Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Щоб модифікувати тридцятирічний літак для польотів над Атлантикою, потрібно $1,5-2 млн» — директор Supernova Airlines Ярослав Красножон

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
21 лютого 2023 6 хвилин читання

Авіакомпанія Нової пошти Supernova Airlines навесні планує розпочати вантажні авіаперевезення у ЄС. Як компанія оцінює ситуацію на глобальному ринку авіалогістики, які моделі літаків використовують лідери галузі? Про це SPEKA розповів директор Supernova Airlines Ярослав Красножон. Далі пряма мова.

Ярослав Красножон з Supernova Airlines: середній вік флоту вантажних авіакомпаній — 20-40 років Ярослав Красножон з Supernova Airlines: середній вік флоту вантажних авіакомпаній — 20-40 років

У 2023 році ринок вантажних авіаперевезень стане меншим

Ми прогнозуємо загальне зменшення ринку вантажних авіаційних перевезень. Це відбувається через зростання у світі пасажирських перевезень, тому що більшість вантажів перевозять саме пасажирськими літаками. Наприклад, на рейсі з Нью-Йорка до Парижа пасажирський Boeing 777-300ER може взяти на борт до 18 тонн вантажу. Такі перевезення вантажів дешевші за аналогічні вантажними літаками, тому що, по суті, пасажири вже сплатили вартість рейсу.

Мінус: заздалегідь неможливо спрогнозувати, яку кількість додаткового вантажу зможе прийняти борт. Тому вантаж може не потрапляти на рейс кілька разів поспіль.

З вантажними літаками такого не буває. Supernova Airlines робить ставку на те, що клієнт завжди знатиме, коли саме прибуде вантаж. Звісно, ми не можемо гарантувати затримки, спричинені погодою або несправністю, але це поодинокі випадки.

Вантажні авіакомпанії використовують літаки віком 20-40 років

Великі компанії підбирають флот відповідно до маршрутів і завантаження. FedEx, UPS, DHL, Atlas Air — ці компанії працюють вже десятки років і їхні стратегії є цілком правильними. Логістичні оператори експлуатують літаки у середньому віці 20-40 років, і це нормальний показник для авіафлоту.

Для розуміння: усі вантажні літаки можна умовно розділити:

  • 1
    які будували як вантажні ще на виробництві, вони працюють у незмінному вигляді; 
  • 2
    які переобладнано з пасажирських, тут все зовсім по-іншому.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Літаки живуть 6- та 12-річними циклами, які привʼязані до складних форм технічного обслуговування. Тобто кожні 6 та 12 років конструкцію літака досліджують на наявність дефектів. За потреби їх ремонтують. Часто ремонт збігається з переобладнанням літака у вантажний.

Першу «важку» 12-річну форму літаки проживають ще будучи пасажирськими, адже їхня цінність на ринку пасажирських авіаперевезень ще велика. Через 18-24 роки після випуску літак релевантніше переобладнати у вантажний. Після його експлуатують ще 12-24 роки. Відповідно маємо і вік: 18+24=42 роки. Судно вичерпує ресурс конструкції, тому його експлуатація стає фінансово нераціональною.

Через пандемію в галузі вантажних авіаперевезень виник дефицит літаків 

Проблема з дефіцитом літаків виникла через пандемію COVID-19. Раніше багато вантажів та e-commerce перевозили пасажирськими літаками, а потім цієї можливості не стало. Також пандемія підвищила попит на доставку різних товарів. 

Це призвело до зростання попиту на вантажні літаки. У 2020 році розконсервовували навіть вантажні літаки 1970-х років випуску.

Конкуренція на ринку трохи ускладнює Supernova Airlines пошук літаків. Але ми шукаємо літаки під наявний потік вантажів, а це полегшує роботу з лізингодавцями.

Глобальні вантажні авіаперевізники замовляють літаки Airbus і Boeing

Останні 20 років на ринку виробництва літаків лідирують Airbus і Boeing. Вони пропонують:

  • середньої ємності Airbus A321 та Boeing 737;
  • великої ємності Airbus A330/A350 та Boeing 787/777;
  • вантажні версії A321F, Boeing 737-800F, A330F, Boeing 777F.

Літаки середньої ємності використовують на середньомагістральних маршрутах (до 5 годин польоту або 4000 км), а літаки великої ємності — на далекомагістральних (понад 5 годин польоту або більше 4000 км). 

Якщо у вас є 60 тонн вантажу, які потрібно відвезти на 5000 км, чудовим рішенням буде А330 або Boeing 777. Якщо ж у вас є 15 тонн вантажу і маршрут становить 2000 км, найкраще підійде А321F або Boeing 737-800F.

Вибір виробника залежить від інфраструктури країн, де ви літаєте: наявність технічних баз обслуговування, запчастин, персоналу.

Щодо менших літаків ситуація схожа. Ви маєте певну кількість вантажу і дальність рейсу. Тільки тут ми говоримо про вантаж до 5 тонн і дальність до 1500 км. 

Авіакомпанії продовжать переробляти пасажирські літаки у вантажні

Логістичні оператори ще довго будуть давати друге життя пасажирьским літакам. Зараз побачимо велику кількість літаків типу A320F, A321F, Boeing 737-800F, Boeing 767-300F, Boeing 777-300F, A330-200F, A330-300F, які до цього експлуатували як пасажирські. 

Їхній вік буде більший за 12 років на момент переобладнання. Тож тренд триватиме: середній вік флоту становитиме 20-25 років на початку експлуатації і 30+ під час їх списання.

Щодо теххарактеристик: норми і допуски в авіації щороку стають жорсткішими, збільшуються вимоги до обладнання літаків. Старі літаки треба модифікувати, а це складно та дорого. До прикладу, щоб модифікувати літак 1992-1995 років випуску для польотів над Атлантикою, потрібно вкласти $1,5-2 млн.

У Airbus і Boeing можуть з'явитися конкуренти, але це складний процес

Поява нового літака на ринку — це довгий процес. Адже літак — це передусім його обслуговування. Одна річ — обслуговувати Airbus або Boeing, обладнання для яких є в будь-якому аеропорту світу. Інша річ — новий літак, для якого немає персоналу майже ніде.

Наприклад, коли Embraer виводив на ринок серію літаків E170/E190, вони вклали багато коштів і титанічні зусилля у налаштування обслуговування літаків. Існувала навіть програма обміну запчастин на нові, адже виробник мав усунути можливі дефекти. У «Антонова» є великі шанси з Ан-148/158/178, якщо вони скористаються досвідом Embraer.

Але наразі попит сформувався саме на літаки вантажопідйомністю 20+ тонн. Такі модели пропонують тільки Boeing і Airbus. Інші виробники цей сегмент не перекривають, і про нові проєкти не йдеться.

Якщо вже завтра «Антонов» почне проєктувати спеціалізований вантажний літак на 30 тонн, на ринок він вийде за 7-8 років. Тоді дефіциту не буде завдяки переобладнаним літакам.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Boeing запустить дирижабль в атмосфері Титану — Сатурна

Дмитро Мухін 21 годину тому

Застосунок «Нової пошти» став одним із найкращих у 2024 році: що відомо

Владислав Паливода 10 січня 2025 12:33

Армія рф знову втратила військовий гелікоптер: що відомо

Владислав Паливода 5 січня 2025 13:28

Як "Нова пошта" працюватиме на свята

Вікторія Рудзінська 16 грудня 2024 17:00

В. о. президентки КАІ Ксенія Семенова про революційні зміни, підтримку інновацій, нові лабораторії та виклики часу

Сергій Коноплицький 26 листопада 2024 14:11