Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Суперкомпʼютер проти Каспарова. День, коли машина вперше перемогла гросмейстера

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
10 лютого 2023 5 хвилин читання

Що сталося: 10 лютого 1996 року суперкомп'ютер IBM переміг Гаррі Каспарова у грі в шахи. Щоправда, компʼютер виграв тільки першу партію у матчі з шести, а сам матч завершився з рахунком 4:2 на користь тринадцятого чемпіона світу. Однак це був перший тривожний дзвіночок у протистоянні «людина — компʼютер».

Людина проти компʼютера: перший раунд Людина проти компʼютера: перший раунд

Викладач фізики та математики, міжнародний майстер спорту з шахів та офіційний шаховий стример chess.com Віктор Скляров розповів SPEKA, чому ця гра була знаковою для людства. 

Далі – пряма мова експерта. 

Віктор Скляров
Віктор Скляров
викладач фізики та математики, міжнародний майстер спорту

Зазирнемо трохи в історію. Проєкт Deep Blue спочатку називався Deep Thought і був пов'язаний з розробкою ChipTest — найпростішого процесора, орієнтованого на розв'язання шахових задач з продуктивністю приблизно 50 тис. обрахунків ходів за секунду. Це була докторська робота Фен-сюн Сюя та його аспірантів у 1985 році. За два роки ChipTest виграв чемпіонат Північої Америки серед комп'ютерів (до речі, такі чемпіонати проводять дотепер, щоправда, там беруть участь і програми на основі штучного інтелекту, але це вже інша історія). Очевидно, що таку «технологію» IBM не міг пропустити, і у 1989 році розробники ChipTest потрапили до IBM Research.

Далі почалося нарощування потужностей та продуктивності, внесення дебютних та ендшпільних баз даних, заохочення до команди розробників сильних американських гросмейстерів, і у середині дев'яностих продуктивність Deep Blue (за однією з версій, це гра слів на основі прізвиська IBM — Big Blue та вже відомого Deep Thought) становила 200 млн позицій за секунду. До цього першого відомого матчу відбувалися матчі суперкомп'ютера і з Гаррі Каспаровим, і з Анатолієм Карповим, в яких впевнені перемоги мали «білкові» шахісти.

Філадельфія, лютий 1996 року, матч з 6 партій, і вже у першій партії шаховий суперкомп'ютер демонструє «людські» якості гри, Гаррі вимушений відмовлятися від тих варіантів, які розігрував раніше, і поступово потрапив у скрутне становище (експрес-аналіз та саму партію можна подивитися за цим посиланням).

Однак у наступній партії Гаррі відігрався і виграв матч з рахунком 3,5:2,5. Після цього матчу в інтерв'ю журналу TIME Гаррі сказав:

«Я відчував, як він вивчає мене. Стиль його гри дуже нетиповий — неефективний та негнучкий. Це змушує мене думати, що я маю декілька років у запасі».

Як же помилявся Гаррі. Вже наступного року він програв матч, адже потужність процесорів зросла, бази стали більшими та повнішими, дедалі більше проявлявся людський чинник (навіть після однієї з партій Гаррі сказав, що один із ходів був занадто складним для комп'ютерного розуміння і хотів реваншу, але всі звинувачення відкинули). На момент матчу 1997 року пікова потужність суперкомп'ютера на двох процесорах становила 330 млн позицій (тобто в півтора разу більше, ніж попереднього року).

З кожним роком комп'ютери ставали дедалі сильнішими, на початку 2000-х було ще кілька показових матчів, але в людей вже не було шансів.

Тому сьогодні сильні комп'ютерні двигуни, суперкомп'ютери, штучний інтелект та AlphaZero використовують для підготовки до партій та аналізу найдрібніших помилок. Та головне, що кожна з груп розробників намагається вносити критерій людського чинника і він працює: працював, коли двигун Rybka обігрував усіх підряд, потім Houdini, за ним Comodo, Stockfish і так далі. Чемпіонат світу з комп'ютерних програм — це окремий тип видовища, він може зацікавити як професійних гравців, так і тих, хто програмує, розробляє штучний інтелект тощо.

Натепер на багатьох шахових платформах існують різноманітні боти, з якими можна тренуватися, аналізувати свої помилки та покращувати свою гру.

Різниця між ботами у різних іграх Різниця між ботами у різних іграх

Наприклад, нещодавно на chess.com був дуже популярний бот Mittens, якого дуже непросто обіграти навіть титулованим шахістам. Може, ви спробуєте?

Mittens кидає вам виклик Mittens кидає вам виклик

Отже, 10 лютого 1996 року був закладений перший камінчик щодо того, як швидко комп'ютери почнуть перемагати людей. А 11 травня 1997 року алгоритм, створений людиною, переміг людину його ж руками. Інші інтелектуальні ігри трималися дуже довго і останньою від рук компанії Alpha постраждала гра в го: програма AlphaGo виграла матч у багаторазового чемпіона світу Лі Седоля. Тому нам залишається насолоджуватися силою технологій та вдало їх використовувати!

Раніше у #спекотна дата:  


50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Білл Гейтс нагадав про надмірне споживання електроенергії ШІ

Олеся Дерзська 28 червня 2024 16:07

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Mathema проведе онлайн-табір зі знайомства з ШІ для підлітків – як взяти участь

Олеся Дерзська 25 червня 2024 13:48

ШІ-інструменти в смартфонах збиратимуть більше даних користувачів

Олеся Дерзська 24 червня 2024 17:57