Коли США дадуть Україні далекобійні ракети ATACMS — Оксана Маркарова
За останні місяці тональність США щодо постачання Україні далекобійних ракет ATACMS змінилася з негативної на «питання обговорюється». Надзвичайний та Повноважний Посол України у США Оксана Маркарова у інтервʼю the Page розповіла, як вдалося змінити думку Джо Байдена та від чого залежить, коли Україна отримає ракети ATACMS.
Маркарова уточнила, що постійні комунікації на рівні Офіс президента України — Білий дім, Міноборони США — Міноборони України, МЗС — Держдеп США, ГУР — РУМО та дипломатичної системи, яка стосується політично-військових питань, є переважно непублічними.
«Немає якихось непереборних червоних ліній, є багато можливостей, про які ми спочатку чули «ні», а потім чули «так». Це не завжди тому, що була чітка позиція «ні» і вона змінилась на чітку позицію «так», це тому, що для отримання кожної спроможності існує великий набір чинників. І політична готовність надавати допомогу — важливий, та далеко не єдиний чинник», — зазначила пані посол.
Вона розповіла, що постачання ATACMS залежить від таких аспектів:
- питання наявності;
- питання тренування/навчання і того, як швидко якісь речі ми можемо опанувати;
- питання інтеграції цієї спроможності з тим, що у нас є на полі бою;
- питання наявності озброєння в достатній кількості, адже його погодження вимагає потім розгортання на основі цього постійної системи надання;
- знаходження такої спроможності не тільки у США, а також у інших партнерів;
- виробничий комплекс, який має це підтримувати;
- логістика.
«Останній аспект є надважливим елементом. Після нашої перемоги напишуть дуже багато CaseStudy про те, як нам вдалося знаходити, тестувати, мобілізувати та переміщувати по всьому світу, в Україну і всередині України стільки оборонної допомоги. Це теж свого роду унікальна операція», — додала Маркарова.
Нагадаємо, 29 травня президент США Джо Байден повідомив під час спілкування із журналістами, що питання передання Україні далекобійних ракет ATACMS досі у грі та обговорюється у Білому домі.