Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Інноваційні залаштунки «Нової пошти». Інтерв’ю з директором R&D компанії Євгеном Хоменком

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
21 лютого 2024 11 хвилин читання

14 лютого «Нова пошта» провела R&D DemoDay. Були представлені вісім інноваційних продуктів компанії. Після заходу SPEKA взяла інтерв'ю у директора R&D «Нової пошти» Євгена Хоменка про інновації компанії та нові продукти, які незабаром побачать клієнти.

Розкажіть про підрозділ R&D «Нової пошти»: скільки людей працює, який бюджет вам виділяє компанія на рік? 

У команді R&D (центр досліджень та розробок. — Ред.) працюють 11 інноваційних менеджерів, усі вони різнопрофільні фахівці. Наприклад, є люди, які знають технології створення пакування. Є фахівці, які розбираються у мікросхемах, в IoT-технологіях тощо. Запроваджувати інноваційні рішення у цифрові продукти Нової пошти нам допомагають ІТ-спеціалісти із «Nova Діджитал». Вона надає послуги та розробляє ІТ-продукти для усіх компаній групи Nova. 

Євген Хоменко демонструє нові технології у студії відкритих інновацій NovaTech  Євген Хоменко демонструє нові технології у студії відкритих інновацій NovaTech 

Минулого року наш бюджет на дослідження та розроблення був близько одного мільйона доларів. Цього року він вже буде більше — орієнтовно 1,3-1,5 мільйона доларів.

А як ви знаходите спеціалістів? 

Одну з останніх вакансій минулого року ми закривали 3,5 місяці. Особливо важко знайти людину по soft-skill. Ми шукаємо тих, хто має широкий кругозір, прагне до саморозвитку і хоче впроваджувати щось нове. 

Більшість команди R&D – це люди із самої компанії, які виросли тут і добре розбираються у процесах «Нової пошти». Навіть якщо вони ніколи не мали справу з певним процесом —  все одно знають, які там є підводні камені, що там може відбуватися і в якому напрямку треба йти. 

Але нам завжди потрібні люди з сильною технічною експертизою у різних галузях та різних напрямах, тому наші двері відкриті для таких професіоналів.

Були часи, коли IT-шні компанії, аутсорсери, з їх R&D-центрами задали достатньо високий стандарт для працівників, для офісного життя. Зараз, багато продуктових компаній теж підтягнулися до цього стандарту і вже немає такої розбіжності. Які переваги працювати саме в «Новій пошті»? 

Нам пощастило, що позиція власників та менеджменту компанії — в усьому сприяти інноваціям, не боятися пробувати щось нове, не боятись робити помилки. Ми завжди кажемо, що інновації — це частина ДНК «Нової пошти». Це підтверджується і тим, що Tech — тобто технології — є одним з шести елементів стратегії компанії — Fast, Easy, Save, Human, Tech, Growth. 

Карта продуктів «Нової пошти» Карта продуктів «Нової пошти»

Таким чином, одна з головних наших переваг — це майже нічим не обмежена можливість створювати. Це як лабораторія, де ви реалізуєте усі ідеї з розробки, тестування, впровадження технологій. Нас ніщо не зупиняє.

А що по заробітній платі?

Не будемо розкривати конкретні цифри, але це зарплати ринкового рівня. 

Як сам процес побудований? Ось приходить ідея, як вона втілюється? Як ви вирішуєте, що ця ідея дійсно крута?

Наше завдання — поліпшувати процеси, знаходити втрати у будь-якому процесі та зменшувати їх, щоб він був більш швидким та ефективним. Наприклад, працівники сортувальних терміналів та відділень мають регулярно сканувати тару для контролю її переміщення. І ми підрахували, що за 2023 рік було відскановано 8,6 млн штрих-кодів тари та витрачено на це 40 тис. годин. 

Це зайві втрати часу людини, тому ми вирішили взагалі відмовитись від процесу сканування для тари. Для цього розробили пристрій на основі bluetooth технології, який ставиться в піддон. Завдяки йому можна побачити увесь процес переміщення тари онлайн з точністю до 20 м, і найголовніше — більше не потрібно витрачати час на її сканування та інвентаризацію. 

Таким чином, вся компанія сфокусована на тому, щоб постійно розвиватися, прибирати зайві процеси, спрощувати роботу, прискорюватися у доставці, в обслуговуванні, надавати ще якісніший сервіс нашим клієнтам. Усі ідеї інновацій, які цьому сприяють, будуть нами розглянуті. 

Чи маєте ви перелік пріоритетних технологій для впровадження?

Ми маємо карту продуктів на 2024 рік. Вона розбита на 6 напрямків: маркетинг, продукти, продажі, обслуговування клієнтів, транспортна та сортувальна логістика і митно-брокерські операції.

У рамках цих 6 напрямків ми працюємо з конкретними рішеннями, щоб стати ще швидшими, зручнішими й надійнішими для клієнта. 

Але буває, що до нас приходить співробітник, клієнт, або наш партнер і каже: “Є така крута технологія”. І ми розуміємо, що вона не входить в карту продуктів, але принесе нам цінність. Тоді ми точно знайдемо ресурс, щоб це зробити якнайшвидше — змінимо наші пріоритети, виділимо додатковий час. 

Так, минулого року до нас звернувся наш бізнес-клієнт — фермерське господарство з виробництва крафтових продуктів. Вони мали потребу транспортувати свою продукцію, яка потребує спеціального температурного режиму. І попросили нас знайти відповідне рішення у пакуванні. За 2 місяці разом із партнерами ми розробили унікальну штуку — сотовий картон, який тримає температуру впродовж 26 годин до 10 градусів. А за 26 годин ми доставимо посилку по всій країні.

До того ж ці термовставки дозволили відмовитись від використання неекологічного пінопласту, адже є біорозкладними та можуть використовуватись повторно. Завдяки спеціальному покриттю вони не піддаються дії конденсату. А ще — додають захисту завдяки товстим стінкам, якщо всередині щось крихке.

Є інші компанії, які завжди цікаві вам саме в технологіях та інноваціях?

Є Амазон, DHL, FedEx. Ми вивчаємо світові тренди та досвід наших колег. Китайську пошту також вивчали.

Дуже часто виходить таке, що ми йдемо паралельно з ними, тобто вони та ми щось розробляємо одночасно. А потім продукти у нас виходять майже однакові. 

R&D DemoDay R&D DemoDay

Ми вивчаємо досвід не тільки поштових операторів інших країн, а взагалі досвід всіх сервісних компаній. Це може бути навіть ритейл, де ми “піддивилися”, наприклад, касу самообслуговування.

Як це працює DHL – я розумію, у FedEx – розумію. А як це працює у Сільпо або McDonald's? Чи ми можемо запозичити їх досвід? Чому б і ні, адже це їх нішова тема, і вони її добре розуміють.

У серпні 2023-го року у вас було оголошення про створення онлайн-платформи, щоб залучати сторонні команди, розробників, і співпрацювати з вашим підрозділом. Як ця взаємодія працює? Справдились ваші очікування від співробітництва?

Мета нашої команди – створити круте ком'юніті розумних людей, залучати зовнішніх партнерів до розробки інноваційних продуктів та сервісів. Тому як один з напрямків роботи R&D ми створили онлайн платформу та фізичний простір — студію NovaTech. Тут ми спілкуємося, обмінюємось інформацією із багатьма компаніями, щоб в результаті обміну креативними ідеями виробити технологічні рішення для найкращого клієнтського досвіду. 

R&D DemoDay R&D DemoDay

Майже всі продукти так чи інакше ми створюємо в партнерстві з колегами з інших підрозділів. Ми залучаємо продуктологів, технологів. Перші нам скажуть, як наше рішення має виглядати для клієнта та як зробити так, щоб воно приваблювало споживачів і щоб їм було зручно з ним працювати.

А технологи порадять, як зробити інноваційне рішення зручним у використанні для співробітників.  

Однак нам важлива експертиза і зовнішніх клієнтів та партнерів. Саме для цього і є студія NovaTech.

Що зараз найцікавіше в розробці?

По-перше, це нові роботи. Ми зараз повністю автоматизуємо наш фулфілмент-центр, де ми надаємо послуги складської логістики. Інтернет-магазини зберігають на нашому складі свій товар, а коли надходить замовлення — ми його збираємо, пакуємо та відправляємо кінцевому споживачу. 

Один із видів роботів — це робот-стелажник. Він привозить стелаж, де знаходиться той чи інший товар, особисто до комплектувальника. Тобто тепер не комплектувальник бігає по складу і збирає ці товари, а товар їде до нього.

Комплектувальник – це наш внутрішній клієнт. Технології мають крутитися навколо нього. 

R&D DemoDay R&D DemoDay

У нас є перша ітерація таких роботів, які певний час вже працюють на фулфілмент. Вони перевозять на собі до 300 кг. Роботи другої ітерації швидші у два рази і можуть підіймати стелажі вагою вже до 800 кг.

Ще один тип роботів призначений для сортування. Ми зробили автоматичну систему подачі товарів зі стелажів — сортувальні міністанції. Кожна така станція розміщується на магнітній стрічці та складається із двох незалежних частин. Такий “паровозик” зупиняється перед стелажем із товаром та отримує його, а потім — біля коробок, щоб завантажити туди отриманий товар. Усе, що залишається після цього оператору — це забрати коробку із вже відсортованим вмістом. 

Також зараз у розробці коробкомат для автоматизаців продажів пакування. Ми хочемо, щоб клієнти мали можливість купити коробку, не звертаючись до оператора. Це дає змогу самостійно пакувати відправлення, контролюючи самому цей процес. 

Коробкомат Коробкомат

Це буде пристрій, який стоятиме десь у публічному місці —  можливо, навіть у вас у під'їзді. І тоді ви, ідучи додому, зможете взяти з нього коробку, спакувати обережно свій товар і принести для відправки у відділення або ж покласти у поштомат.

Вся робота з коробкоматом відбувається через мобільний додаток. Він видає коробки, які збираються швидше та простіше, ніж звичайні. Вони не потребують скотчу, а мають спеціальні клейкі стрічки. Це повністю новий тип коробок. 

Ще один цікавий проєкт — підсвітка стелажів, вже третя чи четверта ітерація. Зараз, коли ви приходите на відділення, ви ідентифікуєтесь в оператора, і він друкує маленький папірець, де вказані координати комірок на стелажах. Це допомагає оператору знайти посилку за цим номером. 

Завдяки ж новій технології одразу після ідентифікації клієнта оператор бачить світловий сигнал на стелажі, який показує, де знаходиться посилка. Це на 38% пришвидшує пошук посилки та обслуговування клієнта.

Ну і також наш клієнт в цьому році буде вже потрошку привчатися працювати з нашим штучним інтелектом.

Успішність проекту все ж вимірюється певними показниками? Наприклад, втілення іновації принесло більше економії, більше грошей… Є якийсь рейтинг цих проектів за такими показниками? 

Однозначно, ми вимірюємо всі проекти, але під кожен у нас різні критерії оцінки. Залежить від того, яку вигоду ми хочемо отримати від тієї чи іншої технології. 

Є проєкти, які дають ефект фактично моментально. Серед таких, наприклад, мобільне відділення “Капсула часу”. Ми з партнерами створили унікальний продукт, який дозволяє Новій пошті розгортати свою інфраструктуру менше ніж за один день. 

Такі відділення ми використовуємо на деокупованих територіях, куди заходимо першими, одразу після ЗСУ. На жаль, більшість наших відділень зруйновані. Завдяки “Капсулі часу” ми можемо приїхати, встановити відділення буквально за 1 годину й одразу почати обслуговувати наших клієнтів, роздавати інтернет тощо.

Раніше ми робили такі відділення на базі контейнерів, у яких перевозили посилки. Зараз ми зрозуміли, що цього недостатньо для наших клієнтів. Ми створюємо модульні відділення з нуля, з усіма зручностями: є клієнтська зона, стіл оператора, стіл огляду, примірочні, склад із полицями для зберігання 350 посилок. Оператор має всі зручності для комфортної роботи. Це 48 квадратних метрів повноцінного відділення, в якому знаходитись дуже приємно. 

Такий формат мобільного відділення корисний для ситуацій, коли стаціонарне приміщення закривається на ремонт. І клієнту не потрібно змінювати зручну для нього локацію, адже ми тимчасово встановлюємо поряд мобільне відділення. 

Далі ми вже думаємо, що будемо робити не тільки відділення, а й невеликі сортувальні центри з модульних конструкцій. Наприклад, коли сезонно не вистачає потужностей в певному регіоні. Тобто ми зможемо швидко привезти нашу модульну конструкцію, встановити її та розгорнути сортувальні лінії. Коли пік навантаження там пройшов — переїжджаємо в інше місце. Тобто це дає можливість швидкої експансії будь-куди.

Де ви все тестуєте? Є спеціальне відділення?

Усі свої інновації ми розробляємо та тестуємо у студії відкритих інновацій NovaTech. Будь-яка людина може підійти, подивитися, чим ми займаємося. 

Тобто секретних розробок немає? 

Немає. Ми, навпаки, за те, щоб була конкурентність. Саме в конкурентному середовищі народжуються дуже круті продукти.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

"Нова пошта" збільшила мережу відділень і поштоматів до 30 тисяч

Олеся Дерзська 28 червня 2024 19:27

Проблеми IT інфраструктури та як Zabbix допомагає їх вирішувати

Артур Хачік'ян 26 червня 2024 11:43

«Нова пошта» відкрила ще два відділення у Чехії

Олеся Дерзська 19 червня 2024 20:05

«Нова пошта» вже протестувала перший рейс власного літака

Олеся Дерзська 19 червня 2024 14:16

НАТО виділяє $1,1 млрд на ШІ та космічні технології

Владислав Паливода 18 червня 2024 13:09