Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Спекотне промо
Спекотне промо
16 жовтня 2023 15 хвилин читання

Навігація у відкритому морі стартап-лідерства

Анна Даценко
Анна Даценко
операційна директорка IdeaSoft

Лідерство — це паливо, яке живить двигун будь-якого успішного бізнесу. Але у світі стартапів це не просто важливо, це необхідно. Правильне лідерство може розкрити невичерпний потенціал команди, що приведе до підвищення продуктивності, мотивації та успіху.

Подумайте про це: якщо ви засновник стартапу, то, по суті, є капітаном корабля. Вам потрібно орієнтуватися у мінливих водах, вести корабель до поставлених цілей і надихати команду не зупинятися на досягнутому, навіть коли важко. Саме тут з’являється сильне лідерство, воно може стати різницею між командою, яка тоне, і тією, яка на плаву.

Згідно з дослідженням Harvard Business Review, 65% стартапів зазнають невдачі через проблеми з лідерством, а дослідження McKinsey показало, що 500 керівників вважають розвиток лідерства пріоритетом людського капіталу як зараз, так і в майбутньому.

Отже, якщо ви хочете, щоб ваш стартап ішов у ногу з життям, саме час інвестувати у лідерство. У цій статті ми розглянемо різні концепції ефективного лідерства у стартап-командах, надамо вам практичні інструменти та ідеї, необхідні для того, щоб стати найкращим мореплавцем у світі бізнесу. 

Ефективне лідерство починається з ефективного лідера

Ефективне лідерство лежить на перетині потреб команди, бізнесу й лідера. Якщо ми говоримо про потреби бізнесу, то враховуємо ,які компетенції та експертиза необхідні бізнесу від команди та лідерів, щоб досягати результатів та реалізовувати візію. Коли йдеться про потреби команди, ми повинні створити безпечне й продуктивне середовище, яке сприяє командній роботі та лояльності до бізнесу і його лідера.

Однак багато людей і керівників не беруть до уваги потреби лідера. Але ж важливе правило: перш ніж намагатися допомогти тим, хто поруч, потрібно одягнути власну кисневу маску. Для того щоб успішно сформувати і розвивати команду, важливо визначити пріоритети власних потреб, власні сильні та слабкі сторони, інтереси, щоб визначити свій портрет лідера, зберігаючи свою автентичність. Як ви можете це зробити?

Для доповнення вашого лідерського профілю існує модель 3С від Ivey Business School.

Зазначається, що лідери складаються з унікального поєднання характеру (рис, цінностей, чеснот) і компетенцій у людських, організаційних, ділових і стратегічних аспектах. У поєднанні ці 3С створюють загальний потенціал, необхідний для ефективного лідерства. Однак відданість справі також є життєво важливою складовою успіху. Як лідер ви повинні мати прагнення, зацікавленість і готовність йти на жертви, коли це необхідно для досягнення ваших цілей.

Менеджер vs лідер

Але не заходьте надто далеко, зосереджуючись на лідерстві, оскільки ви все ще стартап. Продукт, який ви створюєте, вимагає як управлінських, так і лідерських ролей, які часто розглядаються як різні, підкреслюючи, що тільки лідери можуть підтримувати залученість і лояльність працівників до компанії, в той час, як менеджери зосереджуються на підтримці поточного стану, визначенні пріоритетів ефективності, завдань, бюджетів, розвитку процесів і, як правило, керують з авторитетом. Деякі концепції припускають, що лідери — це наступний крок після менеджера, що вимагає певних компетенцій для ефективного керівництва командою. Але ось у чому річ: чудовий лідер може бути чудовим менеджером, і навпаки. Йдеться не про протиставлення однієї ролі іншій, а про визнання унікальних сильних сторін кожної з них і вміння перемикатися між ними, особливо в неспокійному житті стартапу.

Група vs команда

Гаразд, ви вже на шляху до того, щоб стати великим лідером, але чи змогли б ви зробити це без своєї команди? А що насправді означає команда? Заглибимося в це глибше.

Хоча група людей може працювати разом над проєктом, вони часто мають індивідуальну відповідальність, цілі, успіх чи невдачу. На відміну від цього, команда складається з людей, які мають спільні цілі та взаємну підзвітність, з колективним успіхом чи невдачею.

Це означає, що команда більш згуртована і взаємозалежна, ніж група, оскільки група може працювати разом над виконанням завдання, але не мати однакового розуміння того, чому це завдання є важливим. На противагу цьому, команда об'єднана спільним баченням, яке спрямовує їхні зусилля й надихає на роботу гуртом заради спільної мети. Зрештою, роль лідера полягає в тому, щоб створити середовище, в якому група може стати високопродуктивною командою. Це вимагає формування спільного бачення, сприяння взаємній підзвітності й надання членам команди можливості покладатися один на одного для досягнення спільних цілей і завдань.

Перетворіть групу на єдину команду

Для того, щоб вашій команді було легше еволюціонувати від групи до команди, важливо проаналізувати динаміку команди, де вона перебуває зараз і що потрібно зробити, щоб перейти на наступний рівень ефективності.

Існує безліч фреймворків, які ви можете використовувати, але ми хотіли б виділити три з них:

1. Модель Тукмана

Ця парадигма визначає п'ять етапів розвитку команди, які допоможуть вам подолати злети й падіння командної роботи, побудувати культуру конструктивних конфліктів і, зрештою, досягти поставлених цілей.

Для лідера дуже важливо розуміти, на якому етапі п'ятиступеневого процесу перебуває ваша команда, і впроваджувати стратегії, щоб рухатися вперед.

Створення культури конструктивних і здорових конфліктів може допомогти зміцнити почуття довіри й поваги між членами команди, що в кінцевому підсумку призведе до кращої комунікації й командної роботи. Пам'ятайте, що кожна команда проходить всі етапи, тому важливо не пропустити жоден з них.

2. Інтегрована модель розвитку групи Сьюзен Вілан

Згідно з інтегрованою моделлю групового розвитку Сьюзен Вілан, команди проходять чотири етапи, і роль лідера змінюється на кожному з них. На першому етапі команда є залежною й інклюзивною, а лідер виступає в ролі інструктора, який все пояснює й перевіряє кожне завдання.

Побудова відносин на цьому етапі має вирішальне значення, і лідер повинен інвестувати в це багато часу. Коли команда переходить до другого етапу, який характеризується взаємозалежністю і конфліктами, роль лідера стає менторською, він приділяє менше часу мікроменеджменту і більше — стратегічним діям.

Третій етап — це довіра та структура, і лідер може делегувати деякі завдання іншим членам команди та приділяти більше часу стратегічному мисленню й діяльності.

Четвертий етап характеризується продуктивністю, а роль лідера переходить до ролі експерта. Команда зріла, і лідер потрібен лише в складних ситуаціях як експерт, а не для того, щоб наставляти чи консультувати в рутинних питаннях.

Згідно з дослідженнями, зазвичай команді потрібно близько шести місяців, щоб перейти від стадії залежності та включеності до стадії продуктивної роботи. Однак темпи прогресу можуть бути різними, залежно від компетенцій лідера й динаміки команди.

3. П’ять дисфункцій команди

Ще одна концепція, на яку важливо посилатися лідерам, — це «П'ять дисфункцій команди» Патріка Ленчіоні (Patrick Lencioni). Модель Ленчіоні припускає, що п'ять поширених дисфункцій можуть перешкоджати успіху команди. Ці дисфункції накладаються одна на одну, тому важливо вирішувати їх у певному порядку, починаючи з найпростіших і переходячи до більш складних. Ось п'ять дисфункцій які треба пропрацювати з командою і перетворити у функції:

Як керівник ви можете використовувати свою обізнаність про п'ять дисфункцій, щоб розпізнавати проблеми в міру їх виникнення, щоб допомогти команді бути більш ефективною. Цей фреймворк передбачає оцінювання команди на наявність тієї чи іншої дисфункції. Заглибившись більше в цю тему, та проаналізувавши вашу команду, ви зможете визначити над якою дисфункцією варто працювати спершу, і які болі команди треба вирішити. І пам'ятайте, що це лише п'ять факторів, які можуть вплинути на продуктивність команди, тому використовуйте їх разом з іншими інструментами командної ефективності.

Що ще?

Насправді існує безліч концепцій, які допомагають засновникам будувати команди. Однак майже всі концепції наголошують на певних компонентах, необхідних для розвитку згуртованої команди:

1. Роль конфлікту

Кожен підхід наголошує на тому, що конфлікт може бути позитивною силою у побудові сильної й ефективної команди, невідємним етапом її розвитку, але лише за умови конструктивного підходу до нього. Як лідер, намагайтеся створити культуру, в якій члени команди почуваються в безпеці, висловлюючи свої ідеї й думки, навіть якщо вони не згодні один з одним. Використовуйте інструменти, що допомагають команді конфліктувати конструктивно, шукаючи найкращі рішення для команди та бізнесу, та не руйнуючи особисті стосунки. Це вимагає побудови фундаменту довіри та поваги, який може бути досягнутий через відчуття безпеки.

2. Психологічна безпека: спільне переконання членів команди в тому, що команда є безпечною для міжособистісного ризику.

Характеристики:

  Можливість бути відвертими, говорити чесно

  Робити помилки, не боячись приниження, покарання, відторгнення

  Члени команди вільно надають один одному зворотний зв'язок і кидають виклик

  Здорові й конструктивні конфлікти

  Людям комфортно бути собою

3. Можливість робити помилки

Помилки часто розглядаються як щось, чого слід уникати за будь-яку ціну, але, як ми вже знаємо, для стартап-команд вони можуть бути цінним активом. Насправді прийняття помилок допомагає команді формувати загальну стійкість, знаходити інноваційні рішення, пробуючи щось нове, і сприяти співпраці всередині самої команди. Однак дуже важливо розуміти причину помилок. Тут може допомогти аналіз помилок за підходом Емі Едмундсон, яка показує що є помилки, що потребують покарання, а є ті, що показують на несправності системи й призводять до інновацій, і за них треба навіть хвалити.  

4. Здатність команди сприймати зміни

Стартап-середовище дуже неспокійне і швидко змінюється, особливо на ранніх стадіях.

Втома від змін проявляється в негативних реакціях, таких як вигорання, розчарування чи апатія, і призводить до зниження залученості та продуктивності працівників. Втому спричиняє не лише великий обсяг масштабних змін. Різні типи змін впливають на працівників, і виявилося, що щоденні зміни, такі як перехід до нового керівника чи команди, набагато шкідливіші, ніж радикальні організаційні зміни. Компанія Gartner проаналізувала дані понад 4 000 працівників різних рівнів, регіонів і географічних зон і виявила, що краще сприймати зміни працівникам допомагають два чинники:

  Довіра: ступінь віри працівників у те, що ключові зацікавлені сторони враховують їхні інтереси й виконують, що обіцяли. Працівники, які повідомляють про високий рівень довіри, мають середню здатність до змін у 2,6 раза більшу, ніж ті, хто має низький рівень довіри.

  Згуртованість команди: ступінь, до якого команди поділяють почуття приналежності та зв'язку, а також відданість, підзвітність і спільну мету. Працівники з сильною командною згуртованістю мають здатність до змін у 1,5 раза більшу, ніж ті, хто має низьку командну згуртованість

Отже, існує безліч концепцій, які, подібно до карти, можуть підказати найкращий маршрут для розвитку лідерських навичок, надаючи вказівки, на чому зосередити зусилля і які запитання ставити. Це заощадить час і допоможе швидше дістатися до суті проблеми.

Лідерство в команді стартапу має вирішальне значення для успіху і вимагає унікального набору навичок і якостей. Тож якщо ви є стартап-лідером чи прагнете ним стати, пам'ятайте, що ви — капітан корабля своєї команди. На цьому шляху приймайте виклики й помилки, використовуючи їх як можливості для навчання та зростання. Маючи тверду руку біля керма й команду, яка довіряє й підтримує вас, ви зможете провести свій стартап крізь будь-який шторм і впевнено дістатися до місця призначення.

Навігація у відкритому морі стартап-лідерства

1. Важливість лідерства у стартапах

  Лідерство має важливе значення для успіху будь-якого стартапу, розкриваючи потенціал у команді та стимулюючи продуктивність, мотивацію й успіх.

  Дослідження показують, що проблеми з лідерством є причиною 65 % невдач стартапів.

2. Ефективне лідерство починається з ефективного лідера

  Лідерство вимагає врахування потреб команди, потреб бізнесу й потреб лідера.

  Визначте пріоритети власних потреб як лідера та зрозумійте модель 3С від Ivey Business School: характер, компетенції й відданість справі.

3. Менеджер vs лідер

  Засновники стартапів повинні ефективно керувати командами й вести їх за собою.

  Великі лідери також можуть бути великими менеджерами, і дуже важливо визнавати сильні сторони кожної ролі й перемикатися між ними, коли це необхідно.

4. Група vs команда

  Команди більш згуртовані та взаємозалежні, ніж групи, мають спільні цілі та взаємну підзвітність.

  Роль лідера полягає в тому, щоб створити середовище, в якому група може стати високопродуктивною командою.

5. Перетворіть групу на єдину команду

  Для аналізу командної динаміки й підвищення ефективності команди використовуйте концепції, такі як модель Такмана, модель Сьюзен Вілан, а також «П'ять дисфункцій команди».

  Підкресліть роль конструктивного конфлікту та психологічної безпеки у створенні сильної команди.

6. Визнавати помилки та сприймати зміни

  Сприймайте помилки як можливості для навчання й інновацій у команді.

  Щоб краще сприймати й управляти змінами, які часто трапляються в стартап-середовищі, культивуйте довіру та згуртованість команди.

7. Використання концепцій лідерства

  Існує безліч концепцій лідерства, які допоможуть засновникам створити згуртовану команду.

  Ці концепції дають вказівки, на чому зосередити зусилля і як ефективніше розв'язувати проблеми.

8. Прийміть роль лідера стартапу

  Лідерство в стартапі вимагає унікальних навичок і якостей.

  Приймайте виклики й помилки, вчіться на них та впевнено керуйте своєю командою.

Отже, лідерство — це паливо, яке рухає успіх стартапів. Як лідер стартапу визначайте пріоритети власних потреб, розумійте динаміку команди та сприяйте створенню атмосфери довіри, поваги та співпраці. Сприймайте виклики й помилки як можливості для зростання, і з твердою рукою ви зможете вести свій стартап до успіху.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

В Україні пропонують 500 тис євро на розвиток стартапів

Владислав Паливода 19 червня 2024 13:31

Як переселенцям отримати підтримку для розвитку бізнесу — проєкт «Ідеї»

Олеся Дерзська 15 червня 2024 08:16

Український психологічний стартап Rozmova отримав грант від Google на $100 тис.

Олеся Дерзська 13 червня 2024 18:02

Ілоне, не плач! Як українські ентузіасти збирають електровантажівки у гаражі

Сергій Коноплицький 13 червня 2024 18:01