Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Краще, ніж гроші: які можливості для бізнесу створюють інвестори

Lesia Nakonechna
Lesia Nakonechna PR manager
16 листопада 2022 7 хвилин читання

Людина з бізнес-ідеєю, яка побоюється звернутись до інвесторів, просто не знається на правильних інвесторах. Так само, як засновник молодого бізнесу впевнений, що інвестиції — то зашморг на шию, посягання на свободу рішень та інтелектуальну власність і думає, що «краще вже самотужки».

Насправді інвестор може принести у проєкт не тільки гроші й не виключно заради їх примноження. Є сучасні фонди, які прагнуть брати участь у стартапах з потенціалом як ментори та експерти. Заради партнерських стосунків, розвитку ефективного бізнесу, залученості до цікавої справи, зрештою — задля спільного зростання.

Коли гроші не головне: які болі можуть закрити інвестиційні фонди

Формат інвестування «розумних грошей» втілює колективну силу фінансової підтримки та додаткових переваг, які здатне запропонувати менторство інвесторів. Яких саме переваг?

  • Досвід у побудові та розвитку бізнесу у вашій сфері. Підприємці, які приходять в інвестиційну діяльність з топменеджерів чи провідних фахівців, мають власний (зазвичай неодноразовий) досвід створення та розвитку продукту або компанії. На додаток, що більше вони працюють зі стартапами, то глибше розуміються на типових проблемах бізнесів-початківців і специфічних складнощах роботи у певній сфері. Інвестор на вертикальному ринку має знання та інтуїцію, які допоможуть фаундеру уникнути багатьох помилкових кроків.
  • Можливості ефективно працювати з людським капіталом. Створення команди для нового проєкту — рівняння з багатьма невідомими. Для стартапу, але не для інвестиційного фонду, який має професійних рекрутерів та ейчарів й налагоджені процеси рекрутингу, побудови організаційної структури, залучення й адаптації фахівців.
  • Налагодження базових бізнес-процесів. На етапі, коли зусилля, час та кошти стартапу мають бути сконцентровані на розробці й просуванні продукту, підтримка інвесторів в операційних питаннях виявляється життєво важливою.
  • Побудова репутації та нетворкінг. Коли інвестор стає ментором та партнером, його професійні, бізнесові та соціальні звʼязки починають працювати на стартап.
  • Реклама та просування. Інвестор, який надає smart money, зацікавлений у довгостроковому успіху проєкту. Він сам стає євангелістом продукту, допомагаючи просувати його на нові ринки.
  • Масштабування й перспективи фінансування. Правильний інвестор може стати джерелом репутаційно сприятливої інформації про стартап, приводом зацікавитись ним для інших інвесторів. Зрештою, сам може інвестувати на подальших раундах.

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • Менторство та коучинг. Такі інвестори — досвідчені консультанти, здатні побачити нові можливості, запропонувати цікаві нішеві ідеї, цінне коротко- та довгострокове менторство, ділове чуття, soft skills лідера та керівника. Все це незамінне для фаундерів, які не мають навичок прийняття значущих бізнес-рішень та керівництва командою.
Поширена помилка, якої підприємці припускаються у своїй боротьбі за пошук фінансування, полягає у тому, щоб занадто багато уваги приділяти отриманню грошей на певних умовах й недостатньо зважати на тих, хто надає ці гроші. Я завжди раджу своїм стартапам орієнтуватись на smart money — це найкращий спосіб зібрати кошти та збільшити ймовірність успіху.
Засновниця та гендиректорка The Center for Advancing Innovation Розмарі Трумен.

Приклад, який поруч, — український інвестиційний фонд NetSolid Investments. Він пропонує вітчизняним бізнесам з IT та діджитал-маркетингу інвестиції в поєднанні з експертними компетенціями.

Фонд забезпечує роботу таких напрямків: операційна діяльність, фінанси, бухгалтерський облік, юридичне забезпечення, PR, робота з людськими ресурсами, включаючи рекрутинг. Вони розуміються на сучасних сервісах для роботи в цих сферах й мають досвід впровадження таких сервісів в бізнес-процеси. Він пропонує засновникам і власникам бізнесів менторів та експертів, які допомагають розробити стратегію, проаналізувати вузькі місця та побачити перспективи, сприяють реалізації можливостей та розвʼязанню проблем. Тобто все те, що ви очікуєте від будь-якого серйозного інвестиційного фонду.

Команда фонду формувалась таким чином, щоб надавати всебічну підтримку бізнесам на етапах від ідеї до побудови команди, стратегії та бізнес-моделі. Й зараз ми шукаємо експертів, щоб масштабувати компетенції.
Юлія Власенко, HR Manager NetSolid Investments

Про «розумне фінансування»

Які великі ризики вбачає у зверненні до інвесторів засновник бізнесу?

  • Втратити контроль над власним бізнесом. Багато хто досі вважає, що інвестфонди надають щось типу кредитів, а потім вимагають левову долю бізнесу. Насправді сучасні фонди пропонують партнерські відносини на цілком прозорих, заздалегідь відомих та юридично задокументованих умовах.
  • Втратити бізнес-ідею. Про це дуже пекреймаються стартапи з інноваційною складовою, адже бізнес-ідея ледь не головний їх актив. Серйозні інвестиційні фонди, в тому числі і NetSolid Investments, завжди пропонують підписати non-disclosure agreements, адже вони мають серйозні наміри і не будуть роизикувати репутацією.

«Розумне фінансування» — це підсилення бізнесу експертизою у найбільш важливих питаннях, стратегічно значущих для його розвитку.

Засновник стартапу, який вважає, що краще діяти повільніше, проте самостійно, може надихатись прикладами Джека Ма або Джефа Безоса. Проте він не бере до уваги найважливіший чинник — час.

  • По-перше, саме час у фізичному сенсі — найцінніший ресурс. Експертиза допомагає стартапу розвиватись, залучати клієнтів та масштабуватись на ринку значно швидше.
  • По-друге, час як епоха змінився. Технологічний прогрес пришвидшується, а події останніх років збільшили значущість у людському житті дистанційних комунікацій. IT та діджитал маркетинг — сфери, де нові ідеї та технології народжуються й впроваджуються особливо бурхливо. Тих, хто налаштований на «тихо їдеш», конкуренти, залучивши інвестиції, залишать на роки позаду.
  • По-третє, людині, яка прагне започаткувати власний успішний бізнес, не можна марнувати час на перемовини з інвесторами, котрі не розуміють специфіку її ринкової ніші. З великою ймовірністю цей пітчинг не дасть результатів.

Переваги підходу smart money для фаундера:

  • Економія часу, сил та грошей на створення власної команди (на початковому етапі).
  • Мінімізація стратегічних та тактичних помилок в побудові бізнесу.
  • Можливість сконцентруватися на продукті та робити його якісним.

Висновок

Як бачимо, серйозні інвестиційні фонди не просто хочуть заробити на стартапі, вклавши гроші і отримавши прибуток. В інтересах інвестора всебічно допомагати розвитку стартапів, підтримувати їх не тільки фінансово, а й своєю експертизою. Допомагає в цьому і «розумне фінансування», завдяки якому між інвестором та стартапом вистроюються міцні партнерські відносини, що дозволяють бізнесу розвиватися і прогресувати. 

«Ми впевнені, що перспектива саме за такими фондами, котрі зосереджуються на створенні product-market fit, а не на операційних процесах».
Станимир Добрев, Managing Partner NetSolid Investments

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інтерв’ю з Сергієм Леськом, IT-директором OKKO

Олександр Тартачний 1 годину тому

Олександр Яценко: Час будувати великі компанії з красивим українським прапором та написом Made in Ukraine

Сергій Коноплицький 2 години тому

Як запустити новий бізнес в умовах обмежених ресурсів: від створення команди до стрімкого зростання

Віталія Гребнєва 2 години тому

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 13 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 18 годин тому