Штучний інтелект та соцмережа Ілона Маска допомагають визначити рівень депресії

9 травня 2024 5 хвилин читання

Використання ШІ та соціальних мереж для відстеження депресії дає більш надійні оцінки, ніж опитування. У цьому впевнені дослідники з Університету Стоуні-Брук у співпраці з комп’ютерними науковцями та психологами зі Стенфордського університету та Університету Пенсильванії.

Дослідження, в якому використовувався штучний інтелект і пости у соцмережах для оцінювання рівня депресії і тривоги у майже половині американських штатів, показало, що виміри, отримані за допомогою ШІ, дають більш достовірні оцінки, ніж опитування населення. Результати дослідження публікує науковий журнал Nature.

Депресія — глобальна проблема людства

Депресія і тривога — два основні розлади психічного здоров’я у суспільстві. Депресія є поширеною глобальною проблемою, яка вражає приблизно 3,4% населення світу, згідно з дослідженням Our World In Data. За оцінками, 264 млн людей страждають від неї.

В Україні, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 2,8 млн українців страждають від депресії. Це 6,3% населення.

За даними Національного центру медичної статистики США (NCHS) та Бюро перепису населення, у 2019 році 10,8% дорослих американців страждали від тривоги або депресії.

Новий метод дослідження рівня депресії

Зазвичай для вимірювання стану здоров’я населення використовують телефонні опитування, де людям ставлять запитання, чи відчували вони смуток або занепокоєння. Проте, згідно з дослідженням, таким звітам бракує даних.

У дослідженні використали один із найбільших наборів даних з вимірювання депресії та тривоги, який колись використовувався у відкритому доступі. Ці вимірювання психічного здоров’я називаються «Мовні оцінки психічного здоров’я» (Language-based mental health assessments, LBMHA) — нова система штучного інтелекту для вимірювання психічного здоров’я у суспільстві за допомогою мови соціальних мереж. Завдяки їй дослідники проаналізували майже 1 млрд твітів від понад 2 млн користувачів, які проживають у 1418 округах США з усіх 50 штатів.

За словами старшого автора Г. Ендрю Шварца, доктора філософії, доцента кафедри комп’ютерних наук Університету Стоуні-Брук, LBMHA мають більшу надійність, ніж соціологічні опитування, проведені для вивчення суспільного добробуту. LBMHA також краще, ніж опитування, прогнозують інші вимірювання спільноти, які зазвичай асоціюються із психічним здоров’ям, наприклад, рівень смертності. Оцінки, отримані за допомогою штучного інтелекту, також виявилися більш передбачуваними щодо інших соціальних, економічних і політичних змінних.

Саме Шварц разом із провідним автором Сіддхартом Мангаліком, докторантом комп’ютерних наук Університету Стоуні-Брук, та Йоганнесом Айхштедтом, доцентом психології та людиноцентричного ШІ у Стенфорді, створили LBMHA.

Твіти викривають депресію

Система LBMHA є кульмінацією майже десятирічної роботи створення надійних оцінок психічного здоров’я, пише Medical Xpress. Вона містить геолокацію користувачів Twitter/X, визначення моделей використання мови користувачами з дописів у Twitter/X, об’єднання цих оцінок за регіонами та адаптацію моделей ШІ, які аналізують мову для оцінювання психічного здоров’я.

Цей метод з дивовижною точністю порівнює показники депресії зі смутком та показники тривоги із занепокоєнням, зібрані за допомогою репрезентативних телефонних опитувань у 2020 році.

Основна складність нового методу — виявлення сигналів психопатології через мовну поведінку і те, як користувачі презентують себе у соцмережах.

Вимірювання у соціальних мережах дає нам змогу відстежувати депресію і тривогу в режимі реального часу.
Йоганнес Айхштедт

Співавтор дослідження Шон Клустон (Sean Clouston), доктор філософії, професор програми з громадського здоров’я та кафедри сімейної, демографічної та профілактичної медицини Школи медицини Ренесансу (RSOM) в Університеті Стоуні-Брук, зазначає, що слухати мову людей — найкращий спосіб зрозуміти їхній емоційний стан, зокрема почуття тривоги або смутку, ніж прямі відповіді під час опитування.

«Це дослідження надає новий інструмент для опису та розуміння суспільного психічного здоров’я у спосіб, який неможливо було уявити ще п’ять років тому, — каже Клаустон. — Ми сподіваємося, що незабаром його зможуть використовувати клініцисти, фахівці із психічного здоров’я та інші, щоб допомогти поліпшити психічне здоров’я населення у майбутньому».

Шварц каже, що вони продовжуватимуть оцінювати систему, створену штучним інтелектом, щоб перевірити її корисність протягом наступних років.