Які переваги дає нетворкінг та як його будувати

14 листопада 2023 3 хвилин читання

Є один чинник у бізнесі, який впливає на успіх навіть більше, ніж маркетинг, якість, ціна або масовість. Це ваші зв’язки. Кожен підприємець повинен уміти їх знаходити та вибудовувати, а про власний алгоритм я розповім у цій статті.

Чому вибудовувати зв’язки важливо

Але спочатку поговоримо про їхню важливість на реальних прикладах. В одній компанії, з якою я працюю, звільнився HR. Здавалося б, дуже важлива посада, тому компанія мала б звернутись до агенції з рекрутингу або виставити вакансію. Натомість топменеджмент компанії згадує, хто міг би обійняти цю посаду зі своїх знайомих.

На цьому прикладі можна зрозуміти, що перший етап для компаній навіть у пошуку кандидатів — це не рекрутери, не проголошення вакансій, а власні зв’язки. Якщо цей етап не дає результатів, то спускаються нижче, після зв’язків зазвичай ідуть рекрутингові агенції, а потім — вакансії. Зрозуміло, що це стосується не всіх компаній, але практика дуже поширена.

Це працює також у протилежному напрямку. Одному з клієнтів я допомагав виправити проблеми з дикцією. Ці проблеми негативно впливали не тільки на його особисте життя, а й на бізнес: він був членом чотирьох бізнес-клубів, мав постійно презентувати свою компанію потенційним партнерам та генерувати потік клієнтів. Цей чоловік — дуже відкрита до спілкування та співпраці людина, а відколи ми покращили його дикцію, він став знаходити більше необхідних контактів та створювати майже вдесятеро більше продажів, ніж весь відділ маркетингу.

Як бачите, «за лаштунками» бізнесу панують зв'язки. Втім, навіть такі комплексні процедури будуються за нескладним алгоритмом.

  • 1
    Шукайте ті місця, де є необхідні вам люди. Не підбирайте всіх людей підряд, знаходьте лише в тих джерелах, де є люди з вашої галузі, яким ваш бізнес буде цікавим.
  • 2
    Орієнтуйтесь на користь для інших. Партнерство передбачає взаємну вигоду, тому ніхто не стане працювати з тими, хто зациклений на власних інтересах. Визначайте та правильно подавайте необхідність у співпраці з вами.
  • 3
    Приділіть увагу самопрезентації. Над подачею своєї компанії варто працювати заздалегідь. Якщо презентація пройде успішно, то вас запам'ятають, а в ідеалі — будуть зацікавлені у співпраці.
  • 4
    Спілкуйтеся. Коли потенційні партнери знайдені — час почати діяти. Якщо у вас розвинені навички комунікації, то з головним етапом проблем не має виникнути. Комунікуйте, домовляйтеся та не забувайте про взаємну вигоду.
  • 5
    Підтримуйте контакт. Ця частина може бути складною, оскільки треба щиро цікавитись людиною, не тільки щодо бізнесу, а й в особистому житті. Якщо ви будете вітати з Днем народження або цікавитись добробутом родини, то вас навряд чи забудуть.

Замість післямови

Зв’язки керують світом. А для бізнесу ця приказка особливо актуальна. Для ефективної побудови нетворкінгу потрібні досвід та регулярна практика, а з цими простими порадами здобути їх буде набагато легше.