Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Кібератака на «Київстар»: місяць потому

Артем Сорокін
Артем Сорокін CEO at CrackenAGI
15 січня 2024 3 хвилин читання

Місяць після кібератаки росії на критичну інфраструктуру України, зокрема на оператора стільникового зв’язку «Київстар», спонукали мене поставити нові запитання і зрозуміти, що насправді відбулось. Мабуть, це була найбільша в історії людства кібератака, внаслідок якої постраждали 24 млн українців, залишившись без зв’язку на три дні.

Ця подія згадалась мені під час перегляду на Netflix фільму Leave The World Behind. Я одразу розкритикував його сюжет, адже у фільмі зображується ситуація, де персонажі втрачають усі види зв’язку із зовнішнім світом, тоді як електрика та побутова техніка продовжують працювати безперебійно. Це дуже малоймовірний сценарій у реальному світі. Чому? Наші комунікаційні мережі побудовані так, щоб постійно резервувати дані і що вони достатньо надійно розгалужені, щоб витримувати збої та технічні неполадки.

З огляду на це маю три питання і гіпотези. Можливо, хтось запропонує альтернативні відповіді на них?

Чому росіяни викрили власний злочин так швидко?

Цей факт видається мені неоднозначним: залишаючись непоміченими, маючи широкий доступ до бази даних «Київстар», окупанти могли завдати набагато більшої шкоди задля досягнення військових цілей.

Невже росіяни так переоцінюють вплив інформаційної війни, що упустили можливість контролювати одного з найбільших українських провайдерів зв’язку протягом довшого періоду часу?

Чи могла ця операція тривати довше трьох днів?

Можливо, росіяни мали доступ  до даних значно раніше та, використовши весь їхній потенціал для розвідувальних дій, обрали шлях більш відчутної для користувачів атаки — яка зачепила значну кількість населення.

Невже російські загарбники недалекоглядні?

Частина мене сподівається саме на такий варіант: на те, що ця кібератака була лише коротким нападом на користувачів «Київстар». Але інша частина мене підозрює, що наші вороги набагато хитріші. Як вважаєте ви?

Ще є ідеї, що може тут і зовсім без росіян обійшлось. Але минув місяць після події, а ясніше не стало.

Примітка: кібератака такого масштабу стала безпрецедентною у всьому світі. Однак я передчуваю і майже впевнений, що зловмисники втратили можливість сповна використати весь потенціал своїх несанкціонованих дій, що так тепло гріє моє бажання їхнього низького інтелекту і серйозних помилок з їхнього боку.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як відрізнити роботу ШІ від людської неозброєним оком та як регулюється питання авторства

Владислав Миронович 36 хвилин тому

Енергетику України атакували новими ракетами Х-69: що про них відомо

Владислав Паливода 5 годин тому

«Українська бронетехніка» отримала 32,4 млрд грн виторгу

Максим Красіков 22 години тому

Армія рф хоче захопити Часів Яр до 9 травня: Сирський

Максим Красіков 14 квітня 2024 12:30

Вдруге за рік: на Roku напали хакери, внаслідок чого постраждало 376 тис. користувачів

Вікторія Рудзінська 13 квітня 2024 08:34