Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

День безпечного інтернету: що це і навіщо він потрібен

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
6 лютого 2024 4 хвилин читання

Певно, не існує людей, які б не натрапляли на кібербулінг у мережі, та чия електронна скринька жодного разу не отримувала листа від «нігерійського принца». Інтернет — чудове джерело знань, корисних контактів та мемів, але іноді це темне й небезпечне місце. У межах проєкту #cпекотнадата розповідаємо, що таке День безпечного інтернету та навіщо започаткували цю ініціативу. 

Що таке День безпечного інтернету

Якщо коротко, то метою Дня безпечного інтернету є поширення знань про безпечне та відповідальне використання цифрових технологій. Насамперед серед дітей та молоді. Однак це спосіб усім нагадати, що здорова комунікація у мережі зробить наш досвід перебування у ній кращим. 

День безпечного інтернету не має стійкої дати, а відзначається кожного другого вівторка у лютому.  

Сама ідея присвятити день цифровій безпеці виникла у Єврокомісії ще 2004 року в межах проєкту ЄС SafeBorders. Поширила ідею європейська мережа центрів обізнаності Insafe. А офіційно міжнародний День безпечного інтернету почали відзначати у 2012-му, коли до справи долучилося Міністерство внутрішньої безпеки США та низка некомерційних організацій, як-от European SchoolNet.

Головним завданням міжнародного Дня безпечного інтернету було і залишається підвищення навичок безпечної поведінки у мережі серед дітей та підлітків. Але згодом приєдналися й більш специфічні завдання — навчання базових прав людини, способів боротьби з «мовою ненависті», правил мережевого етикету та дистанційного спілкування. Тобто створення сприятливого цифрового середовища. Оскільки більшість шахраїв та злочинців використовують переважно не програмні методи злому та викрадення даних, а «соціальну інженерію», намагаючись увійти в довір’я жертви. 

Як святкують День безпечного інтернету 

Міжнародний День безпечного інтернету — це не так свято, як привід вкотре нагадати про важливість основ мережевої безпеки. Тому цього дня традиційно проводять лекції, семінари, курси, відкриті уроки та інші тематичні заходи, присвячені безпеці у мережі. Щороку день має фокусну тему. Наприклад, торік були способи спілкування та комунікації в мережі.  

Які заходи до Дня безпечного інтернету проводили в Україні 

В Україні день безпечного інтернету розвивала ГО «Луганська обласна молодіжна організація «Старт», яка 2014 року стала національним координатором в Україні. 

У 2017 році, після п’яти років роботи організації «Старт» як Національного комітету Дня безпечного інтернету в Україні, вирішили заснувати Центр кращого інтернету для просування безпечного використання цифрових технологій. Серед пріоритетів організації — проведення досліджень, освітніх програм, створення методичних матеріалів тощо. 

У 2020 році Центр кращого інтернету стає учасником Safer Internet Centre (SIC)+ Programme від Better Internet for Kids (BIK) project.

Як перевірити власні навички виживання в інтернеті

Якщо ви вважаєте, що ініціативи та навчання з поведінки у мережі потрібні лише дітям, то радимо перевірити свої навички. Наприклад, пройти Національний тест з медіаграмотності, який зокрема перевіряє орієнтування у світі соцмереж, здатність оцінити достовірність та вплив новини, навички фактчекінгу, здатність убезпечити особисті дані. Або ж вікторину з основних методів фішингу та онлайн-шахрайств.  

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Автоматизоване сканування: ефективне рішення для кібербезпеки вашого бізнесу

Олег Полігенько 27 червня 2024 18:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Як захистити свої паролі: найкращі практики кібербезпеки

Олег Полігенько 20 червня 2024 11:00

Тестування на проникнення: що це і чому важливо для вашого бізнесу

Олег Полігенько 13 червня 2024 17:30

Творець Всесвітньої павутини хоче повернути людству контроль за даними в мережі

Олександр Тартачний 12 червня 2024 09:00