Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Від китайських медіа до QAnon: як росія використовує радикалів та конспірологів для поширення фейків

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
13 червня 2023 8 хвилин читання

Від самого початку російського вторгнення кремлівська пропаганда намагалася використати фейкові новини для дискредитації української влади, ЗСУ та України як держави. Трьома китами цієї хвилі фейків була хімічна зброя, ядерна зброя та біозброя, які нібито використовувала чи готувалася використати українська влада проти російських солдат і власного населення. 

У попередньому матеріалі ми простежили шлях поширення фейків про хімічну зброю в Україні через Twitter і визначили три основні хвилі їх поширення протягом 2022-2023 років. Тепер ми проаналізуємо, яким чином росія використовувала фейк про «американські біолабораторії в Україні», біозброю (і яку саме) та які канали були найбільш ефективними для поширення таких повідомлень. 

росія використовує конспірологів для поширення своєї пропаганди росія використовує конспірологів для поширення своєї пропаганди

З чого все почалося: заяви російських медіа про 30 біолабораторій та небезпечні патогени

Перші заяви про біолабораторії в Україні прозвучали на російському державному телебаченні: у ефірі «Першого каналу» показали мапу нібито розташування лабораторій на території України. 

Росіяни звинуватили Україну в роботі над «патогенами вкрай небезпечних інфекцій» у 30 спонсорованих американською владою лабораторіях. 

Так, 9 березня через мережу Facebook запустили низку фейків нібито з зізнанням Вікторії Нуланд щодо існування в Україні американських біолабораторій. 

12 березня ці тези повторили у колонці Марії Захарової, подаючи нібито наявність біолабораторій в Україні як причину до вторгнення. 

Що насправді

Під час слухань у Сенаті США 8 березня 2022 року, присвячених проблемі російської агресії, сенатор Марко Рубіо дійсно запитав Вікторію Нуланд, чи є в Україні американські біолабораторії. На що Нуланд відповіла негативно, але уточнила, що деякі лабораторії в Україні працюють з матеріалами, які можуть бути небезпечними, якщо опиняться в руках росіян. 

Деякі промарковані росіянами лабораторії дійсно існують, але це звичайні дослідницькі лабораторії, у яких займаються виявленням та пошуками шляхів боротьби з небезпечними хворобами, а не створенням нових. Деякі з цих лабораторій справді отримують іноземне фінансування, зокрема, від США, ЄС та ВООЗ. 

«Докази» від росії  «Докази» від росії 

 Пізніше на каналі «Росія 1» заявили, що під час вторгнення окупантам вдалося знайти підтвердження — українська влада наказала знищити всі зразки небезпечних розробок, тому доказів немає. Як підтвердження на телеканалі продемонстрували нібито копію документа, виданого українським МОЗ. 

ВВС News перевірили інформацію у ВООЗ, і там пояснили, що порадили Україні знищити зразки небезпечних патогенів, щоб уникнути їх витік. 

«Докази» від росії  «Докази» від росії 

Також з 2005 року США інвестували понад $200 млн у розвиток та модернізацію 46 українських лабораторій. Але біозброю у жодній з них не виготовляють. 

США допомагають у цьому не лише Україні, а також 30 країнам у Африці, Східній Європі, Азії та на Близькому Сході. 

Географія поширення фейків про біолабораторії: США, Європа, Китай

«кремль навмисно поширює відверту брехню про те, що США та Україна працюють над виробництвом хімічної та біологічної зброї», — заявив речник Держдепартаменту США Нед Прайс у березні 2022 року. 

Проте праві телеканали, зокрема Fox News, охоче підхопили російський фейк і поспішили звинуватити американський уряд у приховуванні правди про біолабораторії. 

«Коли уряд рішуче заперечує наявність у нього біологічної зброї, ми знаємо, що вони говорять неправду. Пам’ятаєте атаки сибіркою після 11 вересня? Спочатку уряд сказав, що це справа рук Аль-Каїди, потім — що Саддама Хусейна. У 2008 році виявилося, що вірус пішов із лабораторії армії США від фахівця з інфекційних захворювань під егідою Тоні Фаучі, вченого, який культивував ці збройні штами сибірської виразки та розмістив їх на території США», — заявив «незалежний журналіст» Гленн Грінвальд у шоу хоста Fox News Тоні Карсона. 

Випуск не містить жодних доказів брехні американського уряду, проте повний емоційних маніпуляцій, гри на болючих для американської аудиторії питаннях, зокрема, 11 вересня, теракти, сибірська виразка. 

До кампанії залучили соцмережі, праворадикальні канали та блогерів, які нібито дослідили розташування американських лабораторій в Україні. 

Кампанія виявилася вельми успішною: у березні 2022 року американські дослідники YouGov America разом з The Economist провели дослідження і визначили, що приблизно чверть опитаних американців вважають цю теорію вірогідною або правдивою, з них 32% республіканців і 20% демократів.

Фейк про біозброю також активно поширювався серед радикальних конспірологів QAnon, зокрема в Італії. Італійське видання l Manifesto зафіксувало незвичну активність каналів, що поширювали ці меседжі: Telegram-канали, що поширювали фейки про біолабораторії і згадану вище мапу, отримували в середньому понад 700 тис. переглядів щотижня. 

Російські фейки про біолабораторії в Україні безконтрольно поширювали китайські медіа і навіть вийшли на рівень міністерств. «Російська військова операція розкрила таємницю американських лабораторій в Україні», — заявив речник Міністерства закордонних справ КНР Чжао Ліцзянь 11 березня. Ці заяви також не були підкріплені жодними доказами. 

Які саме меседжі щодо біолабораторій поширювала російська пропаганда 

Центр стратегічних комунікацій виділив ключові меседжі, які запускала російська пропаганда, намагаючись переконати світ у наявності американських біолабораторій в Україні. 

  • В Україні розробляються смертельно небезпечні віруси за підтримки американського уряду та його ж фінансування. 
  • США контролюють за допомогою біолабораторій Україну та світ. 
  • Американці експериментують над ЗСУ та українськими військовими. 
  • Україна — це тестувальний майданчик для США. 
  • Американські біолабораторії — це установи НАТО біля російського кордону. 
  • Саме ці лабораторії сприяли поширенню коронавірусу, мавпʼячої віспи та інших небезпечних хвороб. 
  • Російська «спецоперація» розкрила плани застосування Україною та США біозброї. 
  • Американські біолабораторії — спадкоємці дослідів нацистської Німеччини та Японії під час Другої світової.

Спростування та реакція світу 

Попри абсурдність абсолютної більшості цих тверджень та численні спростування з боку українського уряду, уряду США, ООН, ВООЗ та інших впливових міжнародних організацій, дослідження The Economist демонструє, як швидко можуть поширюватися подібні фейки і наскільки небезпечними вони можуть бути. 

Їхня спрямованість на населення з нижчим рівнем освіти, зокрема, антивакцинаторів та прихильників конспірологічних теорій, а також використання емоційних аргументів, маніпулювання та залякування становлять велику загрозу. Особливо небезпечним шляхом поширення є соцмережі, зокрема Facebook та Twitter, звідки пішло перше «розслідування» QAnon щодо біолабораторій, особливо тепер, коли Ілон Маск повернув на платформу велику кількість заблокованих раніше через поширення дезінформації одіозних блогерів. 

Як діяти, щоб розпізнати фейк про біолабораторії 

  • Кросперевірка в офіційних джерелах.
  • Якщо пост посилається на відео, перегляньте його і перевірте, чи не були слова вирвані з контексту.
  • Якщо ви зіткнулися з повідомленням у Twitter, перевірте історію користувача, час створення акаунту та за можливості проскануйте його через Botometer. 
  • Спирайтеся лише на надійні джерела, якщо у подкасті фігурує «незалежний журналіст», перевірте його бекграунд та попередні публікації. 
  • Якщо пост спирається на заяви офіційних осіб чи відомств, верифікуйте інформацію на сайтах цих відомств безпосередньо. 
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36