«Шахеди», українські дрони-камікадзе та антидронові рушниці. Усе, що варто знати про війну дронів

17 жовтня 2022 4 хвилин читання

У понеділок 17 жовтня росіяни вкотре атакували Київ іранськими дронами-камікадзе. ЗСУ знищили 23 із 28 дронів Shahed-136. На жаль, кілька з них все-таки досягли цілей. Зокрема, через атаку стався вибух у житловому будинку у Києві.

SPEKA підготувала низку матеріалів про війну дронами, про те, як знищують  «Шахедів», чи змінить їхня закупівля перебіг війни, які дрони-камікадзе є в України та як працюють антидронові рушниці. Нижче гайд за статтями та резюме щодо них. 

Чи змінить закупівля росією 2400 дронів-камікадзе Shahed-136 ситуацію на полі бою?

Про замовлення в Ірані 2400 дронів Shahed-136 заявила українська розвідка, опісля цю інформацію підтвердив президент Володимир Зеленський. SPEKA простежила, коли почалося застосування «Шахедів», як змінюється співвідношення запущених та збитих дронів, їхні технічні характеристики. У матеріалі Володимира Хом'якова також інформація про те, якими засобами ППО можна знищити ворожий БПЛА. І найголовніше — чи здатна навіть така кількість дронів вплинути на перебіг війни.

Чи є в України подібні дрони-камікадзе? 

Є навіть кращі. США передали нам дрони Switchblade. До цього єдиною країною, якій США дозволили купити Switchblade, була Велика Британія. Вони працюють за схожим принципом, але більш ефективні. Про їхні переваги та особливості можна прочитати у цій статті.

Окрім того, активіст Сергій Стерненко та волонтер і блогер Сергій Притула зібрали кошти на дрони-камікадзе RAM ІІ UAV. Цей збір має стати відповіддю на обстріли росією українських міст 10 жовтня. RAM ІІ UAV — це український безпілотник з баражувальним боєприпасом. Його виготовляє компанія DEVIRO на базі українського БПЛА «Лелека-100».  

Що ще робить Україна, щоб захиститися від ворожих БПЛА?

Уряд працює над захистом міст. Зокрема, над столицею планують створити дроновий купол «Муромець». Це мережа антидронових пеленгаторів-перехоплювачів.

А ще розробляють українські БПЛА, які можуть знищити ціль на підльоті. 

Чому не можна знешкодити «Шахедів» з антидронових рушниць?

Ці дрони не використовують електроніку під час польоту, а летять до вказаної цілі, змінюючи висоту та траєкторію польоту. Тому протидія засобами РЕБ вкрай неефективна. Навіть якщо його запеленгувати, він переходить на інерційну систему (рух по прямій). Створення сильних перебоїв на радіочастотах може бути ефективним лише поблизу цілі ураження (у радіусі 2 км). Але іноді цього може бути достатньо, щоб знизити точність ворожого БПЛА. 

Проте антидронові рушниці дуже допомагають на фронті. Навіщо вони потрібні, як працюють та кого можуть збити, читайте в інтерв'ю із CEO української компанії антидронових рушниць Kvertus Андрієм Знайченком. 

Які БПЛА є в українському війську?

У цій статті короткий екскурс, які види БПЛА воюють на боці України і які функції виконує кожен із них — від цивільних найпростіших DJI до «Байрактарів» та інших дронів стратегічного рівня. А бонусом розповідаємо, як навчають операторів БПЛА для Збройних Сил України.