Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Тільки й розмов що про ШІ: добірка книг, подкастів та курсів для розуміння можливих сценаріїв, викликів та перспектив технології

Олександр Акуленко
Олександр Акуленко CPO Prozorro.Sale
14 лютого 2023 6 хвилин читання

Останніми тижнями новинні стрічки спеціалізованих медіа рясніють повідомленнями про можливості ChatGPT. А ще про Midjourney та інші продукти, які показали великій кількості людей сучасні можливості подібних систем. Однак з багатьох дописів у соцмережах та статей видно, що багато хто оцінює можливості ШІ виключно за цими продуктами і недооцінює загальний вплив технології на життя вже зараз та ще більший вплив у найближчому майбутньому. 

12 років тому я пройшов курс «Введення в штучний інтелект» від Пітера Норвіга (директора з досліджень у Google) та Себастьяна Труна (колишнього директора Стенфордської лабораторії штучного інтелекту), який з'явився на одній з перших платформ масових відкритих онлайн-курсів.

Вже на той момент дослідженнями про штучний інтелект займались більше, ніж півсторіччя. А ще у 60-ті роки Віктор Глушков (засновник та директор Інституту кібернетики АН УРСР) виділив основні напрямки досліджень зі штучного інтелекту й одним із перших сформулював основні поняття штучного інтелекту.

Втім ще до минулого року про це говорили набагато менше. А коли технологія дійшла до того, що почала демонструвати нові можливості та «зазіхати» на територію, яка традиційно вважалась більш творчою та креативною, ми почали чути більше голосів.

Можливості, які минулого року продемонстрували деякі продукти на базі ШІ — верхівка айсберга. За деякими прогнозами, тільки у США роботизація, автоматизація та штучний інтелект «заберуть» близько 70 мільйонів робочих місць до 2030 року.

Технологія не замінить людину повністю, принаймні найближчим часом, це і не потрібно. А ось замістити у різних сферах може: діагностувати хвороби, формувати план лікування, виносити судові вироки, доставити вантаж з пункту А до пункту Б. Без соціального пакета, перерв, відпусток, лікарняних, змін настрою, боротьби за свої права та підвищення заробітної плати. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Сьогодні масштаб змін ще більший. І з кожним днем їхній обсяг зростатиме експоненційно. В ряді наук як то теоретична хімія, фізика,  частина вчених дійшла згоди, що ШІ може допомогти розв'язувати проблеми «так, що людина не зможе відрізнити цей [ШІ] від спілкування з людиною-експертом».

Тож поки штучний інтелект вчиться реставрувати старі фотографії, домальовувати картини, пише листи чи статті, ми вчимося краще його розуміти. Саме тому зібрав підбірку книг та корисних джерел, які допоможуть орієнтуватися, що відбувається та куди це може рухатись. Адже що раніше ми приймемо нову реальність, тим краще зможемо адаптуватися і почати створювати щось принципово нове.

Книги про штучний інтелект

  • «Майбутнє ближче, ніж здається. Як технології змінюють бізнес, промисловість і наше життя» — книга Пітера Діамандіса та Стівена Котлера. Тут про те, як зміняться основні сфери життя, такі як торгівля, освіта чи медицина, за наступні десять років. 
  • Книга науковця у сфері теоретичної фізики Мічіо Кайку «Фізика майбутнього„, в якій у трьох розділах — найближче майбутнє до 2030-го року, середина сторіччя до 2070-го та далеке майбутнє до 2100-го — він розповідає про можливості технологічного розвитку. 
  • Дві книги колишнього президента Google China Кай-Фу Лі. Перша —  AI. Наддержави штучного інтелекту, про відповіді на запитання, яке всі, хто цікавиться темою ШІ час від часу ставлять: чи загрожує нам всім втрата роботи через ШІ, а як не всім, то кому саме. Друга написана у співавторстві з науковим фантастом Чень Цюфанем — ШІ 2041: десять передбачень майбутнього

Подкасти про штучний інтелект

  • Exponential Wisdom — це подкаст, у якому Пітер Діамандіс (один з авторів першої книги у цій підбірці, співзасновник Singularity University, співзасновник першої в світі компанії по розробці технологій промислового освоєння астероїдів, першої компанії у сфері космічного туризму, та інших компаній та проектів, пов'язаних з розвитком космосу, медицини та сучасних технологій) і коуч та підприємець Ден Салліван обговорюють, як технології і, зокрема, штучний інтелект в недалекому майбутньому змінюватимуть життя багатьох. Особливо раджу випуски: 

    №83: The Rise of AI as a Service;
    №85: The Future of Work;
    №87: How Industries Will Change;
    №123: The Future of AI-Human Collaboration;
    №127: ChatGPT and the speed of AI.
  • Багаторічний подкаст The Future of Everything від Wall Street Journal, ведучі якого аналізують тенденції та розширюють горизонти того, як технології впливатимуть на наше майбутнє. Про ШІ вже вийшли такі випуски: 

    AI, Art, and the Future of Looking at a Painting; 
    Teacher's New Assistant: Artificial Intelligence;
    Google AI Tries to Save the Whales;
    Covid-19 and AI: Tracking a Virus, Finding a Treatment; 
    AI Hiring, Never Retiring: Working in the 21st Century.

Вебінари та курси про штучний інтелект

  • Вебінари Олександра Краковецького, CEO DevRain, про ChatGPT та генерацію зображень за допомогою Midjourney та DALL-E.  
  • Загалом на Coursera кілька сотень курсів різного рівня складності та якості з теми ШІ. З них хочу порадити оглядовий курс AI For Everyone та декілька спеціалізованих як-от AI For Business, AI Product Management, Creativity and AI та AI in Healthcare
  • На освітній платформі Udacity, яка запускає онлайн-курси з 2011-го, також є декілька про ШІ, зокрема The School of AI та Ethical AI.
  • Курс від науковців Гельсінського університету, метою якого було навчити основам штучного інтелекту 1% населення Фінляндії (~55 тисяч людей). Але «щось пішло не так», курс став дуже популярним і має вже понад 900 тисяч слухачів зі 170 країн світу.  

Штучний інтелект в науці

  • Nature Physics — тематичний журнал міжнародного наукового видання. На сайті є велика підбірка статей на тему machine learning та ШІ. Окремо раджу чудову статтю в Nature з купою додаткових посилань та джерел про наукове розуміння штучного інтелекту. 

Наостанок —  посилання, що допоможе краще розуміти масштаб питання та ставлення до нього керівництва провідних держав: «Білий дім визначив п'ять принципів, якими слід керуватися при проектуванні, використанні та розгортанні автоматизованих систем для захисту американської громадськості в епоху штучного інтелекту».

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

OpenAI усунула проблему безпеки в застосунку ChatGPT для macOS

Вікторія Рудзінська 3 години тому

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 5 годин тому

Meta заборонили тренувати моделі ШІ на даних бразильських користувачів

Вікторія Рудзінська 8 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 9 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 19 годин тому