Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Поїздка до нової економіки. Як працює каршеринг та його перспективи в Україні

12 березня 2024 5 хвилин читання

Каршеринг — доволі популярний у світі спосіб за невеликі гроші дістатися пункту призначення, не маючи власного авто. І гарний приклад шерингової економіки, де сервіси спільного ужитку дозволяють користуватися послугами без потреби купувати речі або нерухомість, а власникам — заробляти на них. 

В Україні каршеринг поки що не так розвинений, як у США або Європі, хоча у нас користується популярністю короткострокова оренда авто. Це не одне й те саме.

Поїздка до нової економіки. Як працює каршеринг та його перспективи в Україні зображення 1 До чого прагнути українському каршерингу?

Ідея спільного користування

Каршеринг як частина глобального тренду шерингової економіки у світі з’явився у США приблизно 20 років тому. Це взаємовигідна модель, що вже змінила не тільки ринок оренди, але й сам підхід до володіння транспортними засобами. 

За прогнозами, через 10 років  більше половини авто на дорогах міст будуть каршеринговими, розповів SPEKA Олексій Грушко, кофаундер стартапу PORTO.

Орендарі отримали доступ до широкого вибору авто для різних завдань та за меншими цінами, ніж у прокатних компаніях, а власники — можливість ефективно керувати своїм майном у ті дні, коли авто не використовується, компенсуючи витрати на його володіння. А такі компанії, як TURO та Getaround, створили нових підприємців, які управляють парком з кількох авто та отримують реальний дохід з оренди. 
Олексій Грушко

За даними Statista, у 2023 році сервісами каршерингу користувалося понад 54 млн людей у всьому світі. Очікується, ця цифра зросте до 63 млн вже у 2027 році.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чому ми неправильно розуміємо каршеринг

В Україні каршеринг переважно працює як бізнес-модель, тоді як на заході такі сервіси керуються за схемою P2P (peer-to-peer), тобто від приватної особи приватній особі. 

Такі P2P-платформи, на відміну від традиційних прокатних компаній, не володіють і не обслуговують автомобілі, а дають можливість орендувати авто іншого користувача у потрібний час, на необхідний термін, за прогнозованою ціною та умовами. При цьому, оформлення самої оренди авто відбувається на смартфоні у межах нормативно-правового поля з легітимним захистом, як у нотаріуса. 
Олексій Грушко
Поїздка до нової економіки. Як працює каршеринг та його перспективи в Україні зображення 2

У нас же працюють компанії, які мають власні автопарки та дозволяють брати машини в оренду за допомогою смартфону, нараховуючи тариф за хвилину, годину або добу. Вони займаються управлінням та обслуговуванням авто, але не надають маркетплейс, де власники могли б розміщувати свої автівки для шерингу іншим.

Сarsharing — це про «ділитися авто». В Україні ця назва стала загальною для короткої  оренди авто від компаній, та справжній шеринг — це про обмін між людьми. 
Олексій Грушко

Гібридний український формат

Найвідомішим українським сервісом шерингу авто є Getmancar, який з’явився у 2018 році. Компанія працює у Києві, Дніпрі та кількох західних областях. Також у нас є стартап Mobilecar, який здає в оренду виключно електромобілі. Решта ринку компанії, що пропонують класичну короткострокову оренду авто через сайти або застосунки.

Поїздка до нової економіки. Як працює каршеринг та його перспективи в Україні зображення 3 Машини з автопарку Getmancar

Хоча Getmancar має власний автопарк, де приблизно 500 автівок, компанія також впроваджує елементи P2P-каршерингу. Сервіс дозволяє користувачам або ж інвесторам здавати своє авто в оренду. На машину встановлюють необхідне обладнання, а потім додають її у сервіс Getmancar. За 23% від обороту автівки платформа надає послуги з розміщення, диджитального адміністрування та безпеки.

Все-таки це дуже відрізняється від американських P2P-стартапів TURO та Getaround, які дозволяють взяти напрокат авто безпосередньо у його власника на договірних умовах. 

Перспективи каршерингу в Україні

Глобальні тренди натякають на те, що у майбутньому кількість автівок у приватній власності буде скорочуватися на користь таксі, каршерингу та похвилинної оренди самокатів. Такі сервіси мають безліч плюсів: зручність та постійна доступність прокатного транспорту, екологічність, відсутність витрат на пальне та обслуговування власного авто тощо. 

В Україні попит на прокатний транспорт зростає навіть попри війну. Як зазначив СЕО Getmancar Тарас Гетманський, загальна кількість користувачів сервісу у липні 2023 року збільшилася до 210 тис., хоча до повномасштабної війни ця цифра становила 180 тис. І це лише один приклад.

Поїздка до нової економіки. Як працює каршеринг та його перспективи в Україні зображення 4 P2P платформи дозволяють орендувати авто безпосередньо у власника

Досі залишається вільною ніша P2P-каршерингу, та для її розвитку є безліч можливостей. Цьому, зокрема, сприяють закони України щодо верифікації користувачів та електронного підпису, таким чином можна легітимізувати угоду між орендарем та власником на маркетплейсі, не потребуючи посередника у вигляді компанії.

Таку платформу для оренди авто між людьми зараз розробляє, наприклад, український стартап PORTO, який незабаром планує вийти у beta-реліз. А можливо, після перемоги на наш ринок зайдуть і світові каршерингові стартапи, як це колись успішно зробив Bolt з електросамокатами.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 24 березня 2025 08:13

Що таке глобальний рух MeToo?

Олеся Руденко 20 годин тому

Огляд сервісів для створення музики за допомогою ШІ

Сергій Коноплицький 17 годин тому

Над Україною помітили унікальне явище: що відомо

Владислав Паливода 24 березня 2025 23:16

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 24 березня 2025 00:13