Олександр Глущенко про ідею загальної системи оподаткування для провайдерів інтернету
Після того як голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев заявив, що треба підвищити податки для провайдерів інтернету у сім разів, у ЗМІ зразу оголосили про початок «хрестового походу на провайдерів інтернету». Телеком-ринок гостро відреагував, тож SPEKA вирішила розпитати медіаексперта Олександра Глущенка про цю ініціативу представника влади.
Про нову систему оподаткування для провайдерів
У своїй колонці Данило Гетманцев назвав кілька галузей, де ефективно вирішено питання «сірих» і «чорних» схем зі сплати податків і ведення бізнесу — лікеро-горілчана, ювелірна промисловість, ринок пального, тютюнових виробів, гральний бізнес. На його думку, час взятися за надавачів доступу до фіксованого зв’язку та інтернету. Нардеп навів статистичні дані про галузь.
Загальні доходи від надання послуг фіксованого зв’язку у 2023 році становили 21,2 млрд грн, зростання порівняно з попереднім роком на 33,3% (для порівняння: доходи операторів мобільного зв’язку — 61,7 млрд грн, темпи збільшення порівняно з 2022-м — лише 9,8%).
Середній дохід на одного користувача послуг фіксованого зв’язку — 219 грн (проти 102,1 грн у мобільного).
На думку Гетманцева, бізнес у цьому сегменті масово маскується під фізичних осіб-підприємців.
Підписуйтеся на наші соцмережі
«Вигода безсумнівна: отримуючи від одного користувача 219 грн доходу, за використанні спрощеної системи оподаткування з них сплачується лише 10,95 грн (!!!) податків, тоді як податкове навантаження на загальній системі становило б 75,34 грн — у сім разів вище», — пише народний депутат.
На думку учасників ринку, влада таким чином хоче піти найпростішим шляхом. Замість зміни законодавства, яке всі ці роки всіх влаштовувало, або покарання тих, хто дійсно ухилявся від сплати податків, пропонують просто знищити певний сегмент провайдерів.
У соцмережах вони пишуть, що отримують листи від Державної податкової служби України з пропозицією перейти на загальну систему оподаткування.
У коментарях до цього посту видно, що такі листи отримують багато провайдерів.
Про наслідки зміни системи оподаткування
На думку Олександра Глущенка, влада не зовсім розуміє, що деякі провайдери, особливо на прифронтових територіях, не отримують значних прибутків, а банально виживають.
«Локальний провайдер — це зазвичай сімейний бізнес, коли у підприємця є декілька сіл, де він побудував мережу. Він і колцентр, і монтажник, і бухгалтер, і системний адміністратор. Наприклад, він заробляє у селі 20-30 тис. грн. Для села це достойні гроші. Якщо він тільки на бухгалтера має витратити 20-30 тис, тому що бухгалтер буде завантажений щодня, то у нього два варіанти: або він піде у тінь, або закриється чи продасться. І тут виникає питання, кому стане легше від цього. На мою скромну думку, це необдуманий крок, який призведе до зникнення зв’язку на прифронтових територіях, у депресивних регіонах, у селах», — говорить Олександр Глущенко.
Постраждати від оновлення податкового навантаження можуть і місцеві бюджети. Для маленьких ОТГ бюджетна частка від провайдерів — це 4-5%.
Такий бізнес у прифронтових регіонах — окрема історія стійкості. Кошти підприємці витрачають здебільшого на ремонт обладнання, тому що кожен обстріл це посічення оптичних магістралей, які іноді ремонтувати нема кому.
«Як показала практика, ФОП в Україні не людина, — каже Олександр Глущенко. — ФОП не може себе забронювати, ФОП у нас податковий ухилянт, ФОПу держава не дозволяє придбати акумулятори, генератори, без ПДВ-розмитнення поставити собі на баланс, тому що йому потрібно займатися зовнішньоекономічною діяльністю, дізнатися, що таке митниця, купівля валюти. У нього на це просто немає ресурсів. Держава поставила гравців ринку у нерівні умови. Мобільним операторам вона дозволила забронювати 100% персоналу, а решті, у кого немає певного об'єму прибутку (20 млн грн, яких ні в кого немає), — ні».
Це створює перекос, у межах якого технічно кваліфікований персонал влаштовується до великої трійки мобільних операторів, де його точно забронюють.
Втілення ідеї Гетманцева спричинить деградацію зв’язку, вважає експерт, зникнення його у певних регіонах. І, звісно, подорожчання послуг.