Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Данський астроном перевів світло у цифри. Як вперше вирахували швидкість світла

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
21 листопада 2022 4 хвилин читання

Протягом тривалого часу вчені вважали, що швидкість світла є або надто великою, щоб її можна було виміряти, або взагалі безкінечною. У 1676 році данський астроном Оле Ремер шляхом експерименту довів, що це не так. 

У межах проєкту #cпекотнадата розповідаємо, яким чином Ремер вирахував швидкість світла і якою вона була в його перших розрахунках. 

Оле Ремер шляхом експерименту довів, що швидкість світла не є нескінченною Оле Ремер шляхом експерименту довів, що швидкість світла не є нескінченною
  • Що сталося. 21 листопада 1676 року данський науковець і астроном Оле Крістенсен Ремер представив Французькій академії наук результати вимірювань швидкості світла, які провів власноруч. 
  • Чому це важливо. Швидкість світла відіграє вкрай важливу роль у динаміці рухомих об'єктів і наочно демонструє зв'язок між матерією та енергією. Завдяки вимірюванню швидкості світла стала можливою поява фундаментального рівняння E = mc2. Швидкість світла також визначає верхню межу швидкості сигналу між будь-якими двома тілами.

У своїй статті Ремер порівняв тривалість орбіти Іо, коли Земля рухається до Юпітера і коли Земля віддаляється від нього.

Ремер виміряв швидкість світла, визначаючи час затемнень супутника Юпітера Іо. На цьому малюнку S — Сонце, E1 — Земля, коли вона ближче до Юпітера (J1), а E2 — Земля приблизно через шість місяців, на протилежному боці від Сонця від Юпітера (J2).

Коли Земля перебуває на E2, світло від системи Юпітера має подолати додаткову відстань, представлену діаметром орбіти Землі. Це спричиняє затримку часу затемнень. Ремер виміряв затримку і, приблизно знаючи діаметр земної орбіти, зробив першу точну оцінку швидкості світла. 

Ілюстрація Діани Крюгер
Ілюстрація Діани Крюгер

Як Ремер дійшов до вимірювання швидкості світла

Ремер та його колега Жан Пікар досліджували затемнення Іо, супутника Юпітера. Порівнявши час цих затемнень, вони розрахували різницю в часі між Парижем та Ураніборгом. Ремер звернув увагу, що час між затемненнями Іо скорочується, коли Земля розташована ближче до Юпітера, і навпаки.

Якою була швидкість світла за визначенням Ремера

Цікавий момент: хоча різні джерела називають різну швидкість (від 135 тис. км/с до 400 тис. км/с), в оригінальній статті, яку Ремер опублікував у 1676 році, чітка швидкість не названа. 

Ремер лише зазначає, що, згідно з його спостереженнями, світло долає діаметр орбіти Землі навколо Сонця за 22 хвилини. 

Згодом, у 1694 році, Едмунд Галлей виявив, що світлу насправді потрібно не 22 хвилини, як вважав Ремер, а 17 хвилин. Таким чином Галлей визначив швидкість світла у межах 300 тис. км/с.

Раніше у #спекотна дата в листопаді:  

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

NASA створила сайт, на якому можна стежити за місією Artemis 1

Катерина Колонович 14 годин тому

У ПАР та Австралії побудують найбільший у світі радіотелескоп

Катерина Колонович 16 годин тому

Через місію Artemis 1 ускладнився зв'язок із телекопом «Джеймса Вебба»

Катерина Колонович 16 годин тому

Сотні американців спостерігали падіння яскравого метеору

Катерина Колонович 3 грудня 2022 17:35

Китай звинуватив Starlink у порушенні правил космічного руху

Катерина Колонович 1 грудня 2022 15:01