«Щоб модифікувати тридцятирічний літак для польотів над Атлантикою, потрібно $1,5-2 млн» — директор Supernova Airlines Ярослав Красножон
Авіакомпанія Нової пошти Supernova Airlines навесні планує розпочати вантажні авіаперевезення у ЄС. Як компанія оцінює ситуацію на глобальному ринку авіалогістики, які моделі літаків використовують лідери галузі? Про це SPEKA розповів директор Supernova Airlines Ярослав Красножон. Далі пряма мова.
У 2023 році ринок вантажних авіаперевезень стане меншим
Ми прогнозуємо загальне зменшення ринку вантажних авіаційних перевезень. Це відбувається через зростання у світі пасажирських перевезень, тому що більшість вантажів перевозять саме пасажирськими літаками. Наприклад, на рейсі з Нью-Йорка до Парижа пасажирський Boeing 777-300ER може взяти на борт до 18 тонн вантажу. Такі перевезення вантажів дешевші за аналогічні вантажними літаками, тому що, по суті, пасажири вже сплатили вартість рейсу.
Мінус: заздалегідь неможливо спрогнозувати, яку кількість додаткового вантажу зможе прийняти борт. Тому вантаж може не потрапляти на рейс кілька разів поспіль.
Вантажні авіакомпанії використовують літаки віком 20-40 років
Великі компанії підбирають флот відповідно до маршрутів і завантаження. FedEx, UPS, DHL, Atlas Air — ці компанії працюють вже десятки років і їхні стратегії є цілком правильними. Логістичні оператори експлуатують літаки у середньому віці 20-40 років, і це нормальний показник для авіафлоту.
Для розуміння: усі вантажні літаки можна умовно розділити:
-
1
які будували як вантажні ще на виробництві, вони працюють у незмінному вигляді;
-
2
які переобладнано з пасажирських, тут все зовсім по-іншому.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Першу «важку» 12-річну форму літаки проживають ще будучи пасажирськими, адже їхня цінність на ринку пасажирських авіаперевезень ще велика. Через 18-24 роки після випуску літак релевантніше переобладнати у вантажний. Після його експлуатують ще 12-24 роки. Відповідно маємо і вік: 18+24=42 роки. Судно вичерпує ресурс конструкції, тому його експлуатація стає фінансово нераціональною.
Через пандемію в галузі вантажних авіаперевезень виник дефицит літаків
Проблема з дефіцитом літаків виникла через пандемію COVID-19. Раніше багато вантажів та e-commerce перевозили пасажирськими літаками, а потім цієї можливості не стало. Також пандемія підвищила попит на доставку різних товарів.
Це призвело до зростання попиту на вантажні літаки. У 2020 році розконсервовували навіть вантажні літаки 1970-х років випуску.
Конкуренція на ринку трохи ускладнює Supernova Airlines пошук літаків. Але ми шукаємо літаки під наявний потік вантажів, а це полегшує роботу з лізингодавцями.
Глобальні вантажні авіаперевізники замовляють літаки Airbus і Boeing
Останні 20 років на ринку виробництва літаків лідирують Airbus і Boeing. Вони пропонують:
- середньої ємності Airbus A321 та Boeing 737;
-
великої ємності Airbus A330/A350 та Boeing 787/777;
-
вантажні версії A321F, Boeing 737-800F, A330F, Boeing 777F.
Літаки середньої ємності використовують на середньомагістральних маршрутах (до 5 годин польоту або 4000 км), а літаки великої ємності — на далекомагістральних (понад 5 годин польоту або більше 4000 км).
Вибір виробника залежить від інфраструктури країн, де ви літаєте: наявність технічних баз обслуговування, запчастин, персоналу.
Щодо менших літаків ситуація схожа. Ви маєте певну кількість вантажу і дальність рейсу. Тільки тут ми говоримо про вантаж до 5 тонн і дальність до 1500 км.
Авіакомпанії продовжать переробляти пасажирські літаки у вантажні
Логістичні оператори ще довго будуть давати друге життя пасажирьским літакам. Зараз побачимо велику кількість літаків типу A320F, A321F, Boeing 737-800F, Boeing 767-300F, Boeing 777-300F, A330-200F, A330-300F, які до цього експлуатували як пасажирські.
Їхній вік буде більший за 12 років на момент переобладнання. Тож тренд триватиме: середній вік флоту становитиме 20-25 років на початку експлуатації і 30+ під час їх списання.
У Airbus і Boeing можуть з'явитися конкуренти, але це складний процес
Поява нового літака на ринку — це довгий процес. Адже літак — це передусім його обслуговування. Одна річ — обслуговувати Airbus або Boeing, обладнання для яких є в будь-якому аеропорту світу. Інша річ — новий літак, для якого немає персоналу майже ніде.
Але наразі попит сформувався саме на літаки вантажопідйомністю 20+ тонн. Такі модели пропонують тільки Boeing і Airbus. Інші виробники цей сегмент не перекривають, і про нові проєкти не йдеться.
Якщо вже завтра «Антонов» почне проєктувати спеціалізований вантажний літак на 30 тонн, на ринок він вийде за 7-8 років. Тоді дефіциту не буде завдяки переобладнаним літакам.