У світі дикого венчура: інвестиції в Європі, актуальні оцінки стартапів та багато Q3-звітів з різних індустрій
У шостому випуску дайджесту новин розповімо про настрої інвесторів, актуальні оцінки стартапів та ситуацію з угодами в Європі. Крім того, пропонуємо огляд квартальних звітів таких індустрій, як блокчейн, Fintech, Infotech та Insurtech. Також звернемо увагу на технологічні тенденції для банків та брендів швидкоїжі.
Інвестори змінюють свої стратегії. Чи ні?
На останньому Web Summit дослідники PitchBook провели опитування серед 142 венчурних фондів, щоб дізнатися, як вони реагують на глобальну фінансову кризу та геополітичні виклики. Які результати?
- Інфляція та зростання відсоткових ставок бентежать лише третину респондентів. 35% продовжують інвестувати за тією самою стратегією, що й раніше, а значно скоротили інвестиції з цих причин лише 8% опитаних.
- Що змусило більшість змінити стратегію інвестування, так це війна в Україні та геополітичні зміни, що відбулися. Таких налічується 79%. При цьому кардинально змінили свою стратегію 11%.
- 73% продовжують інвестувати не лише у наявний портфель, а й у нові компанії.
- Інвестори кажуть про підвищений інтерес до індустрії енергетики, зокрема відновлювальної. Дві третини опитаних подвоїли фокус у цьому напрямі. А ось до Web3 ставляться скептично. 46% або знизили темп інвестицій в індустрію, або вивели звідти всі гроші.
Результати Q3 для венчурних інвестицій у Європі
Актуальне дослідження від PitchBook розповідає про венчурний бізнес на європейській частині континенту. У фокусі результати третього кварталу. Що цікавого?
- У третьому кварталі спостерігається спад інвестиційної активності. Сума угод становила €18,4 млрд, що на 36% менше, ніж у попередньому кварталі. Однак, якщо поглянути на весь поточний рік, ситуація непогана. Цифри тримаються на рівні рекордного 2021 року, попри глобальні макроекономічні проблеми.
- Замість стратегії швидкого зростання за будь-яку ціну венчурні інвестори почали віддавати перевагу ефективності та стабільності.
- Угоди на пізніх стадіях залучають понад 60% всього капіталу.
- Найбільше угод та грошей припало на Великобританію та Ірландію. Найменше — Центрально-Східну та Південну Європу.
- Найпопулярніші індустрії: програмне забезпечення, комерційні послуги, споживчі товари та енергетика.
- У третьому кварталі активність екзитів знизилася на 95% (!) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Інвестори або не хочуть, або не можуть позбутися своїх активів. В усьому винне падіння їх вартості, зростання відсоткових ставок та стагфляція.
- Середній мультиплікатор становив 10,3x.
- Європейські венчурні фонди поповнилися на €19,7 млрд. Динаміка тримається на рівні минулого року. Автори дослідження зазначають, що розміри фондів залишаються здоровими. Тобто гроші є.
Оцінки стартапів у Q3 2022
В останньому звіті CB Insights оглядає зміни в оцінках технологічних компаній за результатами третього кварталу цього року. У звіті фігурує багато стадій, ми ж розглянемо лише ранні.
- На стадіях seed/angel та Series A медіанні оцінки стартапів зросли від 20 до 29% і становили $15,1 млн і $64,9 млн відповідно. Цифри наведені у порівнянні з минулим роком.
- Пізні стадії продовжують зазнавати падіння від -11 до -31%.
- Докладніше про стадії seed/angel. Середній розмір угоди становив $3,2 млн (+10% YoY). Середня оцінка стартапу — $50,5 млн (-17% YoY).
- А тепер докладніше про стадії Series A. Тут середній розмір угоди становив $18,1 млн (+9% YoY). Середня оцінка стартапу своєю чергою становила $162 млн (-16% YoY).
- Автори зазначають, що інвестори стали обережнішими. Це резонує з параграфом вище. Загалом венчур почувається непогано, і говорити про якесь потрясіння не доводиться.
Результати Q3 для блокчейну
Актуальне дослідження від CB Insights розповідає про венчурні інвестиції в індустрії блокчейну за результатами третього кварталу цього року. Що нового?
- Інвестори уклали 402 угоди на суму $4,6 млрд. Фінансування знижується другий квартал поспіль, однак 2022 рік, як і раніше, може стати рекордним, обігнавши попередній.
- Найбільше постраждали інвестиції в Азії – $0,6 млрд, або мінус 60%. У Європі, наприклад, $1 млрд, а в Штатах – $2,8 млрд.
- Половина всіх блокчейн стартапів знаходиться у США.
- Середній розмір угоди в індустрії становив $17 млн.
- Автори дослідження зазначають, що інвестори стають дедалі обережнішими. Це пов'язано з постійними скандалами та гучними банкрутствами в індустрії. Водночас попит на такі стартапи залишається високим. Загалом, очі бояться, а руки роблять.
- Кожен четвертий єдиноріг у світі – це блокчейн компанія.
- 87% всіх угод у 2022 році припадають стартапам на ранніх стадіях.
- Більш ніж половина всіх блокчейн інвестицій дісталися Web3 стартапам, $2,9 млрд. Сюди відносяться NFT, ігри, метавсесвіти, DeFi та децентралізована ідентифікація.
- Перспективною є сфера розробки блокчейн інфраструктури. Тут фінансування зростає четвертий квартал поспіль.
- Ще однією цікавою сферою інвестори знаходять криптовалютні гаманці та обмінники. Кількість угод у цій галузі підскочила на 67%.
- А ось кому не пощастило так це інституційним криптовалютам та зберіганню. Тут зареєстрували падіння на 64%.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Результати Q3 для Fintech
У звіті PitchBook розповідає про інвестиції в індустрії фінансових технологій за результатами третього кварталу поточного року. Що нового?
- Інвестори уклали 1160 угод на суму $12,9 млрд. Це на 64% менше, ніж за аналогічний період минулого року та на 38% менше, ніж кварталом раніше. В усьому винна рецесія.
- Усього лише 19 мега раундів. Найгірший результат із 2018 року.
- З'явилися 6 єдинорогів. Новий антирекорд із 2020 року.
- Екзитам також дісталося. M&A активність знижується восьмий квартал поспіль і досягла чергового дна.
- Єдине місце на планеті, де фінтех росте це Австралія. Несподівано інвестиції в Австралії підстрибнули на 40% до $144 млн. Наприклад, інвестиції в США на 40% знизилися. Ось куди втекли гроші! А якщо серйозно географії виглядають наступним чином. $5,1 млрд для Штатів, $3,5 млрд для Європи та $3,3 млрд для Азії.
- Середній розмір угоди у 2022 році становить $20 млн. Це на 38% менше, ніж у 2021.
- Стартапи на ранніх стадіях продовжують домінувати. На них припадає 67% усіх угод.
- Найбільше в індустрії фінтеху постраждала сфера банкінгу. Вона залучила $1,2 млрд інвестицій, що на 37% менше за QoQ. Сума в один мільярд може здатися великою, але якщо порівнювати з рекордними $8,3 млрд у Q2 2021, сьогоднішні цифри не виглядають круто.
- Дивно, але найбільше стабільності у багатостраждальній сфері страхування. Можливо з неї вдосталь назнущалися і тепер настав час інших. Загалом обсяг інвестицій тут становить $2,3 млрд.
- Найбільшу популярність в інвесторів мають стартапи, які займаються розробкою платіжних технологій ($3,9 млрд). Найменшу – технології для ринків капіталу ($0,4 млрд).
Результати Q3 для InfoSec
У своєму останньому звіті PitchBook оглядає інвестиції в індустрії інформаційної безпеки за результатами третього кварталу поточного року.
- У третьому кварталі інвестиції в індустрію впали на 58%, що у півтора раза гірше, ніж у середньому в індустрії програмного забезпечення. Загалом у 2022 році уклали 571 угоду на $14,3 млрд. Поточний рік навряд чи наздожене рекордний попередній.
- Через низькі оцінки стартапи на пізніх стадіях припинили залучати нові інвестиції та чекають стабілізації ринку. Таким чином вся увага перейшла молодим компаніям.
- Як результат, практично зникли екзити. Загалом індустрія переживає не найкращі часи й перебуває в лімбо.
- З точки зору інвесторів найперспективніші напрями в індустрії це корпоративні браузери з консолідованими можливостями захисту мережі, ідентифікація, захист даних та кінцевих точок.
Результати Q3 для Insurtech
В останньому на сьогодні звіті від CB Insights розглянемо інвестиції в індустрію страхування за результатами третього кварталу поточного року.
- Інвестори уклали 140 угод на суму $2,3 млрд. Це найнижчий показник від 2020 року. Попри це, індустрія протягом року залишається стабільною.
- США лідирують як за кількістю угод (62), так і сумою інвестицій ($1,1 млрд). Європа та Азія позаду.
- Середній розмір угоди становив $20 млн.
- Ранні стадії займають 62% всіх угод.
- Найбільше інвестицій залучила сфера P&C страхування – $1,8 млрд. Найменше грошей дісталося страхуванню життя та здоров'я – $0,6 млрд.
Як штучний інтелект допомагає банкам?
CB Insights проаналізував 50 найбільших банків Європи й США, щоб виділити трійку найкращих з точки зору впровадження AI на практиці. Банками виявилися Capital One, JP Morgan Chase та Royal Bank of Canada. Якими розробками вони користуються?
- Боротьба з шахрайством та безпека. Мінімізація відхилених транзакцій через підозри у шахрайстві.
- Схвалення кредитів на автомобілі. AI оцінює кожен автомобіль в Америці та на основі отриманої інформації про його марку та модель пропонує варіанти фінансування.
- Вебплатежі. ML на пристрої клієнта визначає платіжні сторінки та поля на вебсайтах. Це допомагає безпечніше здійснювати оплати в Інтернеті.
- Діагностика та усунення проблем з мобільними додатками. ML для власної команди інженерів DevOps, який допомагає виявляти проблеми мобільних додатків та реагувати на збої в режимі реального часу.
- Синтетичні набори фінансових даних. Такі набори використовуються у випадках, коли реальних даних з тієї чи іншої причини недостатньо. З їхньою допомогою можна симулювати і передбачати різні дії клієнтів чи шахраїв.
- Інтелектуальні дані про власність. Використання машинного навчання для об'єднання даних про нерухомість із державних та приватних джерел.
- Електронна торгівля. За допомогою алгоритму штучного інтелекту банк скорочує різницю між очікуваними та фактичними торговими цінами.
Технології майбутнього для швидкоїжі
Стартапи не оминули і цей сектор. CB Insights вирішив проаналізувати, які технології можуть допомогти брендам швидкоїжі до 2030 року.
- Метавсесвіти. Куди без них коханих. Їх використання зробить взаємодію клієнтів з брендом більш тісною.
- Штучний інтелект. Допоможе брендам швидко розробляти та тестувати нові позиції меню та задовольняти запити споживачів. Крім цього, існує спеціальний підвид ШІ — розмовний. Він своєю чергою може обробляти онлайн замовлення, підвищуючи продажі через персональні пропозиції. Також ШІ здатний визначати пріоритетність завдань та інших операцій з обслуговування клієнтів.
- Роботизоване приготування їжі. Це призведе до підвищення рентабельності та скорочення харчових відходів.
- Автономне доставляння. Зниження залежності від кур'єрів і скорочення витрат.
- NFT програми лояльності. Створення унікального досвіду та підвищення лояльності клієнтів.
Що почитати для загального розвитку?
Видання Vice пропонує цікаву статтю на тему штучного інтелекту. Одна з актуальних проблематик полягає у надмірному фокусі на розробці. Дослідники, однак, рекомендують зупинитися та приділяти більше часу розумінню ШІ. В іншому випадку ми зіткнемося з непередбаченими діями роботів.
Якщо бажаєте відпочити від повстання машин, рекомендуємо статтю від Vox, присвячену технологіям для перекладу мови тварин.
Наостанок щось веселе. Стаття BBC про те, як меми змінили інтернет.