Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Космічний патріарх. Чим зараз займається зонд NASA «Вояджер-1», який першим зробив якісні фото Сатурна та Юпітера

Володимир Хомяков
Володимир Хомяков Редактор SPEKA
12 листопада 2022 5 хвилин читання

12 листопада 1980 року, після трьох років польоту, космічний зонд NASA «Вояджер-1» наблизився до Сатурна на відстань  до 124 000 кілометрів і зробив перші фотографії високої роздільної здатності планети та її кілець. 

Півмісяць Сатурна з відстані 5,3 мільйона км, знятий через чотири дні після найближчого зближення  Півмісяць Сатурна з відстані 5,3 мільйона км, знятий через чотири дні після найближчого зближення 

У межах проєкту #cпекотнадата розповідаємо про місію «Вояджера». 

  • Що сталося. «Вояджер-1» наблизився на відстань 124 000 км від Сатурна. Його камери виявили складні структури в кільцях планети; завдяки інструментам дистанційного зондування вдалось дослідити атмосферу Сатурна та його гігантського супутника Титана. До речі, «Вояджер» був не першим штучним апаратом поблизу Сатурна: в 1979-му повз Сатурн пролетів «Піонер-11», ще один зонд NASA, запущений ще у 1973 році. Але менш досконалий «Піонер» використовувався скоріш в якості розвідника для складання майбутньої траекторії «Вояджера». 
  • Чому це важливо. Завдяки дослідженням «Вояджера-1» було виявлено, що верхня атмосфера Сатурна складається переважно з водню (майже 90%) та гелію (приблизно 7%). Була заміряна швидкість вітру біля екватора (1800 км/г), апарат точно виміряв час обертання Сатурна (10 годин 39 хвилин 24 секунди) і дослідив найбільший супутник Сатурна Титан. 
Зображення Вояджера-1" в космічному просторі  Зображення Вояджера-1" в космічному просторі 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Що представляє собою «Вояджер»

773-кілограмові «Вояджер-1» та його сістершип «Вояджер-2» приблизно на 1/7 ваги складаються з дослідницької апаратури. Це інфрачервоний інтерферометр-спектрометр (IRIS), ультрафіолетовий спектрометр (UVS), дві цифрові камери Imaging Science Subsystem (ISS) ліворуч від UVS; та фотополяриметрична система (PPS). Для накопичення даних використовується цифровий восьмидоріжний магнітофон який накопичує дані для передачі в напрямку Землі. 

Крім дослідницької апаратури, зонд містить тривісну стабілізовану систему наведення з гіроскопом та акселерометром, та два комп'ютери що відповідають за орієнтацію антен в бік Землі, а наукових інструментів – в напрямку об'єктів дослідження. Живлять апаратуру три радіоізотопних термоелектричних генератора MHW RTG (привіт, Марк Вотні!) кожний вагою 37,7 кг, з яких приблизно 4,5 кг становить Pu-238. У сукупності три RTG забезпечували 471 Вт електричної потужності на початку місії (зменшується вдвічі кожні 87,7 років). 

За орієнтацію у просторі відповідали 16 основних гідразинових двигунів і ще вісім резервних. До речі, більшість систем «Вояджерів» були дубльовані, або повторені навіть тричі (RTG). Звідси пішов жарт вчених, що на зонді не продубльована тільки одна складова: золота пластина з посланням до іншопланетних цивілізацій. 

Що було далі 

В широкого загалу видовищні зображення Сатурна вважаються чи не вінцем кар'єри цього дослідницького апарату. Почасти в цьому винна NASA. В агенції максимально використали видовищні фото двох камер «Вояджера-1» в гонитві за популяризацією місії – і, відповідно, подальшим фінансуванням досліджень. Плюс, в NASA не були певні, що «Вояджери» проживуть достатньо, щоб виконати свою головну місію – дослідження зовнішньої частини Сонячної системи. Але зонди виявилися наднадійними, і 25 серпня 2012-го, за 32 роки після відвідання Сатурну, «Вояджер-1» перетнув геліопаузу й увійшов в міжзоряний простір. «Вояджер-1» досі працює: останню корекцію за допомогою двигунів було проведено у 2017 році, NASA регулярно отримує відомості від апарату через Deep Space Network. Таким чином це найстаріший зонд що повністю функціонує – він проробив у космосі понад 45 років. Розробники «Вояджера» сподіваються, що він зможе працювати щонайменше до 2025 року.

Цікаві факти про «Вояджер-1» 

  • «Вояджер-1» насправді було запущено пізніше «Вояджера-2», який стартував у липні 1979, тоді як «Вояджер-1» було запущено тільки у вересні 1979 року. Але траєкторії апаратів були побудовані так, що саме «Вояджер-1» першим діставався більшості цікавих об'єктів. 
  • Станом на жовтень 2022 року «Вояджер-1» — найвіддаленіший від Землі об'єкт, створений людством. Він знаходиться на відстані 158,25 астрономічної одиниці, або 23,674 млрд км. 
  • Це найстаріший з космічних зондів, що функціонують: його планетарна місія тривала 3 роки, 3 місяці, 9 днів; міжзоряна – 41 рік, 10 місяців, 29 днів.
Траєкторія «Вояджера-1», яку видно із Землі. Вона помітно відхиляється від екліптики в 1981 році поблизу Сатурна та зараз прямує до сузір'я Змієносця  Траєкторія «Вояджера-1», яку видно із Землі. Вона помітно відхиляється від екліптики в 1981 році поблизу Сатурна та зараз прямує до сузір'я Змієносця 

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

NASA запустить гамма-телескоп COSI на ракеті SpaceX Falcon 9 у 2027 році

Вікторія Рудзінська 10 годин тому

SpaceX планує робити до 120 запусків на рік з космодрому у Флориді

Владислав Паливода 23 години тому

NASA та Boeing прояснюють ситуацію із затримкою повернення астронавтів Starliner

Вікторія Рудзінська 30 червня 2024 13:11

NASA скасувала вихід у відкритий космос на МКС через витік охолоджувальної рідини

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:00

NASA обрало SpaceX для розробки космічного корабля, що зніме орбіту МКС у 2030 році

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 07:07