Землі.
Однак на вершині кожної параболи є короткий період нульової або зниженої гравітації тривалістю до 30 с. Під час такого наукового польоту пілоти виконують 30 таких маневрів у швидкій послідовності з невеликими перервами між ними.
Для створення саме місячної гравітації пілотам необхідно дотримуватися траєкторії польоту з хірургічною точністю. Під час польоту літальним апаратом керують три пілоти одночасно: один виконує тангаж (рух літака вгору та вниз); інший відповідає за крен літака (його нахил в кожну сторону); а третій діє на дросель, щоб контролювати швидкість літака.
Окрім майбутніх космонавтів, в умовах штучної гравітації випробовують майбутні космічні апарати та прилади, які в подальшому працюватимуть на борту космічних станцій. Так, на рейсі Терези Пултарової досліджували 3D-принтер, який виготовляє прості інструменти із суміші пластику та місячного пилу, а також пристрій, типу тачки, який у майбутньому міг би допомогти астронавтам транспортувати обладнання на Місяці.