Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Шахраї з обкладинок Forbes. Як і скільки заробили та втратили колишні tech-зірки Голмс, Нейман та Бенкман-Фрід

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
3 листопада 2023 10 хвилин читання

Засновника криптобіржі FTX Сема Бенкмана-Фріда визнали винним у розкраданні мільярдів доларів з рахунків клієнтів своєї нині збанкрутілої криптовалютної біржі. 

Ще не так давно Бенкмана-Фріда вважали фінансовим генієм, а його фото публікували на обкладинках найбільш шанованих видань. SPEKA розповідає, які ще успішні tech-бізнесмени пройшли шлях від обкладинок Forbes до вʼязниці. 

Ми хочемо зробити [наш продукт] найкращим, що є на ринку
засновник криптовалютного проєкту,
засновник криптовалютного проєкту, який на початку 2022 року оцінювали у $40 млрд
Коли я міркувала над тим, щоб досягти у житті чогось значущого, то подумала про людей, які втратили близьких через те, що їхні хвороби не вдалося виявити вчасно. І вирішила, що можу це змінити!
засновниця революційного стартапу у сфері biotech,
засновниця революційного стартапу у сфері biotech, який залучив $1,1 млрд фінансування від усесвітньо відомих фондів

Його звати Сем Бенкман-Фрід. Її — Елізабет Голмс. Сьогодні їхні імена асоціюються зі схемами і шахрайством, хоча нещодавно вони усміхалися з обкладинок Forbes та Time, а медіа порівнювали їх зі Стівом Джобсом.  

Хто ще з зірок tech виявився шахраєм і зумів обдурити інвесторів рівня Пітера Тіллярозповідаємо в огляді фаундерів-шахраїв від SPEKA. 

1. Елізабет Голмс

Хто вона:
засновниця та CEO Theranos
Отримала фінансування:
$1,1 млрд
Інвестори:
Blue Cross Blue Shield Venture Partners, Fortress Investment Group
Де вона тепер:
Засуджена до 11 років увʼязнення за шахрайство та злочинну змову

Історія стартапу Theranos та його засновниці Елізабет Голмс здавалася ідеальним прикладом сильної жінки, що пробила скляну стелю. У 2003 році 19-річна Голмс кинула Стенфорд, щоб заснувати власний biotech-стартап, а вже у 2010-му Theranos став єдинорогом — оцінка стартапу перетнула позначку у $1 млрд.

Theranos, за словами Голмс, працював за революційною технологією, яка дозволяла проводити швидкі, дешеві та якісні тести – від пацієнта була потрібна лише краплина крові. Компанія стверджувала, що її обладнання дозволить проводити 200 точних аналізів. 

«Елізабет Голмс та її таємничий стартап Theranos готують революцію в медицині» – так звучав заголовок у Fortune, на обкладинці якого Голмс зʼявилася у 2014-му. У 2014 році оцінка компанії сягала $9 млрд.

Але проблеми у стартапа почали зʼявлятися вже у 2015 році. І головною з них було те, що революційної технології, яку рекламувала Голмс, просто не існувало. За час роботи стартапу Голмс, яку неодноразово називали «новим Стівом Джобсом», вдалося залучити $1,1 млрд від інвесторів, зокрема Blue Cross Blue Shield Venture Partners та Fortress Investment Group. 

У 2015 році журналіст The Wall Street Journal Джон Каррейра звинуватив Голмс в шахрайстві. Згодом почалися розслідування та позови, але засудили Голмс лише у 2022 році – до 11 років увʼязнення. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

2. Сем Бенкман-Фрід 

Хто він:
Засновник криптовалютної біржі FTX
Оцінка компанії та її операцій на піку:
$40 млрд
Де він тепер:
Під домашнім арештом, очікує суду

Наступного героя порівнювали вже не з Джобсом –  Fortune назвала 30-річного мільярдера Сема Бенкмана-Фріда наступним Ворреном Баффетом. Засновника криптовалютної біржі FTX, яку на початку 2022 року оцінювали у $40 млрд, вважали криптовалютним генієм. 

Фрід запустив FTX у 2019 році в Гонконзі та виростив її до рівня конкурента Binance – але у 2022 році все посипалося. Фрідман захоплювався концепцією економічного альтруїзму та розповідав, що його мета – принести суспільству та людству максимальну користь. 

FTX не пережила спаду криптовалют у 2022 році, попри те, що Фрід довго запевняв, що справи у біржі йдуть чудово.

Бенкман-Фрід заспокоював клієнтів у Twitter 

FTX зіткнулась з кризою через обвал власного криптотокену біржі, FTT. Користувачі намагалися швидко вивести свої активи, проте біржа на деякий час заборонила виведення коштів, а це ще більше сприяло паніці на ринку. Binance розглядала можливість викупити FTX, проте передумала через проблеми останньої з ліквідністю. 

У листопаді 2022 року FTX подала заяву про банкрутство, CEO компанії Сем Банкман-Фрід подав у відставку. Згодом його заарештували на Багамських островах. Після цього посипалися звинувачення. 

Зараз Бенкман-Фрід перебуває під домашнім арештом у США та очікує суду. 

3. Адам Нейман 

Хто він:
співзасновник і CEO WeWork
Інвестиції:
$20,6 млрд
Інвестори:
SoftBank, Benchmark, Goldman Sachs
Де він зараз:
Повернувся у бізнес

Бізнесмен Адам Нейман хоч і не почав свою WeWork з шахрайства, але довів її до того, що його вигнали з компанії напередодні запланованого IPO материнської компанії The We Company. 

Неймана звинувачують у низці тіньових операцій, повʼязаних з коворкінговою платформою. Зокрема, WeWork заплатив Нейману близько 6 мільйонів доларів за зміну назви компанії на «The We Company», торгову марку, якою володів Нейман. Він купував нерухомість для оренди WeWork, а компанія платила йому орендну плату та позичала йому гроші. Через продаж акцій і позики Нейман незаконно отримав $700 млн від власної компанії.

Під час підготовки компанії до IPO це вийшло назовні. До того ж, стало відомо, що Нейман не тільки нашкодив компанії своїми оборудками – вона і не була прибутковою. Лише у 2018 році WeWork отримала $1,9 млрд збитків. 

Проте Нейман пережив свої труднощі з WeWork і повернувся у бізнес – у 2022 році він залучив $350 мільйонів доларів у новий бізнес під назвою Flow від фонду a16z. Flow займається створенням елітних житлових комплексів. 

4. Тревор Мілтон 

Хто він:
засновник Nikola
Інвестиції:
$2,5 млрд
Інвестори:
Fidelity Management & Research Company, ValueAct Spring Fund
Де він зараз:
Засуджений за шахрайство

Nikola Corporation — американський виробник важких комерційних електромобілів на акумуляторах, електромобілів на паливних елементах і енергетичних рішень. Її засновник і обличчя компанії Тревор Мілтон особливо рекламував головну розробку Nikola – турбо-електричне авто, що працювало на природному газі. 

Nikola Corporation заснували у 2014 році, а крах компанії почався у 2020-му. У доповіді компанії Hindenburg Research «Nikola: Як перетворити океан брехні на партнерство з найбільшим виробником автомобільного обладнання в Америці» дослідники показали, що Nikola брехала про технологію, своєї батареї – і взагалі майже про все. 

Виявилося також, що рекламне відео вантажівки Nikola, що їде пустелею штату Юта, теж було підробкою – прототип вантажівки спустили з пагорба, щоб створити ілюзію руху завдяки силі тяжіння. 

У Nikola зізналися в шахрайстві, Мілтон пішов з посади CEO. У вересні 2020 року Комісія з цінних паперів і бірж і Міністерство юстиції США розпочали розслідування звинувачень Мілтона у шахрайстві з цінними паперами. У жовтні 2022 року Мілтона визнали винним. 

Nikola Corporation досі існує, але її акції коштують замість $65 на піку $0,95 станом на 19 квітня 2023. 

5. Адам Рогас

Хто він:
співзасновник і CEO NS8
Інвестиції:
$157,9 млн
Інвестори:
Lightspeed Venture Partners, Edison Partners, AXA Venture Partners
Де він зараз:
Засуджений за шахрайство

Яка іронія: NS8 був платформою для запобігання та виявлення шахрайства, але його власний CEO виявився шахраєм. Щоб отримати більше грошей від інвесторів, Рогас підробив фінансові документи, щоб штучно завищити прибутки компанії. Рогас, який мусив збирати гроші NS8, робив це доволі успішно, і отримав для компанії понад $157 млн. 

Проте брехня розкрилася, і у листопаді 2022 року Рогаса засудили за незаконне привласнення $100 млн інвесторських коштів. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Огляд українського ринку defence tech

Олександр Тартачний 13 годин тому

ДТЕК інвестує 140 млн євро у зберігання енергії в Україні

Владислав Паливода 13 вересня 2024 08:08

OpenAI веде перемовини про залучення $6,5 млрд

Владислав Паливода 12 вересня 2024 13:53

Створювати фінансову подушку — це звичка. Куди інвестувати в умовах тотальної невизначеності?

Сергій Коноплицький 12 вересня 2024 10:40

Пропонують роботу та обдурюють людей на гроші: Нацполіція попередила про нову шахрайську схему

Владислав Паливода 11 вересня 2024 08:18