Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Податок на Google: реальні наслідки для споживача, бізнесу та держави

Богдан Сухомлин
Богдан Сухомлин Marketing Team Lead, Cpamatica
30 червня 2023 6 хвилин читання

У січні 2022 року в Україні набув чинності закон про «податок на Google». Фактично закон зобов’язав не зареєстровані у країні ІТ-компанії сплачувати додаткові 20% до держбюджету. Як закон позначився на бізнесі, роботі онлайн-маркетологів та кінцевих споживачах? Давайте розберемося.

«Податок на Google»: у чому суть закону

Кому цікаво почитати документ, додаю лінк на повний текст закону.

Питання про створення закону почало підніматися ще у 2021 році. Автори хотіли запровадити додаткове оподаткування постачальників послуг, яке мало здійснюватися і раніше. Суть закону в тому, що ІТ-компанії- нерезиденти мають сплачувати 20% ПДВ. Закон поширюється на 80+ компаній, наприклад, Google Play, Meta, Netflix, Upwork, Etsy, Amazon, Apple, Sony. Фактично це всі нематеріальні послуги, підписки, ігри, витрати на рекламодавців тощо. Виняток — Skype або Zoom, бо ці сервіси є способами комунікації. 

У 2022 році завдяки цьому закону бюджет України отримав 4,3 млрд грн проти прогнозованих трьох мільярдів. Це сталося, зокрема, через девальвацію гривні. Серед тих, хто заплатив найбільше — Google Play та Etsy. Для розуміння, 4,3 млрд грн — це як 28 байрактарів, або 22 танки «Оплот», або два винищувачі F-16. Суми доволі значущі. 

Виклики закону «податок на Google»

Коли норму запроваджували, було декілька побоювань. По-перше, що тягар платежів ляже на кінцевого споживача. По-друге, що компанії просто підуть з ринку. Тут спойлер: всі залишилися. 

Багато галасу наробила компанія OnlyFans, що в останньому кварталі минулого року сплатила до держбюджету понад $620 тис. При цьому цікаво, що діяльність таких компаній в Україні заборонена в принципі. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Коли запровадили закон, велика частина компаній попередили своїх споживачів, що ті платитимуть більше. Це стосується, наприклад, UpWork, Adobe, Digital Ocean. Інші компанії виявились більш лояльними: Youtube Premium та Spotify лишили минулі суми за підписки. По суті, таким чином вони взяли ці додаткові витрати на себе. 

Що «податок на Google» змінив для бізнесу

Бізнес частково постраждав. Наприклад, купувати домени стало на 20% дорожче. Те саме стосується й витрат на рекламу. 20% спенду зверху — це дуже боляче. Стало набагато складніше робити тести ніш, скейлити рекламні кампанії. Деякі компанії мали скоротити свої рекламні бюджети. 

Онлайн-маркетолог працює на результат. Один з наших мастхевів — завжди тримати руку на пульсі навіть щодо змін у законодавстві, якщо це може вплинути на результати. Тепер ми маємо ще ефективніше працювати з аукціоном, щоб покрити ці 20%. Уявіть, що ви працюєте з ціною закупки клієнта $10, а тепер ця сума $12. 

Якщо додаткове податкове навантаження на платну рекламу є критичним для бізнесу, то варто розвивати альтернативні джерела трафіку. В афіліат-маркетингу це називається УБТ (умовно безкоштовний трафік). Це може бути системна робота з Instagram Reels, TikTok, Youtube Shorts.

Загалом податок на Google — це поширена практика. Його запровадили у більшості країн Європи, тому треба просто звикнути до нових реалій. З очевидних порад ще можу додати правильне планування своїх видатків на рекламу та інших оподатковуваних джерел трафіку, щоб через певний період часу це не стало для вас неочікуваністю.

Про світовий досвід 

Податок на Google має свою вимірювану ефективність і вже запроваджений у багатьох країнах. Його розмір залежить від податкового навантаження, яке визначає державне керівництво. Наприклад, розмір податку у деяких країнах становить:

  • Велика Британія — 2%;
  • Австрія — 5%;
  • США — 1-7% (залежно від штату);
  • Франція — 3%.

Розмір податку в інших країнах відрізняється від податку в Україні. Глобально це дає можливість бізнесу за кордоном бути більш результативними на рекламних аукціонах і оперувати більшими бюджетами ефективніше.

Чекліст: що враховувати онлайн-маркетологам

  • Пам’ятайте, що ваші загальні витрати наприкінці місяця множитимуться на коефіцієнт 20%. Рекомендую одразу закладати цей коефіцієнт у систему аналітики й орієнтуватися на проміжні метрики, враховуючи ПДВ.
  • Враховуйте, що додатковий податок автоматично ускладнить вашу unit-економіку. Тож аби мати перевагу на ринку, користуйтесь spy-інструментами і Meta Ads Library, щоб завжди бути на крок попереду конкурентів.
  • Домонетизація трафіку — спосіб, який допоможе вам частково перекрити додаткові втрати від податкового навантаження. Подивіться у бік Manychat або встановіть push-notifications на вашому сайті.

«Податок на Google»: чого чекати далі

Бізнес постійно адаптується до нових вимог законодавства, цей кейс не виняток, це нормально. Є два типи кампаній, які можна запускати — на охоплення користувачів, і тут просто закладаються додаткові 20% у бюджет. Іншим маркетологам, що працюють за СРА-моделлю, треба шукати варіанти пристосування до закону. Але однаково ці гроші треба закладати у бюджет.

Підсумуємо: бізнес програв, адже тепер сплачує більше податків до бюджету. Компанії масово не повиходили з ринку України. Бізнеси розділилися на два табори. Одні переклали податкове навантаження на кінцевого споживача, інші адаптували податок і взяли частину навантаження на себе.

Постраждав і кінцевий споживач (бізнес + користувач), адже деякі компанії підняли вартість своїх сервісів, наприклад, UpWork, Adobe. 

Держава виграла. :) І цього року отримала додаткові $3,7 млрд до бюджету.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Сергій Лесько — IT-директор OKKO про технологічні рішення для АЗК, застосунки OKKO PAY і Fiska та кібербезпеку в паливному ритейлі

Олександр Тартачний 4 липня 2024 09:00

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 3 липня 2024 20:30

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 3 липня 2024 15:50

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25