Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Олексій Грушко про сервіс PORTO та формування ринку каршерингу в Україні

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
24 червня 2024 8 хвилин читання

У середині червня 2024 року Олексій Грушко та Олег Дробенюк запустили beta-версію першого в Україні сервісу peer-to-peer каршерингу PORTO, завдання якого — надати водіям простий та безпечний доступ до ринку оренди авто. SPEKA запитала Олексія Грушка про те, як влаштована P2P-оренда автівок, скільки коштувала розробка, хто інвестор та яка монетизація у проєкту.

Як ви прийшли до створення сервісу PORTO?

Плани створити такий сервіс були ще до початку повномасштабної війни. За останні роки Україна просунулася щодо цифрового законодавства. Це дало змогу створити легітимний процес оренди автомобіля онлайн.

Також змінилося ставлення людей до власного авто. Якби хтось років 10 тому сказав, що буде здавати свій автомобіль в оренду, більшість сприйняли б це за жарт. А сьогодні доходне управління майном виглядає логічним рішенням автовласника і загалом українці готові до моделі спільного користування, моделі економіки шерингу щодо власного транспорту.

Два роки тому ми почали створювати платформу каршерингу між людьми PORTO. Нікуди не поспішали і зараз вийшли в реліз.

Вебверсія PORTO. Знімок екрана із сайту Вебверсія PORTO. Знімок екрана із сайту

Є подібні сервіси — Getmancar, Mobilecar. Чим відрізняється ваш?

PORTO — це платформа P2P-каршерингу. У нас немає власного транспорту в управлінні. Ми надаємо маркетплейс та необхідні сервіси, щоб ви могли здати своє або орендувати авто іншого власника. Це принципова різниця. Також PORTO про довгострокову оренду — від одного дня.

Така модель, коли люди шерять свій власний транспорт іншим через платформу, існує вже більш ніж 10 років у Штатах. Там є компанії, як-от Turo та Getaround, які змінили підхід до володіння і використання авто. Змінили ринок орендованих автомобілів, значно знизили ціни на оренду автомобілів, створили нових підприємців, тобто власників авто, які управляють невеликими автопарками. Часто це навіть сімейні бізнеси, коли чоловік із дружиною керують автопарком, у них є кілька автомобілів, які вони здають в оренду на платформі та отримують дохід.

Скільки коштувала розробка та хто ваш інвестор?

Розробляли сервіс два роки, пішло на це приблизно $100 тис. Інвестори проєкту — самі ж засновники. Тобто я та Олег Дробенюк. Ми займалися розробкою власним коштом.

А нещодавно у нас з’явився інвестор, що дає змогу додати вже й маркетинг. Саме тому, в принципі, ми і вийшли в реліз. 

Плануєте залучати інвестиції від венчурів?

Поки що про це не думаємо і не витрачаємо на це час. PORTO — це не міжнародний проєкт. Це проєкт, створений спеціально для України, з урахуванням специфіки українського ринку, законодавства, ментальності українців. Тобто це український проєкт для українців. Венчурних інвесторів таке не цікавить. 

Тобто ви не плануєте розширювати географію дії PORTO за межі України?

У планах немає експансії на інші ринки. Ми залишимося в Україні.

На сайті йдеться, що користувачам не потрібні паперові договори. Як тоді відбувається процедура оформлення оренди? 

PORTO — це маркетплейс, на якому є інструмент створення договору оренди. 

Процес оренди для користувачів виглядає так. Орендар подає заявку на бронь автомобіля власнику авто. Власник бачить всі дані з оренди та водійське посвідчення орендаря. Він може перевірити це посвідчення у відкритих реєстрах. 

Ми, до речі, працюємо над інтеграцією сервісів відкритих державних реєстрів, щоб перевіряти водійське посвідчення у межах нашого інтерфейсу.
Олексій Грушко
Застосунок PORTO на IOS. Знімок екрана AppStore Застосунок PORTO на IOS. Знімок екрана AppStore

За схваленні бронювання формується договір оренди. Паралельно відкривається LifeChat, який виступає сучасним актом приймання-передавання авто. Усі домовленості та фотодокументи у ньому є чинними пунктами акта приймання-передавання. 

За оренди авто має бути договір і акт приймання-передавання автомобіля — і коли власник віддає автомобіль в оренду, і коли його приймає.

У LifeChat фіксується стан авто перед передаванням та перед поверненням. Сторони роблять фото авто, його косметичний стан, пробіг, залишок пального, помітні пошкодження. Це допоможе уникнути суперечок у майбутньому.

Кожна фотографія має свій електронний ідентифікатор, вона завжди зберігається в системі, її неможливо видалити, як і будь-який елемент листування. Фото мають водяні знаки, де вказано ID-угоди, час та дату оренди.

Інтеграція електронно-цифрового підпису

Наші розробники вивчають API (прикладний програмний інтерфейс) Дія для інтеграції у PORTO, але й того, що є зараз, достатньо, аби зафіксувати оренду автомобіля та щоб це діяло згідно із законодавством. 

Уникнення суперечностей 

На початку оренди, для того щоб зафіксувати, що автомобіль передається власником орендарю, орендар має сфотографуватися із техпаспортом на тлі автомобіля й надіслати світлину у LifeChat. Так само і за поверненні авто. Власник авто фотографується із техпаспортом на тлі автомобіля. Це ніби підпис. Це робиться для відкриття та закриття договору оренди. Така сама модель практикується і у Turo, і в Getaround, і в інших сервісах peer-to-peer-каршерингу.

Така фіксація допомагає уникнути суперечностей у майбутньому щодо стану автомобіля, пробігу авто. Адже власник може встановити свої умови, наприклад, ліміти пробігу. А оскільки у LifeChat фіксується пробіг авто перед здаванням, за поверненні це легко можна порівняти. Це саме стосується й палива.

У разі виникнення суперечностей, які неможливо вирішити мирним шляхом, сервіс надає сторонам доступ до історії оренди. Цей документ можна використати як доказ у суді.
Олексій Грушко

Наприклад, орендар користується автомобілем протягом тижня. А за місяць після закінчення оренди власник отримує штраф через паркування у недозволеному місці й орендар відмовляється його сплатити.

За допомогою сервісу власник може надати суду історію оренди, яка підтверджує, що автомобіль був у користуванні орендаря на момент порушення. І власник обов’язково виграє цей суд. 

Згодом буде реліз сервісу, за допомогою якого через PORTO можна буде подати заявку на відшкодування збитків. Тобто це буде майже повністю автоматизовано.

Це надасть безпеки і дисципліни відносинам на платформі, адже коли сторони знають про невідворотність покарання за порушення умов договору, то й доводити до суду немає сенсу.

А якщо, наприклад, авто повертають пошкодженим? Усе так само?

Так, орендар несе повну відповідальність за автомобіль під час оренди авто. Тобто тут нічого нового немає, як і у звичайних прокатних компаніях. Якщо сталася ДТП — алгоритм дій традиційний.

Каршеринг за заході вважається екофрендлі-напрямом, тому що використовується так би мовити суспільне авто, а не своє у кожного. Майже кожна така платформа на Заході пише про це у себе на сайті. Чому ви не акцентуєте на цьому?

Насправді наголошуємо. У нас є інфопортал — база знань проєкту. Ведемо там блог. І там є статті про те, наскільки це допомагає знизити кількість автомобілів на дорогах, особливо у години пік. 

Позитивний вплив каршерингу на екологію уже доведений, адже ця модель давно працює у світі — переважно у Штатах, зараз і в Азії. 

Позитивний вплив є не лише на екологію, а й на комфорт людей у місті. Часто у дворах немає вільного місця — автомобілі стоять просто під будинками. Це неефективно і не потрібно. А так автомобіль можна здати в оренду та ще й отримати дохід щонайменше на його утримання, а за більш професійного підходу це вже реальний бізнес. 

Як щодо питання страхування автомобілів у вашому сервісі?

Страхування зараз лише стандартне, тільки те, якого потребує законодавство України — ОСЦПВ. Кожен власник страхує автомобіль так, як вважає за потрібне.

Але за два тижні від моменту релізу ми побачили, що тема додаткового страхування авто саме у період оренди дуже актуальна.

Власники автомобілів хочуть отримати цей сервіс. І я думаю, що ми прийдемо до цього особливого страхування.

За ці два тижні після запуску скільки у вас користувачів? І чи є вже оренда?

Так, оренда є. Користувачів насправді небагато — кілька сотень зареєстрованих людей і 18 розміщених автомобілів.

Попри те що PORTO вже при Beta релізі — це повноцінний робочий продукт, ми не запускаємо рекламні компанії. Нам це літо потрібне для того, щоб зрозуміти, що поправити, що пофіксити на сервісі, як налаштувати маркетинг. Уже є стек правок і роботи для IT-відділу на три місяці вперед. А вже восени збираємось розпочати рекламну кампанію щодо залучення користувачів. 

Ми ж насправді формуємо ринок peer-to-peer каршерингу в Україні. І тут потрібно дуже уважно прислухатися до клієнтів, власників автопарків, до того, що їм насправді потрібно. Це ми й будемо робити: втілювати технічно та інформаційно. 
Олексій Грушко

Над якими саме правками зараз працюєте?

Від мінорних речей на кшталт поправити щось на мапі до правок у серверній архітектурі та бізнес-процесах. 

Триває вивчення «Дії» нашим IT-відділом, щоб підключити авторизацію через «Дія. Підпис». Це буде просто суперсервіс, тому що власник одразу зможе побачити водійське посвідчення, яке актуальне та вже перевірене. І тут же підписати через «Дія. Підпис». Так вдасться уникнути фотографій на тлі авто.

Які ваші плани на найближчі п’ять років? Скільки збираєтесь заробити, залучити власників авто та клієнтів? Якщо можна, кількісні прогнози.

Є певні прогнози щодо ринку peer-to-peer-каршерингу в Україні, і не тільки на наступні п’ять років, а й загалом. Ринок каршерингу продовжує розвиватися і буде тільки зростати, що відповідає світовим трендам. 

Протягом наступних 10 років дедалі більше людей користуватимуться автомобілями без потреби бути їхніми власниками. Деякі люди будуть власниками автомобілів і займатимуться їхнім обслуговуванням, інші — просто користувачами.

У нашій моделі власники авто виступають як підприємці, що займаються управлінням своїм автопарком та обслуговуванням клієнтів, заробляючи на цьому. Ті, хто просто користується автомобілями, будуть лише сприяти зростанню цього ринку.

Можливо, через п’ять років 20% автомобілів на дорогах будуть використовуватися за моделлю каршерингу. Це неминуче, адже прогрес не зупинити. Людство рухається до економіки спільного користування, прагнучи ефективно управляти своїм майном. Це загальний тренд розвитку.
Олексій Грушко

А якою є ваша бізнес-модель, як ви заробляєте кошти на сервісі?

Наразі сервіс PORTO абсолютно безкоштовний для користувачів, і ми хотіли б, щоб він таким і залишився. Наша бізнес-модель передбачає монетизацію через розділення доходів від продажу послуг третіх сторін, наприклад, для початку страхової компанії.

Страхова компанія продає спеціально розроблений для PORTO страховий продукт і ми ділимо доходи від цього продажу. Така монетизація дозволить залишити PORTO як фріміум для користувачів.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

В Україні з’явилась нова платформа каршерингу PORTO

Сергій Коноплицький 13 червня 2024 12:40

Поїздка до нової економіки. Як працює каршеринг та його перспективи в Україні

Анна Нагорна 12 березня 2024 17:25

Getmancar додає ШІ у свій застосунок

Юлія Мирська 26 вересня 2023 13:50

Halo Car запустив дистанційно керовану доставку орендних автомобілів у Лас-Вегасі

Артем Житкевич 29 червня 2023 22:42